Dünyaca Ünlü Türk Dolandırıcılar ve Fikirtepe'nin Akıbeti !!!
Dünyaca ünlü Türk dolandırıcılar ve Fikirtepe'nin akıbeti ... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bakan Müsteşarının Fikirtepeli Müteahhitler ile beraber daha önceki 3 toplantının haricinde sonuncu ve bizim duyduğumuz 4. toplantı geçen hafta yapılmış ve Bakanlığın mali yapısı yeterli olmayan firmalar ile ilgili yeni çalışmalar yapmayı düşündüğü yönünde açıklamaları olmuştu.

Bakanlığın firmalar ile vatandaş hakkında aldığı kararlar ile ilgili aldığı gizli kararlar ve içeriği hakkında net bir bilgiye sahip olmasak bile bugün bazı emlak sitelerinde yazan bilgiye göre bakanlığın öncülüğünde mali yapısı yetersiz firmalara banka teminatının sağlanacağı yazmakta tabi bu nederece doğrudur bilemiyoruz. Belki bakanlık mali durumu zayıf firmaları eleyecektir. Bununla ilgili bazı detaylar netlik kazandıkça zamanla her  şey daha iyi anlaşılacaktır ama biz yine de her ihtimale karşı bunun üzerine bazı mülahazlarda bulunma ihtiyacı hissettik ve sizler için küçük bir araştırma yaptık.

Bankalar tarafından serbest piyasa koşullarında zaten isteyen tüm müteşebbisler teminat sağlama olanağı mevcut iken bakanlığın burada nasıl bir yöntemle neye güvenerek böyle bir teminat sağlayacağı merak konusu olmakta.

Özellikle bazı firmaların vatandaşlardan habersiz vatandaşların arsalarını teminat göstererek bankalardan kredi çektiği yönündeki duyumlar iflas erteleme süreçlerinin açığa çıkması ile gündeme gelirken bakanlığın da böyle bir yol izlemesi durumunda aynı koşulların tekrar etmesi mukabilinde vatandaşın arsalarının bankalarca haczedilebileceği ve işlerin tamamlanması noktasında aynı sıkıntıların yaşanabileceği yönünde uzmanlar tarafından uyarılar yapılıyor. 

Mahalle Baskısı ve Vatandaşın Beklentileri

Fikirtepe'de özellikle hakların korunması ve kararların sağlamlığı açısından temsil görevi ile üstlenmiş olan bazı kişilerin kendi sınırlarını da aşarak vatandaşların kendi tapulu mülkleri hakkında kamuoyu baskısı oluşturmak amacı ile bazı söylemlerde bulunması karşısında firmaların sadece mali yapısı noktasında değil sözleşme içeriği ve firmanın etik - karekteristik çalışma bozukluğu yönünden bakanlığın nasıl bir eylem de bulunacağı merak konusu olarak devam ediyor.

Mali yapısı zamanında sağlam veya çürük birçok dolandırıcılığa adı karışan Ünlü Türk İsimlerini sizler için araştırdık. Vatandaşlar bu ünlüler arasına başka kimlerin dahil olabileceği noktasında bazı fikirler yürütürken bakanlıktan mali yapısı yetersiz tüm firmaların vatandaşların tapularına ipotek koydurtmadan bir an önce buradan kovulmasını ve sağlam , düzgün firmaların işbaşı yapabilmeleri için hazırlanacak örnek bir sözleşme metnini ile geleceklerinin garanti altına alınmasını ve haklarının korunmasını istiyor.

Fikirtepe Haber olarak neden birilerinin mali yapısı yetersiz firmaların buralardan uzaklaştırılıp vatandaşların daha sağlam firmalar ile anlaşmaları yönünde değilde bu şekilde şüpheli ve şaibeli firmaların desteklenmeleri için kulis yapıy
or olmasını sorguluyoruz. Yetkilileri daha dikkatli olup vatandaşın başka hatalara tahammülünün kalmadığı noktasında da uyarıyoruz. Bununla beraber yeni sürecin hızlı sağlam adımlar ile ilerlemesini ve herkes için oluşan mağduriyetlikleri ortadan kaldırırken yeni mağduriyetlikler oluşturmadan yapılandırılarak şimdiden hayırlı olmasını temenni ediyoruz...!

İşte dünyaca ünlü Türk dolandırıcılardan bazıları ve hikayeleri ...


