Tüketiciler için İnşaat Tamamlama Sigortası Müjdesi ...
Halk arasında maketten konut satışı olarak da bilinen, ön ödemeli konut satışında sigorta zorunluluğu geçen hafta Hazine Müsteşarlığı’nın sigorta genel şartlarını yayınlaması ile resmen başladı.

 Hürriyet'in haberine göre, geçtiğimiz yıllarda mali sıkıntıya düşerek, arka arkaya iflas eden inşaat şirketleri nedeniyle binlerce kişi mağdur olunca, 2013 yılının sonunda uygulamaya giren yeni Tüketici Kanunu’na, ön ödemeli konut satışları için bina tamamlama sigortası adı altında zorunlu sigorta maddesi eklenmişti. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 2014’ün Mayıs ayında, bina tamamlama sigortasının detaylarını açıklamasına rağmen sigortanın uygulanabilmesi için Hazine’nin genel şartları belirlemesi bekleniyordu. Geçen hafta ise Hazine, sigortanın genel şartlarını yayınladı ve böylece konutzede dönemini kapatacak bina tamamlama sigortası resmen başlamış oldu.

İflasta devreye girecek

Artık, 11 Mart’tan itibaren tüm maketten konut satışları sigorta kapsamında olacak. İnşaat şirketleri, konut satışına başlamadan önce konut adedi 30 ve üzeri olan projeler için bina tamamlama sigortası yaptıracak; sigortanın primlerini de inşaat şirketi ödeyecek. Hazine’nin belirlediği şartlara göre, sigorta şirketleri, ön ödemeli konut satış projesi için poliçe düzenleyecek ve ön ödemeli satışa konu kısmı için sigorta teminatı belirleyecek.

İnşaat süresi içinde inşaat şirketinin iflas etmesi ya da sözleşmede belirtilen sürenin üzerinden 12 ay geçmesine rağmen halen konutları teslim edememesi durumunda, devreye sigorta girecek. Sigorta şirketi, tüketicinin konut için o tarihe kadar ödediği peşinat ve taksitler dahil tüm bedeli tüketiciye yasal faizi ile birlikte ödeyecek.

Denetim sigorta şirketinde

Sigorta şirketleri, sigorta yapacağı inşaat şirketinin mali yapısını, geçmiş tecrübelerini detaylı inceleyerek, poliçe düzenleyecek. Sigortacı, inşaat şirketini riskli görür, projeyi bitiremeyeceğine karar verirse sigorta yapmayacak ya da ek teminatlar isteyebilecek. Aynı şekilde inşaat süresi içinde şirket, sigortacıya karşı yükümlülüklerini yerine getirmez, mali yapısını bozacak girişimler içinde bulunursa; sigorta şirketi sözleşmeyi sona erdirecek ve bunu da Bakanlığa bildirecek. Böylece riskin en aza inmesi ve tüketicinin mağdur olmaması için inşaatın, başlamasından bitimine kadar geçen süre içinde sigorta şirketleri denetim görevini yürütecek.

Sigortanın primleri ise inşaattaki konut sayısına, projenin süresine ve bedeline göre sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenecek.

İsterse inşaatı sigorta  şirketi bitirecek

Hazine’nin açıkladığı bina tamamlama sigortasının genel şartlarına göre, sigorta şirketleri isterlerse sigortaladıkları inşaatı tamamlayıp, tüketicilere konutları teslim etme görevini de üstlenecek. Buna göre, inşaat şirketinin iflas etmesi ya da konutları süresinde teslim edememesi halinde sigorta şirketi ya tüketicinin zararını karşılayacak ya da inşaatı devralıp, başka bir müteahhit ile anlaşarak, konutları tamamlayıp, tüketiciye teslim edecek. Bu durumda konutların yeni teslim tarihi 24 ayı geçemeyecek.

Bina tamamlama sigortası nasıl işleyecek?

- İnşaat şirketi, maketten konut satışına başlamadan önce zorunlu olarak bina tamamlama sigortası yaptıracak.

- Sigorta, inşaat şirketinin iflasını ya da projede belirtilen süre içinde konutu tüketiciye teslim edilememe risklerini kapsayacak.

- Riskin gerçekleşmesi halinde sigorta şirketi, tüketicinin konut için yaptığı peşinat ve taksitler dahil tüm ödemeleri yasal faizi ile birlikte ödeyecek.

- İnşaat şirketinin projeye aykırı hareket etmesi ile kamu kurumlarının herhangi bir nedenden projeyi durdurması sigorta kapsamının dışında tutuldu.

- Sigortanın primlerini inşaat şirketi ödeyecek ve primler sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenecek.

Kat karşılığı sözleşme imzalayan vatandaşlar bu haklardan faydalanabiliyor mu ?

Kat karşılığı sözleşme imzalayan vatandaşlar inşaattan bağımsız bölüm alan tüketicilerin faydalanacağı bu sigortadan neden faydalanamıyor.

Fikirtepe Haber olarak görüşlerine başvurduğumuz hukukçular ve bilirkişi uzmanları kat karşılığı anlaşma yapanların tüketici olmadığını bundan dolayı da bu sigorta kapsamındaki haklardan faydalanamayacaklarını belirttiler.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ali 4 yıl önce

ARKADAŞLAR BU SİGORTA KATKARŞILIĞI VEREN BİZLER İÇİN GEÇERLİ DEĞİL SADECE TÜKEDİCİLER İÇİN GECERLİ YETERLİLİĞİ OLMAYAN MÜTEAHHİT LERİ SİGORTA YAPMIYORLAR
30 ADET KONUTDAN BÜYÜK KONUTLARI SİGORTA YAPILAMIYOR YANİ FİKİRTEPE İÇİN GEÇERLİ DEĞİL

Misafir Avatar
yakuP 4 yıl önce

30 daıreden fazla olanlar sıgorta olacak dıyor Her nekadar bızlerı kapsamıyorsada satılan daıreler uzerınden dırekt etkılıyor Fakat sıgorta sırketı bızım fırmalara yeterlılık verıcekmı .... Gorucez

Misafir Avatar
selman 4 yıl önce

şua inşaatın tepe caminin olduğu adadayım. hesapta 2014 ramazan bayramından sonra boşaltıyordu. fıs çıktı. 2015 mayıs ayına kadar tahliye ve inşaata başlamazsa bende sözleşmedeki 1 yıl süre maddesine dayanarak sözleşmeyi feshedeceğim. görsün bakalım elmi yaman beymi yaman.

Misafir Avatar
selman 4 yıl önce

şua inşaatın tepe caminin olduğu adadayım. hesapta 2014 ramazan bayramından sonra boşaltıyordu. fıs çıktı. 2015 mayıs ayına kadar tahliye ve inşaata başlamazsa bende sözleşmedeki 1 yıl süre maddesine dayanarak sözleşmeyi feshedeceğim. görsün bakalım elmi yaman beymi yaman.