BAKANLIK FİKİRTEPEYİ FİRMALAR İLE MÜŞAVİR FİRMANIN ÖNÜNE ATARAK SORUMLULUKTAN MI KAÇIYOR !

Fikirtepede geçen 4 yıla yaklaşan dönüşümsüzlük hikayesi en nihayetinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da içinden çıkamayarak özel müşavir bir firmaya devri ile yol almaya çalışması ile yol almaya çalışılıyor ...

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının daha önceden vatandaşlara verdiği hakemlik sözü üzerine vatandaşlar bir nebze haklarının en azından devlet güvencesi ve gözetimi altında korunacağı için sevinmişti.

Bakanlık yetkilileri firmalar ile imza atmayan vatandaşlar arasında mevcut imza atılmamasına sebep olan ihtilafların görüşülmesi ve anlaşılması noktasında hakemlik rolü oynayacağını söylemiş ve öylede yapmıştı.

Karar almada Mutlu Turizm adası mı etkili oldu !

Özellikle firmaların şikayetleri doğrultusuda bakanlık bürokratlarının sergilediği samimi görüntü ve aldıkları karar karşısında bu ada içerisinde vatandaşların ortaya koyduğu haklı gerekçe ve belgelerin olayın hep firmaların anlattığı gibi vatandaştan kaynaklanmadığını ispatlar nitelikte olması bakanlık bürokratlarını vatandaşların haklı talepleri ve belgeli ispatları karşısında işin içinden çıkamaz duruma getirdi.

Bakanlık aldığı karar doğrultusuda hakemlik rolü başta olmak üzere firma ile vatandaşlar arasındaki tüm görüşmeleri her hangi resmi konumu olmayan özel müşavir bir firmaya devrederek sorumluluktan kaçıyor !

Bakanlık bürokratları ileri dönük oluşabilecek sıkıntılara kaşı vatandaşlara aleni bir şekilde; firmayı siz kendiniz seçiyorsunuz, sözleşmeyi kendiniz yapıyorsunuz, yarın olabilecek sorunlarda biz taraf veya sorumlu değiliz diyorsa aynı şekilde özel müşavir bir firmaya kamulaştırma hakemlik rolünü de havale ederek oluşabilecek sorumluluktan ve mesuliyetten kurtulmaya çalışıyor algısının oluşmasına sebep olacaktır.

Fikirtepe ve çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş konu ile ilgili sorularımıza karşı yaptığı açıklamalar şöyle,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı maalesef kendi verdiği sözün altında kalmıştır ve bu konularda bölgedeki STK lar arasında bile ayrım yapıyor ve düzenli bir bilgi akışı sağlamıyor, ancak Fikirtepe ve çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak bizim özel çabalarımız ve zorlamalarımız ile ulaşabildiğimiz yetkililerden alabildiğimiz bilgiler ışığında yetinmeye ve halkımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Bakanlık bu kararı alırken halkın temsilcilerisiniz sizler anlatın derken neden halkın geleceğini ilgilendiren önemli kararlar alınırken STK lara danışılmıyor veya bu konularda para kazanmak adına iş yapan Müşavir bir firmaya güvenip, tam teslimiyet verilirken Bölge STK larına gözlemci veya hak koruma adına bu tarz bir oluşumda bulunma veya söz hakkı tanımıyor !? sorusunu sormadan da edemiyoruz.

Fikirtepe hakkında geçmişten gelen bazı yanlış aktarmaların sürdüğünü de ifade eden Bektaş Bölgede faliyette bulunan bir STK nın maksatlı olarak firmaları kayıran ve doğruları yansıtmayan bilgi ve yanlış rakamlar ve oranlar ışığında haritalar hazırlayarak hem bölge halkının kaderi ile oynamaya hem de yetkilileri bazı firmaların lehine aldatıcı bilgiler sunmaya devam ettiği tespitini yaptıklarını bununla ilgili dernek olarak özel bir araştırma çalışması yaptıklarını ve ilgili birimlere bu konu hakkında ortaya konulan yanlış, yanlı ve maksatlı harita gibi maksatlı çalışmaların içeriği ile ilgili bir rapor hazırladıklarını , bununla ilgili gerekirse suç duyurusunda da bulunacaklarını ifade etti.

Haritada ki yanlı ve taraflı yanlışlıklar neler !?

Özellikle çok detaya girmeden bölgede bulunan firmaların yaptığı anlaşma oranlarını maksatlı olduğunu düşündüğümüz, bazı firmaların imza oranlarının  he ne kadar düşük olsa bile, % 90 ve üzeri gibi gösterilerek hak arayan insanları maksatlı ve menfaat peşinde koşan insanlar mış gibi bir algı oluşturmaya çalışılıyor.Bakanlığa karşı yanlış algı oluşturan bu tarz çalışmaların ve içeriğindeki yanlışlıklara baktığımızda özellikle, % 65 , % 45 gibi oranlarda olduğunu kesin olarak bildiğimiz firmaları bile nedense çok yüksek oranlarda göstererek vatandaşlara gelebilecek başka firma tekliflerini önlemeye çalışmak ve bakanlığa karşı o firmanın başarısızlığını örtercesine sanki bir başarıymış gibi olmayan oranlarda yüksek göstermek olarak sıralarken bakanlığın alacağı kararlarda bazı firmaların da desteği ile halkı baskı altında tutmaya çalışmak , ya da baskı altında tutmaya çalışanlara farkında olarak veya olmayarak destek olmaya çalışıyorlarmış gibi bir imajın ortaya çıktığı belirtiliyor.