Sülün Osman 

ÇEVİRDİĞİ DOLAPLAR FİLMLERE BİLE KONU OLAN SÜLÜN OSMAN HER ŞEYE RAĞMEN HALKIN HAYRANLIĞINI KAZANMIŞ BİR İSİMDİ. GALATA KULESİ VE BEYAZIT MEYDANI'NI BİLE İSTANBUL'A YENİ GELMİŞ ANADOLU'NUN SAF TÜCCARLARINA "SATMA" YETENEĞİNE SAHİPTİ Kİ BU ÖZELLİĞİYLE FİLMLERE BİLE KONU OLMUŞTU. SÜLÜN OSMAN'IN İSTANBUL'A YENİ GELMENİN ÜRKEKLİĞİNİ ÜZERİNDEN ATAMAYAN TAŞRALILARDAN ŞEHİR MEYDANINDAKİ SAATE BAKMA PARASI BİLE ALDIĞI RİVAYET EDİLİR.
Güney Zobu (Raki)
1980'Lİ YILLARIN ÜNLÜ DOLANDIRICISI RAKİ, GENELDE YASA DIŞI İŞLER YAPANLARI DOLANDIRDIĞI İÇİN BU KİŞİLER KENDİSİNİ ŞİKAYET EDEMEZMİŞ. GENELLİKLE AZINLIKLARI DOLANDIRMASIYLA ÜNLÜ RAKİ'NİN BABASI, TÜMGENERAL ŞEMSETTİN ZOBU, ERKEK KARDEŞİ DE LONDRA’NIN ÜNLÜ İŞ ADAMLARINDAN KUZEY ZOBU. RAKİ AYNI ZAMANDA SİNEMA OYUNCUSU MELİKE ZOBU'NUN DA BABASI. RAKİ, DOLAR TAŞIMANIN SUÇ OLDUĞU YILLARDA ALMANCI YA DA AMERİKALI KILIĞINDA BÜYÜK OTELLERDE BAVULLA DÖVİZ SATMA VAADİYLE ÇOK KİŞİYİ DOLANDIRMIŞTI.
Güney Zobu (Raki)


Banker Kastelli

1980'LERDE BAŞLAYAN BANKER FURYASINDA YILDIZI PARLADI. YILLIK ENFLASYON YÜZDE 30 İKEN AYLIK YÜZDE 12 FAİZ İLE PARA TOPLUYORDU. MİLLİ GELİRİN 70 MİLYON DOLAR OLDUĞU GÜNLERDE KASTELLİ'NİN ELİNDE 100 MİLYAR PARA TOPLANMIŞTI. 40 BANKANIN,BANKERLERİ SAFDIŞI BIRAKAN KARARA İMZA ATMASIYLA İŞLER BİRDEN TERSİNE DÖNDÜ. İFLAS EDEN KASTELLİ YURT DIŞINA KAÇTI.

Banker KastelliBanker Bako

''PAPATYALI BANKER'' OLARAK BİLİNEN BAKO 80'LERDE BİNLERCE KİŞİNİN PARASINI BATIRARAK ÜNE KAVUŞTU. BANKALARDAN KREDİ ALIRKEN İMZA YERİNE PAPATYA RESMİ YAPARAK ALENEN DEVLETLE DALGA GEÇEN BAKO EMLAK BANKASI'NI BİLE DOLANDIRDI. BAKO DOLANDIRICILIK SUÇUNDAN YILLARCA HAPİS YATTI.

Banker BakoAyşe Benli

TÜRK DOLANDIRICILARIN DÜNYAYA AÇILMASI DA UZUN SÜRMEDİ. AYŞE BENLİ'NİN KUMAR ÇETESİ LAS VEGAS'DAKİ VENETİNO CASİNO'YA 2 MİLYON DOLARLIK KAZIK ATARAK ABD'Yİ BİLE KARIŞTIRDI.POKER OYNARKEN YAPTIKLARI HİLE UZMANLARI TARAFINDAN BUGÜN BİLE ÇÖZÜLEMEYEN BENLİ ÇETESİ FBI TARAFINDAN ARANIYOR. ANCAK HENÜZ İZLERİNE RASTLANABİLMİŞ DEĞİL.

Ayşe Benli


Selçuk Parsadan

SELÇUK PARSADAN, TANSU ÇİLLER’İN BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE, “ÖRTÜLÜ ÖDENEK DONLANDIRICILIĞI” İLE GÜNDEME GELDİ. PARSADAN, ARALIK 1995 SEÇİMLERİNDEN ÖNCE, EMEKLİ ORGENERAL NECDET ÖZTORUN’UN ADINI KULLANARAK, ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN 5.5 MİLYAR LİRA ALDIĞI BASINA YANSIDI. AFYON CEZAEVİ’NDE, ÖZDEMİR SABANCI SUİKASTİ FAİLLERİNDEN MUSTAFA DUYAR’IN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ OLAYDA, TEK KURŞUNLA YARALANDI. 25 TEMMUZ 2006'DA İSTANBUL'DA OMİRİLİK KANSERİ NEDENİYLE ÖLDÜ.

