YENİ YARGI PAKETİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜME İLİŞKİN KARARLAR
"Yeni Yargı Paketi" olarak bilinen paketten kentsel dönüşüme ilişkin iki düzenleme çıktı. 
"Bu değişiklikle, idari yargıda birkaç yıl süren, riskli alanlardaki kentsel dönüşüm davaları birkaç ay içinde bitirilecek" 

İvedi yargılamanın idare mahkemeleri veya Danıştay'da yapılan yargılamayı yaklaşık on kata kadar kısaltan bir yol olduğuna işaret eden , ivedi yargılama usulünde dava açma süresinin otuz gün olduğunu vurguladı.

Fikirtepe Haber olarak görüşlerini yansıttığımız Gürsel Öngören, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açılan davada yedi gün içinde ilk inceleme yapılır. Savunma süresi dava dilekçesinin tebliğinden itibaren on beş gün olup, bu süre bir defaya mahsus olmak üzere en fazla on beş gün uzatılabilir. Savunmanın verilmesi veya savunma verme süresinin geçmesiyle dosya tekemmül etmiş sayılır. Bu davalar dosyanın tamamlanmasından itibaren en geç bir ay içinde karara bağlanır. Ara kararı verilmesi, keşif, bilirkişi incelemesi ya da duruşma yapılması gibi işlemler ivedilikle sonuçlandırılır.

Verilen nihai kararlara karşı tebliğ tarihinden itibaren on beş gün içinde temyiz yoluna başvurulabilir. Temyiz dilekçeleri üç gün içinde incelenir ve tebliğe çıkarılır. Temyiz dilekçelerine cevap verme süresi on beş gündür. Temyiz istemi en geç iki ay içinde karara bağlanır. Karar en geç bir ay içinde tebliğe çıkarılır. Temyiz üzerine verilen kararlar kesindir. İvedi yargılamada kentsel dönüşümü ve işlemlerini geçici olarak durdurmak için davacılar yürütmenin durdurulmasını da isteyebilirler. Mahkemede yürütmenin durdurulması isteğine ilişkin olarak verilecek kararlara üst mahkemede itiraz edilemez."

"Yeni Yargı Paketi" ile fikirtepe gibi kentsel dönüşüm alanlarında yapılacak olan acele kamulaştırmalara karşı mağdur olanlar veya haksızlığa uğrayanlar tarafından mahkemeye başvurulması halinde davaların üç-beş ayda bitirileceğini anlatan Öngören, mahallesi veya oturduğu sitesi haksız olarak riskli alan kapsamına alınanların haksız bakanlar kurulu kararlarını bu yolla kısa sürede Danıştay'da iptal ettirebileceklerini söyledi.

Öngören, 14 Haziran'da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kentsel dönüşümün alt yapısını oluşturan, imar planlarının yapılma ve değiştirilme ilkelerini belirleyen "Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği"ni de çıkarttığını vurguladı.

Gürsel Öngören "Bildiğiniz gibi çarpık kentleşmeyi ortadan kaldırmak için önce şehrin tamamını veya ilçenin tamamını ulaşım ağından kat yüksekliğine kadar yeniden planlamak gerekiyor. Şehir planlamasının, bütünsel bir bakışla yapılması da bu yönetmelikle sağlanıyor. Netice olarak, eskisi gibi gündemde ön sırada olmasa da, kentsel dönüşüm sakin sakin ilerliyor, uygulamada ortaya çıkan aksamalar veya gecikmelere çözüm üretme çabaları devam ediyor ve devlet kentsel dönüşümün arkasında duruyor" değerlendirmesinde bulundu.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

yeni̇ bi̇nalar her ne kadar adalarin i̇çersi̇nde kalsalarda 950 li̇k debrem yönetmenli̇ği̇ne uygun yapilmiş bi̇nalae kentsel dönüşümün dişinda titulmalidir. aksi̇ durumunda çareler yurt dişinda araanaçaktir. herkes mağdur olaçaktir.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

soru 1- fi̇ki̇rtepede bi̇li̇msel çalişma yapilarak mi ri̇skli̇ alan i̇lan edi̇ldi̇?

Misafir Avatar
Halim Yıldırım 5 yıl önce

temel bey benim binamda deprem yönetmeliklerine göre yapıldı. ben hakkımı nerde gerekiyorsa sonuna kadar orada arıyacağım aihm e kadar gideceğim. yok öyle
benim yerimi zorla alıp mütahitlere peşkeş çekmek.toprak namusdur. biz bu vatanı neden koruyoruz toprağı için değilmi o zaman bende sonuna kadar koruyacağım toprağımı
gerek hukukla gerek canımla. saygılar.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

1999 debremi̇nden somra çikarilan 9500 i̇mar yasasina ve debrem yönetmenli̇ği̇ne göre 2005 de yapilan bi̇na hangi̇ gerekçe i̇le yeni̇lenme kapsamina aliniyor?

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

soru 3-komşunun gecekondusu yeni̇leneçek di̇ye beni̇m yeni̇ evi̇m(2004)de yapilan hangi̇ hukuk anlayişina göre kamulaştirilaçak?

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

kendi̇ kendi̇leri̇ne temsi̇lçi̇ tayin etmi̇ş ki̇şi̇ler hangi̇ hukuk kuralina göre beni̇m mülküm adina fi̇rmalarla satmaya veya sözleşme yapmaya çalişiyor?

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

çoğunluğu nemalandirmak i̇çi̇n yasa cikararak azinliğin hakkini gaasbetmak hangi̇ hukuk devleti̇nde var?

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

fi̇ki̇rtepede 2004 de özel i̇marla yapilan bi̇nayi 8 yil sonra yikaya kalkmak ve şi̇mdi̇ çikan yi̇ne özel i̇marla yapilaçak olan yeni̇ bi̇nalari 10 yil sonra yikilmayacağinin garenti̇si̇ var mi?