Fikirtepe Toplantıları Fidemde Devam Ediyor ! Kim Ne Dedi !?

Fikirtepe Derneğiyle , Muhtarlarıyla, Yerel Basını , Tüm ada temsilcileri ve mahallenin önde gelenleri dahil  tüm halkın yoğun katılı ve deteği ile medeni bir şekilde sorunlarını masaya yatırıp, sorunların çözümüne yönelik eylem ve faaliyet kararları toplantısı düzenliyor, sorunlarını tartışıp yetkililere iletmek üzere çözüm yolları arıyor.

İlkini 3 gün önce yapılan ikincisi olan bu toplantıda Fidem Derneği Başkanı Ercüment Oruç ' un açılış konuşması ve yaşanılan sorunlar ile bu güne kadar dernek olarak yaptıkları faaliyetler , çalışmaların özetlenmesi haricinde halk ve firmalar adına elde ettikleri kazanımların anlatılmasının akabinde tek tek söz alan diğer katılımcılarda değişik öneri ve çözüm yolları göstererek sorunların çözümü noktasında fikirlerini beyan ettiler. 

Recep Bey , Baysaş İnşaatın anlaştığı ilk ad içerisinde temsici olan Recep Bey , mevcutta sıkıntıların olduğunu ve tüm evrakların hazır olup prosedürlerin yapılmasına rağmen bakanlıktaki personel açığından kaynaklanan işlevsizlikten doayı işlemlerinin yapılamadığını ama fikirtepe toplantıları ve yapılan ilk toplantı sonucu bakanlığa gönderilen dilekçenin etkisinin büyük olduğnu düşündüğümüz ve akabinde daha öncesinde iki telliden evrakları almakta zorlanırken süratle alıp Balmumcuya ilettiklerini ve bundan sonra işlerin daha hızlı ilerleyeceğini düşündüklerini belirtti.

Ayhan Bey Vartaş Birinci Adasında Temsilci , Fidem ' in yayınladığı basın bülteni ve bakanlığa gönderilen metnin gerçekten güzel olduğunu ve gerekli yerlerdede gerekli etkiyi oluşturduğunu düşündüğünü belirtti. Bunun haricinde mevcur sıkıntılardan 2/3 sıkıntısının ve imza atılmayan parsel sahiplerininde haklı olabileceklerini ama ortak menfaatler doğrultusunda bu soruna da bir çözüm bulunması bu konuda tek sorumlunun tabi ki de devletin bizzatihi kendisinin olduğunu söyledi. 

Yasin Bektaş , 12 ler Cami Adasından katılan ve Fikirtepe Haber Sorumlusuda olan Yasin BEKTAŞ , Fikirtepe' nin mevcut sorunlarının çözümü ve tüm Fikirtepe' nin birlik ve beraberlik içerisinde olabilmesi için ayrım yapmaksızın mevcut sözleşme ve vekaletnamelerin gözden geçirilerek vatandaşların kendilerini rahat , huzurlu ve güven içerisinde hisssetmelerinin sağlanmasının gerektiğini belirttiği konuşmasının devamında şöyle bir öneri getirdi;