Selçuk ParsadanEyüplü Halit

EYÜPLÜ HALİT, TÜRK TARİHİNİN İSİM YAPMIŞ İLK DOLANDIRICISI. SUÇ TARİHİNE DAMGASINI VURAN "VUKUATI" İSE İSTANBUL'UN İŞGAL ALTINDAKİ SON GÜNLERİNDE KENDİ KARAKOLUNU KURMASI. RUMLARI KARAKOLA ÇAĞIRAN EYÜPLÜ HALİT KENDİSİNİ KOMİSER OLARAK TANITIP, İHBARCILIKLA SUÇLUYORDU. DAHA SONRA DA RÜŞVET İSTEYİP BU İNSANLARI SOYUYORDU. TEHCİR VE MÜBADELE KOŞULLARINDA AZINLIK DÜŞMANLIĞI DA AYYUKA ÇIKTIĞI İÇİN HİÇ DE ZORLANMIYORDU. EYÜPLÜ HALİT, ÇOK GÜZEL RUMCA VE FRANSIZCA KONUŞURMUŞ.EYÜPLÜ HALİT'İN BİLİNEN EN ESKİ ÜÇKAĞIDI: İSTANBUL İŞGALİNİN SONLARINDA, TÜRK ORDUSUNUN ŞEHRE GİRMESİNE ÜÇ-BEŞ GÜN KALA EYÜPLÜ HALİT, ARKADAŞI ARAP ABDULLAH İLE RUMLARIN YOĞUN OLARAK YAŞADIĞI BİR SEMTTE, METRUK BİR BİNA AYARLAYIP “KARAKOL” KURMUŞ. KENTTEKİ OTORİTE BOŞLUĞU NEDENİYLE KİMSE BUNU GARİPSEMEMİŞ. KENDİSİNİ “KOMİSER”, ARKADAŞINI DA “BEKÇİ” TANITIP, MAHALLENİN ZENGİNLERİNE MUSALLAT OLMUŞ. KARAKOLA ÇAĞIRDIKLARI KURBANLARINA, “İYİ POLİS”, “KÖTÜ POLİS” ROLÜ OYNAYIP, ONLARI KORKUTARAK SOYMUŞLAR.


EYÜPLÜ HALİT SIK SIK CEZAEVİNE DÜŞMÜŞ. YİNE BÖYLE HAPSE GİRMİŞ, TAHLİYESİNE BİR GÜN KALA KOĞUŞA YENİ BİR MAHKÛM GİRMİŞ. HALİT BUNU KÖMÜRLÜĞE GÖTÜRÜP, "BAK KARDEŞİM, BU KOĞUŞUN SOBASI BANA AİT. AMA BEN YARIN ÇIKIYORUM. SOBANIN YANMASINDAN BEN SORUMLUYUM VE HER GÜN DİĞER MAHKUMLARDAN BEŞER KURUŞ ALARAK YOLUMU BULURUM. SENİ SEVDİM, 15 LİRA VERİRSEN BU SOBAYI SANA SATARIM" DEMİŞ. ZAVALLIDAN 15 LİRAYI KAPAN EYÜPLÜ ERTESİ GÜN CEZAEVİNDE AYRILMIŞ.
EYÜPLÜ HALİT, 1935’TE YİNE HAPİSKEN BİR MEKTUPLA MUSSOLİNİ'Yİ DOLANDIRMIŞ. HAPİSHANEDE KASA HIRSIZI BİR İTALYANLA TANIŞMIŞ. ONU KAFAYA ALIP MUSSOLİNİ’YE BİR MEKTUP YAZMIŞ: "SAYIN MUSSOLİNİ BEN SİZİ ÇOK SEVEN, FİKİRLERİNİZİ ÇOK TAKDİR EDEN BİR TÜRK’ÜM. ANTALYA’NIN SİZİN HAKKINIZ OLDUĞUNU SAVUNDUĞUM İÇİN HAPİS YATIYORUM. YARDIMINIZA MUHTACIM..." MEKTUP POSTALANDIKTAN BİR AY SONRA İTALYAN BAŞKONSOLOSU ZİYARETİNE GELMİŞ VE YÜKLÜCE BİR PARAYI EYÜPLÜ HALİT’E TESLİM ETMİŞ. EYÜPLÜ, 68 GELİN ADAYINI DOLANDIRDIKTAN BİRKAÇ AY SONRA YAKAYI ELE VERMİŞ, İŞKENCE GÖRMÜŞ VE CEZAEVİNDE ÖLMÜŞ.Eyüplü Halit

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
talip erdogan 4 yıl önce

Bundan sonra cikacak dolandirilarin adi degisebilir ancak unvani kesinlikle muteahhit olacaktir. Dolandiricilik yapan parasini hile ve her turlu dilandiricilikla katlamak isteyen muteahhitleri anlarimda. Ölü topragi serilmis arsa sahiplerini ve menfaat ugruna hicbir yanlisi gormeyip hatta yanlisin dogrulugunu savunan komsularimizi anlayamiyorum

Misafir Avatar
ysf cnky 4 yıl önce

tarih tekerrürden ibarettir. bunun için söylenmiş demek