Yeni İmar Operasyonu ve Rant vergisine Müteahhitlerin bakışı
Hükümetin ocak ayında Meclis'e getireceği imarla ilgili şeffaflık paketinin ayrıntıları netleşti. Pakete göre belediyelerin imar yetkileri yeniden düzenlenirken, satın alınan her türlü gayrimenkulün gerçek değerinden gösterilmesi, tapuda düşük rayiç bedele son verilmesi konusunda köklü adımlar atılıyor. Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın koordinasyonunda yürütülen pakette, dikkat çeken başlıklar şöyle: 

İMAR GELİRİNE AYAR: İmar değişikliğinden kaynaklı kentsel kazançlardan sadece belediyeler değil, inşaat sektörü ve toplum da yararlanacak. 3 katlı binası olan 10 kat için izin alırsa bunun bedelini ödeyecek. 

PLANA GÖRE YETKİ: İmar planlarının türüne göre yetkiler de değişiyor. İmar, ruhsat işlemlerinde hesap verilebilirlik artırılacak. 

RUHSATA ÇİFTE DENETİM: Yerel yönetimlerin imar, ruhsat işlemlerine çifte denetim geliyor. Belediye şirketlerinin hesap verebilirliği artırılıyor. 

ETİK KURALLAR DÜZENLENİYOR: Özerk kurullarda stratejik kamu kuruluşlarında çalışanlara da görev sınırlaması geliyor. Enerji Bakanlığı'ndan ayrılan, emekli olan enerji şirketinde çalışamayacak. 

YAPTIRIM ARTIYOR: İmarda haksız kazanca yönelik yaptırımlar artırılıyor. 

KENTSEL DOKU VURGUSU: Kentsel dokuyu bozacak yatırımlara geçit verilmeyecek. 

YÜZDE 40'I KAMUYA: İmar planı değişikliklerinde, emsal artışı olan parsellerin değerinin yüzde 40'ı kamuya ödenecek. Değer artış payı bedeli değerleme uzmanları veya kuruluşları tarafından tespit edilecek. Yapılarda güçlendirme, yangın ve enerji verimliliği tedbirlerinin alınması ile ilgili işlemlerde herhangi bir ücret alınmayacak. 

YETKİ KULANIMI İZLENECEK: Usulsüz uygulamalar neden olan yetki kullanımı alanları izlemeye alınacak. KAYITDIŞI PAKETİ DE TAMAMLANDI 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıklayacağı ekonomide dönüşüm programının kayıtdışı mücadele paketine göre de, kayıtdışı istihdam konusunda akademisyenler, bürokratlar ve sosyal taraf temsilcilerinden oluşacak kurul oluşturulacak. Ücreti eksik bildirilen kalifiye mesleklerdeki kişilerin tespiti ile ilgilil çalışma yürütülecek. Kayıtdışının ve fazla çalışma saatlerinin önüne geçilmesine ağırlık verilecek. Kayıtdışının azaltılmasıyla sağlanacak ilave kaynaklar, üretim ve istihdamı teşvik ederek büyümeye katkı sağlayacak şekilde değerlendirilecek. Nispi ve maktu harçlar revize edilecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
'nın hazırladığı imar değişiklikleri sebebiyle emsal artışı olan parsellerdeki artan değerin yüzde 40'ının rant vergisi kapsamında kamuya ödenmesine ilişkin düzenlemeye, inşaatçılardan ilginç bir öneri geldi.

Sabah'ın haberine göre, bu rakamı yüksek bulan sektör temsilcileri, "Rant vergisi yerine müteahhide sosyal konut yaptırılsın" dedi. 

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas: Prensip olarak bu vergiye karşı değiliz. Ancak oranın yüzde 40 olması sıkıntı yaratır. Yüzde 25-30 civarında olmalıydı. Haksız kazancı ortadan kaldırması açısından doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak değerleme iyi tespit edilmeli. Aksi halde subjektif durumlar ortaya çıkabilir. 

SOSYAL KONUT İNŞA EDELİM

YDA İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan: Eğer ilave imar artışından bir gelir olmuşsa, bunun kamuyla paylaşılmasını doğru buluyorum. Ancak yüzde 40 oranı çok yüksek. Farklı formüller uygulanabilir. Müteahhide kamunun ihtiyacı olan altyapı, köprü ve çevre düzenlemesi gibi işler yaptırılabilir. Örneğin sosyal konut yaptırılırsa, kentsel dönüşüme de katkı sağlayabilir. 

Servet GYO Genel Müdürü Mahmut Sefa Çelik: Eğer bir yatırımcı arazisi üzerindeki mevcut imar haklarının üzerinde bir hak istiyorsa, makul bir harç ödeyebilir. Eğer vatandaşın evinin değerlenmesi üzerinden ilave vergi alınacaksa bu iki sonuç doğurur. Vatandaş ya yatırım olarak konutu gündeminden çıkarır ya da gayri resmi işlem yapmaya başlar. 

İstanbul İnşaatçılar Derneği Başkanı Nazmi Durbakayım: Eskiden şerefiye vergisi vardı, kaldırılmıştı. Şimdi bu geri dönüyor. Eğer imarda bir artış olduğu için ortaya bir kâr durumu çıkıyorsa, bu artış tamamen kamunun artışıdır. Buradan elde edilen gelirin de paylaşılabiliyor olması lazım. 

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik: Rant vergisinin ev alan vatandaştan alınması doğru olmaz. Ancak arsalardaki imar artışından alınabilir. 

Sabah

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.