Emay, Nuhoğlu Ruhsat Aldılar mı, Satışlar Nasıl Gidiyor !?

Devlet vatandaşı yani tüketiciyi korumak için getirdiği kuralların başında ve en önemlisi , maketten satışları yasaklayarak Firmanın yapı ruhsatı almış olmasını ve her türlü riske karşılık olarak risk sigortası yaptırmasını ön koşul olarak kanunlaştırmıştı. Bunun haricinde de Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ciddi denetimler yaparak firmaların yapabilirlikleri ve yapı sağlamlığı ile sürecini ciddi denetim altında tutarak tüketicileri mağdur ettirmeyeceklerini tüm kamuoyuna deklare etmişler , duyurmuşlardı. 

Bugün kentsel dönüşüm adıyla başlanılan ancak sadece 6306 sayılı yasanın nimetleri haricinde afet riskli alan olma özelliği kazandırılmış bulunan ve devletin tüm destek ve teşviklerinden yoksun bir şekilde firmaların insiyatifine terk edilmiş bir fikirtepe gerçeği ile karşı karşıyayız ...

Yapılan kanuni düzenleme ve denetleme yetkisi Çevre ve Şehircilik Bakanlığında iken , Ruhsat almamış olan Emay Kent Pls Firması neye dayanarak ulusal medya , kanal ve basın yolu ile fahiş fiyatlardan satış yapabilmektedir.

Tüm bu gelişmeler ışığında Emayın anlaşmış bulunduğu arsa sahiplerine taksimat yapılmışmıdır !?
Arsa sahipleri kendi yerlerini bilmez ve firma aldığımız dbilgilere göre henüz ruhsatını almamış iken neye ve kime dayanarak satış yapabilmekte ve bu satışı aleni olarak ulusal kanallarda da duyurusunu yapabilmektedir.
Kanunlara aykırı bu durum karşısında Çevre ve şehircilik Bakanlığı neden ilgisi kalmakta ve bu kanunsuzlukları görmezden gelmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Belediyelerin, vatandaşların her türlü teminat ve güvence istemesi karşısında , devlet olarak ger hangi bir güvence veremeyeceklerini bunun ticari bir faaliyet olduğunu ve firma batarsa da çıkarsada bunun firma ile vatandaşlar arasında bir ticari anlaşma olduğunu defalarca söylemelerine karşılık, bu kanuna aykırı davranışları ve belki ileride yaşanabilecek her türlü sıkıntı ve mağduriyetliklere karşı neden daha kontrolcü ve denetimci olunmuyor..!?

Yap- Sat yapacakları vaadiyle ve kendilerini büyük firma olarak tanıtanlardan tutun Fikirtepeye girmiş çoğu firmaların daha kayda değer ciddi masraflar yapmadan , yapı ruhsatı bile alınmamaış olmasına rağmen yüksek ve fahiş fiyatlardan belirli olmayan ve paylaşımı bile yapılmamış daireleri satması ne demek oluyor ve satışı neye göre yaptıkları vatandaşlar tarafından merak ve tedirginlik konusu olmaya devam ediyor.

Fikirtepede İş yapmak isteyen firmalara ruhsat verme noktasında bile yetersiz kalan bir bakanlık yarın yaşanabilecek sıkıntılar konusunda maalesef şimdiden yapılamayan denetim ve kontrolsüz bir ben imza attırdım ben sattım havasında giden ama yer sahibi olmasına rağmen her şeyden bi haber özellikle kendi tapusunun akibetinden bile habersiz vatandaşların geleceği noktasında tereddütler barındırmasına sebep olmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak vatandaşlarda oluşan şüphelere şunlarıda ekleyebiliriz ..

Nakit çevirisi için buralara girişleri başından beri belli olan firmalara iş yapmadan satış yaptırarak maddi destek sağlama hakkı ne kadar etik olabilir .  Nakit ihtiyacını gideren bu firmaların yaptıkları satış üzerinden elde etttikleri paraların akıbetini bakanlık nasıl takip etmektedir veya edecektir !?

Daha da önemlisi bakanlığın önceliği vatandaşın hem can hem de mal güvenliği midir , yoksa bazı ticari aktörlerin belirli nakit ödemeler karşılığı kazanç elde etmeleri ve vatandaşa ne olduğu önem arz etmeden çirkin görüntünün ortadan kalkması mı !?

Fikirtepe Haberbanner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.