Fikirtepe Anayasası , Yasin Bektaş mevcut sıkıntıların ve çözüm yollarının avukatlar ve mimarlar eşliğinde belirlenerek 8 - 10 maddelik bir maddeler topluluğundan oluşan ve bizim yol haritamız olacak bir Fikirtepe Anayasası oluşturulması ve her türlü olumsuzluk ve problemlerde toplu olarak bu mevcut yol haritamız ile tek yürek toplumsal tepki vermemiz gerektiğini söyleyen Yasin Bektaş sözlerine şöyle devam etti. Oluşturulacak bu Fikirtepe Anayasası ile mevcutta bulunan takribi 25 firma ve sözleşmelerindeki vatandaşın aleyhine olan tüm maddelerin düzeltilme yoluna gidilmesi ve bu amaç doğrultusunda bakanlığında bu hususlara dikkat etmeleri nokasında toplumsal hassasiyet ve baskımızın hissettirilmesinin sağlanması,
Yapılacak örnek sözleşme ve vekaletname ile imza atmaktan imtina eden vatandaşlarında toplumsal eylemlere katılımının sağlanması ve bu toplumsal gücü her bir firma ve yetkili birim üzerinde istisnasız sorunların çözümü ve yanlışlıkların düzeltilmesi yönünde kullanılması,
En kötü ihtimal ile ada içerisinde her hangi bir vatandaşın bu örnek sözleşme ve vekaletnameyi imzalaması sağlanarak diğer ada sakinleri adına emsal oluşturulmasının sağlanması,
Bakanlığın Fikirtepe Ofisinin tekrardan ama daha işlevsel olarak açılmasının sağlanması, 
Tüm bu önerilerin haricinde sadece bir firmanın ruhat alması veya alamaması noktasında yapılacak her türlü eylem ve faaliyetlerin toplumsal bölünmeleri hızlandıracağı ve Fikirtepenin ve Fikirtepelinin gücünü zayıflatacağını da sözlerine ekledikten sonra , ortak bir metin ve irade ile hem vatandaşların hem de tüm firmaalrın tek yürek daha güçlü ve etkili bir şekilde savunulabileceği gerektiği takdirde sadece yürüyüş değil gerektiği zaman çadırlar kurularak haftalık eylemlerinde yapılabileceğini de sözlerine ekledi. Bunun için de tüm vatandaşların katılımının ve katılımının sağlanması içinde herkesin kendi sorununa çözüme yönelik madde ve çalışmaları içeren Fikirtepe Anayasasının hazırlanıp bir an önce faaliyete geçirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. Hem katılımcılara hem de ev sahipliği yapıp toplum menfaati adına çalışmalarda bulunan Fidem Derneğine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Sami Balta, Fidem Derneği Kurucu Heyetinden ve İlk Başkanı olan Sami Bey İlk yaptıkları çalışmalarda bakanlığa tek tip sözleşme noktasında taleplerinin olduğunu ama bakanlığın buna yanaşmadığını belirttikten sonra , Dernek olarak Fideme toplumsal desteğin olması gerekenin altında olduğunu ve bnun Fikirtepe adına bir eksiklik olduğunun belirttikten sonra dört yıl önce derneği kurarken bugünkü yaşananlardan ve derneğin yaptığı bu faaliyetleri görünce ne kadar doğru bir adım attıklarını ve bu güne yönelik çalışmalarının bugün daha iyi anlaşılmaya başlandığını söyled.

Sami Balta ayrıca yapılacak veya yapılması düşünülen eylemlerden önce her türlü kapının çalınması gerektiği ve bunun içinde her türlü çabanın sarf edilmesi gerektiği tüm bu faaliyetlerin çözümsüz kalması mukabilinde her türlü eylemin çoluk çcuk erkek kadın ayrımı yapılmaksızın alınarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

 Emekli Türkçe öğretmeni ve Bülbüllerde 3. ada temsilcilerinden Ertuğrul Bey de söz alarak , Söylenen önerilere destek verdiğini ve bu konuda barolar veya bu tarz mesleki kuruluş ve diğer mesleki derneklerden de destek alınabileceğini , yol haritası çizilerek imza atmamış vatandaşların da sorunlarına veya neden atmadıklarına yönelik çözüme de odaklanılması gerektiğini söyledi,

