YENİ TÜKETİCİ KANUNUNA RAĞMEN İNŞAAT TAMAMLAMA SİGORTA BELİRSİZLİĞİ VE RUHSATSIZ SATIŞLAR

İlgili kanunda yönetmeliklerin hala açıklanmadığına dikkat çeken Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, gayrimenkul seköründe tedirginlik yaratan maddeleri değerlendirdi. Yeni yasa ile konut alan kişiye 14 gün neden göstermeksizin cayma hakkı tanındığını belirten Kiraz, “Buradaki büyük sıkıntı 14 günden sonraki dönme hakkında tapuya konulan satış vaadi şerhinin kaldırılması konusu. Bu şerhler tek taraflı kaldırılamayacağı için müteahhitler dava açarak bu şerhleri kaldırabilecek ve bu sürede ciddi bir zaman kaybı yaşayacak ve bu taşınmazı satamayacak” dedi. Konut alıcının 14 gün dışında konut teslimine kadar yüzde 2 ceza karşılığı vazgeçme hakkı olduğunu belirten Kiraz, “Ekonomik kriz ve sıkışma dönemlerinde konut tüketicilerinin çok hızlı bir şekilde projelerdeki sözleşmelerden dönmeleri müteahhitler için bir felaket olacak. Dairesini sattığını düşünerek hareket eden müteahhit açısından bu durum büyük bir finans sorunu olarak karşımıza çıkabilir” diye konuştu.

SİGORTA NASIL İŞLEYECEK

Fikirtepede özellikle bazı temsilcilerin bina tamamlama sigortasını öne sürerek vatandaşların imza atmaları yönünde ikna etmeye çalışmaları maalesef uygulamada henüz karşılığını bulmuş bir uygulama olmadığı ve belirsizlikler içerdiği için pek gerçekçi görünmüyor .

Bina tamamlama sigortası sürecinin belirsizliği vatandaşların teminat almadan imza atmaları sonucu ilerde karşılaşabilecekleri problemlerin artmasına sebep oluyor...

Hürriyette yazan bir yazıya göre, Yeni kanunla birlikte yapı ruhsatı alınmadan konut satışı yapılması yasaklanırken sektörde ilk kez bitirme sigortası uygulanacak. Böylece projeyi yapan şirket finansal kriz yaşa dahi proje tamamlanacak ve mağduriyetler önlenecek. Ancak inşaat sektörü için yeni olan bu uygulamada detayların belli olmaması kafaları karıştırıyor. Bina tamamlama sigortası ile ilgili olarak halihazırda düzenlenmiş bir Hazine Müsteşarlığı çalışması olmadığını söyleyen Kiraz, “Yasa kapsamında hangi projelerin buna dahil olduğu ve dahil olan projelerde bina tamamlama sigortası sürecinin nasıl işleyeceği açık değil” dedi. 

Ruhsatsız Satışlarda En Büyük Sıkıntı !?

Kat karşılığı sözleşme yapan vatandaşların ve ortaklık kurduğu firmanın bağımsız bölümleri kesinleşmeden ve ayrılmadan önce yapılan satışların kanuna aykırılığı haricinde neye göre yapıldığı ve yarın olabilecek bir kriz durumunda firmanın gücü ve ticari karekterisitiği büyük önem taşımaktadır.

Özellikle daire satın alan vatandaşlar açısından büyük bir belirsizilik söz konusudur. Alınan daireler karşılığında beklentilerin oluşmaması karşısında büyük hüsranların yaşanması geçmişte gördüğümüz örneklerden de anlaşılabileceği olasılık dahilinde ve kesin gözüyle bakılmaktadır.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.