Yargıdan Taşyapı'ya ''Yürütmenin Durdurulması'' Freni
 Kadıköylülerin tüm itirazlarına rağmen Meteoroloji arsası olarak bilinen araziye 45 katlı 4 gökdelen yapan Taşyapı ayrıca ruhsata aykırı toplam dokuz bin metrekare inşaat yaptı. Fikirtepehaber.com olarak yetkililerden edindiğimiz bilgilere göre, Kadıköy Belediyesi ekipleri tarafından tespit edilen kaçak inşaatla ilgili işlem yapılarak bu kusurların giderilmesi istendi. Taşyapı 9 bin metrekare kaçak inşaat ile ilgili herhangi bir işlem yapmadığı gibi Kadıköy Belediyesi’nden iskan istedi. İlgili firmaya binanın iskana aykırı bölümleri ilgili eksiklikler giderildikten sonra izin belgesi işlemlerine devam edilebileceği bildirilmesine rağmen eksiklikler yine giderilmedi. Kadıköy Belediyesi’nden kaçak inşaatına iskan alamayan firma Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurarak iskan ruhsatı aldı. Bakanlıktan alınan iskan ruhsatına itiraz eden Kadıköy Belediyesi konuyu yargıya taşıdı.

Taşyapı firması tarafından Kadıköy Belediyesine açılan tazminat davasında rekor ceza !!! Haberini okumak için buraya tıklayınız!


İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nde görülen davada mahkeme Kadıköy Belediye’sinin haklılığına hükmederek yürütmeyi durdurma kararı verdi. 

Mahkemenin 24/10/2016 tarihli kararında şu ifadeler yer verildi. “ dava konusu taşınmaza ilişkin olarak kural olarak ruhsat verme yetkisi bulunan davacı belediye tarafından taşınmaz üzerinde yapılan denetimlerde ruhsata aykırılıkların tespit edildiği ve yapı tatil tutanakların tanzim edildiği, bu doğrultuda para cezaları ve yıkım kararlarının verildiği, bu işlemlere karşı açılan davalarının reddedildiği açık olup, yapı ruhsatının Çevre Bakanlığı birimlerince düzenlenebilmesi için talebin yönetmelik hükmü gereği mevzuata uygun koşulların gerçekleşmesi durumunda mümkün iken, davacı belediye tarafından tespit edilen eksiklikler giderilmemesine karşın davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca verilen davaya konu tadilat ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesinde yasal isabet görülmemiştir” “KAÇAK İNŞAATI ENGELLEMEK NE ZAMANDIR SUÇ?”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu İstanbul Bölge İdare Mahkemesi 4. Dava Dairesi’nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Taşyapı’nın Kadıköy Belediyesi’ne açtığı tazminat davasını kazanmasının bir hukuk garabeti olduğunu belirterek şunları söyledi :”Çevre Bakanlığı nedenini anlayamadığımız bir şekilde yaklaşık 9 bin metrekare kaçak inşaatı bulunan bu yapılara iskan izini verdi. Biz de bu karara itiraz ettik.  Ve idare mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bu kararı söz konusu firmanın tazminat davası açtığı mahkeme sunduk ama bu itiraz dikkate alınmadı. Bunun akıl ve izanla, hukukla açıklanacak bir yanı yok. Kamu olarak kaçak inşaata karşı çıkmak bizim görevimiz. Bizler bu görevde kamunun çıkar ve geleceğini korumak için bulunuyoruz. Kaçak inşaata dair işlem yapmak ne zamandan beri suç oldu?

Kamuyu, kamu çıkarlarını savunmanın bir bedeli olacaksa biz bu bedeli ödemeye her zaman hazırız ama bu ceza benim şahsıma ya da Kadıköy Belediyesine verilmiş bir ceza değildir. Tüm Kadıköylülere hatta tüm İstanbullulara verilen bir cezadır. Bu yöntemle kamunun yetki ve görevlerini sınırlamaya, kamuyu baskı altına almaya, kamu çalışanlarına ve halka gözdağı vermeye çalışıyorlar.  Biz buna izin vermeyecek, hukuki tüm süreci işletecek ve mücadele ver edeceğiz.”

Taşyapı firması tarafından Kadıköy Belediyesine açılan tazminat davasında rekor ceza !!! Haberini okumak için buraya tıklayınız!KADIKÖYLÜLERDEN TEPKİ

Kadıköy Belediyesi’ne bilirkişi raporu ile verilen tazminat cezası Kadıköylüler tarafından tepki ile karşılandı. Kadıköylüler ayrıcalıklı firmanın Kadıköy’ün yeşil alanlarından sonra bütçesine de göz dikmesine tepkisini dile getiriyor.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
KIZIL CEPHE 58 2 yıl önce

FİKİRTEPEDE HANGİ FİRMALAR DÜRÜSKÜ

Misafir Avatar
GERİATRİ KLİNİĞİ 2 yıl önce

EK %25 İMAR HAKKINDA BİLGİ SORUYORAZ. HANGİ GERİATRİ BEĞENMEDİM DİYE İŞARETLER ANLAMAK. ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL ALLAH SAYINIZI EKSİLTİR İNŞALLAH

Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

Fikirtepede en guvenilir firma isi bitirip teslimati adaletli yaptiktan sonra hissedarlarin Tesekkur ettigi firmalardir su an icin erken

Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

Tas yapi durust fir firma degil! fikirtepedeki halki magdur etti.

Misafir Avatar
Ali 2 yıl önce

Ne oldum demiyeceksin, Ne olacam diyeceksin, bu uc kagitci firmalar o garibanlarin bedduasini alniz ya iflah olmassiniz.

Misafir Avatar
Niko 2 yıl önce

Bu taş yapı hangi hükümetle çıktı ortaya sorunun cevapıni biliyorsanız çok söze gerek yok

Misafir Avatar
DUBLE YANIK 2 yıl önce

SAYIN ADMİN BU %25 EK EMSAL NEDIR.YENİLİRMİ İÇİLİRMİ KİME ŞURUP KİME ZEHIR.AYDINLATIN BİZİ