RANTSAL KAZANÇ, DEPREMİN VURDUĞU SEMTLERİ UNUTTURDU

 Yaklaşık 16 milyon insanı etkileyen Marmara depreminin üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen, benzer felaketlere karşı alınması gereken tedbirler henüz alınamadı. Resmî raporlara göre depremde 133 bin bina çöktü, 285 bin konut ve 40 binden fazla iş yeri hasara uğradı, on binlerce aile evsiz kaldı.

Zaman'dan Cafer Can' ın yazısına göre, Depremin ardından gündeme gelen düzenlemeler ise 2012 yılında çıkarılan ve ‘Kentsel Dönüşüm Yasası’ olarak bilinen kanunla somut hale getirildi. Yasa, afet riski altındaki alanlar ile bunun dışındaki riskli yapıların bulunduğu yerlerde, sağlıklı ve güvenli yaşama çevreleri oluşturacak esasları düzenliyor.

Ancak uzmanlar, Marmara’nın ardından gelen Düzce ve Van depremlerine rağmen bu yasanın afet öncelikli alanların dönüşümüne hizmet etmediğini belirtiyor. İstanbul’daki birçok dönüşüm projesini örnek gösteren uzmanlara göre, Marmara depreminde hasar gören ve 1. derecede deprem kuşağında bulunan Avcılar, Zeytinburnu, Bakırköy, Maltepe gibi ilçelerin yanında bina kalitesi çok düşük olan Bağcılar, Bayrampaşa gibi yerlerde kentsel dönüşümde yol alınamadı. Kadıköy, Beyoğu, 3. Havalimanı’na yakın Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Sarıyer, Armutlu ve Derbent mahalleleri, Sultangazi’nin TEM Otoyolu kenarında yer alan bölgeleri ve en son Boğaz’a nazır Üsküdar yerlerde ise deprem riskinden ziyade rant sebebiyle dönüşümde öncelik verildi.


17 Ağustos 1999’da Marmara Denizi’nde yaşanan deprem felaketinin üzerinden 15 yıl geçti. Resmî raporlara göre 17 bin 840 kişi öldü, 43 bin 953 kişi de yaralandı. 285 bin konut ve 40 binden fazla iş yeri hasara uğrarken, bunlardan 133 bini tamamen çöktü. 600 bine yakın kişi evsiz kaldı. Yaklaşık 16 milyon insanı etkileyen depremin acıları hâlâ sürüyor.

Depremin ardından yoğun tartışmalar arasında gündeme gelen düzenlemeler, 2012 yılında çıkarılan ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’la daha somut hale getirildi. Kentsel Dönüşüm Yasası olarak bilinen yasa, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde, sağlıklı ve güvenli yaşama çevrelerini oluşturmak üzere iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair esasları düzenliyor. Ancak uzmanlar, Marmara depreminin ardından gelen Düzce ve Van depremlerine rağmen bu yasanın afet öncelikli alanların dönüşümüne hizmet etmediğini belirtiyor. İstanbul’da gerçekleşen birçok dönüşüm projesini örnek gösteren uzmanlar, Marmara depreminde hasar gören ve 1. derecede deprem kuşağında bulunan Avcılar, Zeytinburnu, Bakırköy, Maltepe gibi ilçelerin yanında bina kalitesi çok düşük olan Bağcılar, Bayrampaşa gibi yerlerde de kentsel dönüşümde yol alınamadığını dile getiriyor. Kadıköy-Fikirtepe, Beyoğu-Okmeydanı, 3. Havalimanı’na yakın Gaziosmanpaşa’nın bir bölümü, Küçükçekmece, Sarıyer, Armutlu ve Derbent mahalleleri, Sultangazi’nin TEM Otoyolu kenarında yer alan bölgeleri ve en son Boğaz’a nazır Üsküdar gibi yerlerin deprem riskinden ziyade değerler artışı (rant) sebebiyle dönüşümde öncelik verilen bölgeler olduğunu ifade ediyorlar. Konunun uzmanları ayrıca yeni yapılacak konut projelerinde kat sayısını artırarak riskli alanları boşaltmayı öngören kentsel dönüşümden ziyade AVM’lerin ve lüks rezidansların kat sayılarının artırıldığına dikkat çekiyorlar. 

GRAFİĞİ BÜYÜTMEK İÇİN TIKLAYIN...

Deprem risk alanlarıyla alakalı İstanbul’daki bu fotoğraf Türkiye genelinde de benzer ihmalleri gündeme getiriyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verilerine göre Aralık 2013 itibarı ile Bakanlar Kurulu kararı sonucu ilan edilen riskli alan sayısı 121’e ulaştı. 19 ilde 46 farklı alanda 97 bin 300 adet yapıyı içeren alan kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Yaklaşık 610 bin kişinin yaşadığı bu alan 3 bin 876 hektar büyüklüğe sahip. Ancak kentsel dönüşümdeki güvensizlik ve rant merkezli hareket edilmesi sebebiyle Türkiye genelindeki 121 riskli alanda kentsel dönüşüm adına neredeyse hiçbir ilerleme sağlanamıyor. Özellikle vatandaşların konu hakkında bilgilendirilmemesi, bakanlığın yönetmeliğine uyulmadan yapılan uygulamalar kentsel dönüşüme güvensizliğe sebep oluyor.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.