YALÇIN BEY Vartaş Birinci Ada temsilcilerinden Yalçın Beyde yaptığı açıklamada bir tarih belirlenmesi gerektiği ve bu tarihe odaklanılarak çözüme yönelik çalışmaların hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Halil Muhtar ,Fikirtepe Mahalle Muhtarı Halil ERDOĞAN, daha öneden nasıl her yere Gidip mücadel verdiklerini ve çözüm için gerekli kapıları çaldıklarını bundan sonrada Fidemle beraber aynı şekilde hareket edip gerektiği ve istendiği zaman üzerine düşen ne varsa her zaman yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Ahmet Muhtar , Dumlupınar Mahalle Muhtarı Ahmet Gediz yaptığı konuşmada, geçmişten bugüne kadar tüm siyasilerin ve idarecilerin her türlü sözü verdiklerini ve hep verdiğimiz sözü tuttuk diyerek seçim öncesi vatandaşa söylemlerde bulunduklarını ama bakıyoruz ki gelinen noktada her şeyin bir noktada boş gözüküp sorunların oluşmaya başladığı ve her hangi bir ilerlemenin sağlanamadığı , toplumsal tepkiyi gösterme noktasında her türlü eylem kararının alınması gerektiği ama yasal sürecin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Ali Metin , Ekşioğlu İnşaat' ın Aldığı adada mahalle temsilcisi ve Fidem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılarından, söz alarak kanunların terkleri ile ilgili ve yerel birimlere verilmesi hükmü kanunen ortada ve hazinenin buraları alması mümkün değil. Bu tespitin ardından hazine terk alanlarını almayacağına dair yazılı bir metin yayınladı ama Büyükşehirin de terk yerlerini almayacağını söylemesine rağmen sorun çözülmüş değil . Bu sorunun bir an önce çözülmesi ve terk işlemleri ile tevhit işlemlerinin yapılabilir olması için tapu dairelerinin çalışma yapabilir olması gerektiğini söyledi.

VE Mahallenin diğer ileri gelenlerinden vatandaşlarında söylemleri sözleşmelerin düzenlenmesi, yanlışlıkların düzeltilmesi , insanların alacaklarını sözleşme anında bilmesi gerektiği , tüm toplumun bir araya gelerek toplumsal tepknin sadece bir iki firma için değil tüm fikirtepe adına her zaman verilmesi gerektiği yönününde oldu.

 Yapılan Toplantı ve söylenen sözler üzerine alınan karar gereği yapılan sonuç açıklamasında Fidem Dernek Başkanı Ercüment Oruç , p.tesiden itibaren , bakanlık , tapu ve belediye olmak üzere oluşturulacak heyet ile beraber gidilip sorunların kaynağının araştırılıp , çözüme yönelik yapılan çalışmalar noktasında bilgi sahibi olunacağı ve tıkanıklıklar noktasında gerekli hassasiyetimizin iletilerek sorunların devam etmesi mukabilinde eylem kararı alacaklarını yetkililere ileteceklerini söyledi. Toplantı sonucunda önümüzdeki hafta sıkıntılar ile ilgili bilgi toplanılıp gerekli yerler ile görüşülmesi ve bunun önümüzdeki hafta cuma günü akşam yapılacak yeni toplantıya kadar hazırlanması ve önmüzdeki hafta cuma akşamı yapılacak toplantıya ytiştirilerelek mevcuttaki gelişme ve iyileşmelere göre yapılacak faaliyetler ve eylemlerin hep beraber kararlaştırılacağının teyit edilmesi ile toplantıya son nokta koyuldu bitirildi. Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

fideme çalişmalarindan dolayi teşekkürederiz. herzaman yanindayiz.

Misafir Avatar
FERHAT BAL 5 yıl önce

selam ben teknikyapı firmasının eğitim mahalesindeki anlaştığı adadaki temsilciyim bizimde adamızda tüm fikirtepede olan sıkıntılar mevcut çözüm konusunda bizlerde çalışma yapmak istiyoruz fakat fidem yöneticileriyle nasıl temas kura biliriz toplantılarına katılmak istemekteyiz.

Misafir Avatar
admin 5 yıl önce

fidem bu zamana kadar hangi çalışmayı yapdı fidemi kim kurdu kim işletiyor kimler tarafından karşılanıy masrafları .gereken yerde fidem sitede açık açık cevap veremiyor biliyorum bu yazımı yayınlamıcaksınız en azından siz okumuş olursnuz