Bu konuda yapılan yanlışlıkların maksatlı olmadığının ispatı adına aynı STK 'nın bu yanlışı düzeltmesinin gerektiği, aksi takdirde mağdur olan vatandaşların mağduriyetine sebep olması bakımından gerekirse gerekli mercilere hak ihlali adına mağdur olan veya zan altında kalan vatandaşların bu konu hakkında şikayet ve suç duyurusunda bulunabileceklerini ifade etti.
 


İmzalar neden bitmiyor, imzaları bitenler neden iş yapmıyor ?

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin Bektaş, Fikirtepe'de rantçılar ve menfaat peşinde koşanlar yüzünden hakkını arayanlar da maalesef mağdur oluyor.  Bakanlık sorunları vatandaşın gözünden değilde, belki onlara göre haklı olarak firmaların gözünden görmelerinin bu mağduriyeti artırdığını , bugün % 100 imzalar bitse bile bu sorunların üstünün örtülemeyeceği müşavirlik firma uygulamasının akabinde de bunun artarak devam edebileceğini belirtti.

Fikirtepe imar plan notlarında kademeli imar olmasına rağmen neden uygulanmıyor veya bu yönde her iki taraf da mutabık olmasına rağmen neden izin verilmiyor bunu da anlamakta zorlandıklarını belirten Bektaş , kademeli imar uygulamasının önünün açılması , afet riskli alan kararı gereği Fikirtepe geneli acil yıkımların yapılması ve vatandaşlara sağlanacak kredi desteği ile bireysel yapılaşmanın önünün açılmasının sorunları bakanlığa her hangi bir ek sorumluluk yüklemeden temelden çözebileceğinin nedense es geçilerek görmezden gelindiğini söyledi. 

Tüm bunların aksine bakanlığın kademeli imar uygulamasını görmezden gelerek % 100 mutlak imza oranını bir kanunmuş gibi uygulamaya çalışmasının hem firmaları hemde haklı gerekçeleri olan vatandaşları ciddi manada mağdur ettiğini ve burada imza atan veya atmayarak rant peşinde koşan veya aşırı talepler ile beklenti içerisinde olan bazı vatandaşların veya bazı firmaların ekmeğine yağ sürdüğünü özellikle vurguladı.

Fikirtepede gerçekten iş yapmak isteye ciddi firmalarında varlığından bahseden Bektaş , bu tarz firmalar ile imza atmmış olan vatandaşların sözleşmelerini sağlama alarak bir an önce imzaya gitmelerini ve diğer komşularını mağdur etmemelerini salık verirken, rant ve aşırı kazanç beklentisi ile imza atmama noktasında dernek olarak hiç kimseyi savunmalarının mümkün olmadığını ve bu konuda kendilerininde kırmızı çizgilerinin bulunduğunu belirtti.

Kamulaştırma noktasında devletin özellikle 800 m altında kalan alanlar ile ilgili bir çalışma yaptığını , bunda dayanak yapılan maddelerin içeriğinin de hukuken tartışılabilir olmasına karşın 800 m2 ve üstü alanlar toplamı elde eden vatandaşların kendi projelerini sunmaları karşılığında plan notlarında belirtilen emsal değer üzerinden yapılaşabilecekleri şeklindeki Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk Bey' in sözlerini anımsattı.   

Bektaş son olarak bazı firmaların her türlü imkanı sağlamasına rağmen vatandaşın yanaşmaması sonucu imza veren vatandaşların mağdur olmaması için hukuk ve kanunlar içerisinde bazı zorlamaların olabilmesine karşılık , bazı firmalar tarafından da vatandaşa yapılan tek düze dayatmalar ve hak mahrumiyeti yaşatacak sözleşmelere rağmen aynı baskı ve kamulaştırma kararının uygulanmasının tasvip edilemeyeceğini bu noktada bakanlığın da uyguladığı zorlama karşılığında lehine kamulaştırma çalışması yapacağı firma için garantör olması gerektiğini , adelet , sosyal devlet olarak devletin tarafsızlığının da bunu gerektirdiğini söyledi.

Müşavir Firma Bakanlığa Karşı Sorumlu Olacak !

Bakanlığın anlaşacağı müşavir firma bakanlığa karşı sorumlu olacak ve firmaların yapacağı tüm çalışmalar ile ilgili dönemsel raporlar hazırlayıp sunacaklar.
Kamulaştırma ile ilgili bakanlığın vereceği direktifler doğrultusunda elde edeceği yetki ile görev yapacak olan müşavir firma firma ile vatandaşlar arasında uzlaştırma görevini de üstlenecek.

Sonuç olarak Fikirtepe'de dönüşüm kaçınılmaz ama kimsenin mağdur edilmeden sürecin hızlandırılması lazım ...


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber


banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

Kurt ile kuzunun hikayesine benziyor
Bunlar bizim yerleri yemeyi kafalarına koymuşlar suyu bulandı bahane!
Ama biz onların boğazından geçmeyiz.

Misafir Avatar
ZENCİİ 4 yıl önce

bakanlık iyice saçmaladı fikirtepeyi riskli alan ilan ederken olduğu gibi bırak belediyeye yeter çektiğimiz

Misafir Avatar
ZENCİİ 4 yıl önce

bakanlık iyice saçmaladı fikirtepeyi riskli alan ilan ederken olduğu gibi bırak belediyeye yeter çektiğimiz

Misafir Avatar
irfan dagistan 4 yıl önce

İmar verecegiz dediniz elimizdekinde ettiniz muteahit kilikli sahtekarlari basimiza bela ettiniz hakkina razi olmayan komsularda cabasi kardesi kardese dusman ettiniz ey sorumlu mevkidekiler eger ahiret inanciniz varsa bilinki fikirtepenii hesabini veremiyeceksiniz.