Pana ve Raci Şaşmaz Hakkında, Eski Ortak Kürşat Ufuk'tan Bomba Açıklamalar
 2005 yılından beri muhtelif şirketlerde kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesi olan Kürşat Ufuk, en son Pana Yapı ve Selimoğlu Şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesiydi. 2010 yılından itibaren 7 yıl kendisinin de ortağı olduğu Pana Holding A.Ş. de kuruluş aşamasından itibaren CEO ünvanıyla çalıştı. 
Pana Yapı A.Ş.'nin kurulmasını sağlamak için kendi kurucu ortağı olduğu Nova Orman Ürünleri A.Ş. yi de satarak elden çıkartan Kürşat Ufuk ve bazı eski yöneticilerle beraber, Raci Şaşmaz'ın suç duyurusu üzerine, dün sabah ifadesi alınmak üzere emniyete götürüldü.

Emniyette ifadeleri alınan Pana - Selimoğlu eski ortak ve yöneticilerinden ifadeleri alınanlar teker teker serbest bırakıldı. Ancak, nöbetçi mahkemeye sevk edilenler yarına kadar emniyette kalmak zorunda kaldı. Bugün sabah Anadolu adliyesinde nöbetçi mahkemeye çıkacak olan K.U., N.T., İ.G., A.Z., ile daha önce şehir dışında olduğu için ifadeleri alınamayan Y.U., A.U. 'nun da herhangi bir arama kararı olmadan ve emniyete gitmeden doğrudan savcılığa ifade vererek serbest bırakılmaları bekleniyor.İşte gözaltılar sonrası gündeme bomba gibi düşen Kürşat Ufuk'un ifadeleri. Noktasına virgülüne dokunmadan emniyette sorulan soruları ve Kürşat Ufuk'un verdiği cevapları yayınlıyoruz. 

Soruldu : Özgeçmişinizi anlatırmısınız. 
Cevap    : 2005 yılından beri muhtelif şirketlerde kurucu ortak ve yönetim kurulu üyesiyim. Kurucu ortak olarak da bir çok şirket de Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış bulunmaktayım. Pana Yapı ve Selimoğlu şirketlerinde hiçbir zaman finansdan sorumlu olmadım. Her zaman Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptım. CEO ünvanını 2010 yılında 7 ortağın olduğu Pana Holding A.Ş. 'nin kuruluş aşamasında aldım ve o firmada kulandım. 

Üniversite mezunuyum ve Kamu Yönetimi alanında Yüksek Lisansım var. 10 yıl boyunca kamuda ve Türkiye'nin saygın bir kuruluşu olan T.B.M.M. de çalıştım. Bu arada kurucu ortağı olduğum Nova Orman ürünleri A.Ş. den hisselerimi satarak Pana Yapı A.Ş.'nin kurulmasını sağlayarak kurucu ortak olarak Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptım.

Suç duyurusunda belirtilen sözlü ayak üstü bilgilendirme ithamları gayri ciddi nitelik taşımaktadır. Her hafta icra komitesi yapılmakta olup ve saatler almaktadır. Ayrıca ana işi inşaat olan, ciro ve gelirinin % 90' nını inşaattan elde eden bir şirketin hele hele Yönetim Kurulu Üyesi ve İnşaat Grup Başkanı amasının oğlu yani kuzeni olan Ahmet Mahir Şaşmaz 'ın olduğu bir şirkette hiç bir şeyden haberim yok vs. söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Tayyar Raci Şaşmaz hiçbir zaman imza ve yetkilerini kimseye devretmemiştir. Tüm şirketlerin Yönetim Kurulunda yer almaktadır. Ayrıca bahsi geçen Pana Yapı Çelik Makine A.Ş. 'nin son 4 yıldır cirosu yoktur. Bahsi geçen ve yıllık 450.000.000 TL cirosu olan şirketler bu firma ile sadece ortaklık bağı vardır.

Soruldu: Kadıköy ilçesi Merdivenköy Mahallesi 3408 Ada 3 Parsel B Blok Kat 13 sayılı 196 nolu bağımsz bölümü 30.11.2016 tarihinde hissenin tamamını ipotekli olarak satın aldığı , Malik borç olarak 2000.000 TL olarak tespit edilmiştir. Bu konu ile bildiklerinizi anlatınız.

Cevap  : Bu işlem şirkete finansman sağlamak amacıyla yönetim kurulu onayı ile yapılmış olup Finanstan sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydınlı tarafından organize edilmiştir. Sadece bu ev değil, bu şekilde 6 ev için Şeker Finanstan kredi kullanılmıştır. Kullanılan krediler aynı gün şirket hesaplarına geçmiştir. Bu işlemden kimsenin maddi menfaat vb. beklentisi olmadığı gibi bu işlem ile Tayyar Raci
Şaşmaz avukatı Faruk Çetinkaya'nın evi finanstan sorumlu yönetim kurulu üyesi Murat AYDINLI tarafından alınmıştır. Bu krediyi kullananlar arasında su an benden şikayetçi olan Tayyar raci ŞAŞMAZ ve Sadettin NAMOĞLUda vardır. Kredi kullanılan daireler Kadıköy Brooklynpark projesi Yasin oğuz UFUK b-146  3+1 3408 ada  3 parsel Kadıköy brooklynpark projesi benim adıma b- 206 3+1 3408 ada 3 parsel Kadıköy brooklynpark projesi Numan TÜFEKÇİ adına b-264 2+1 3408  ada 3 parsel, Kadıköy brooklynpark projesi Tayyar Raci ŞAŞMAZ adına b 371 4+1 3408 3 parsel, Kadıköy brooklynpark projesi Hakan GÜNEŞ adına A2-150 2+1 3408 ada 3 parsel , Kadıköy brooklynpark projesi Sadettin NAMOĞLU adına A2-96 2+1 3408 ada 3 parsel olarak kredi kullanılmıştır. Şirket hisselerimin zorla gasp edilmesinden sonra yeni ortaklar Murat AYDINLI , Tayyar Raci ŞAŞMAZ ve Ahmet Mahir ŞAŞMAZ kredileri kapatılmadığı gibi şirketten ayrılan 3 kişinin taksitlerinide ödemeyerek firma adına kredi kullanan bu şahısların kredi itibarını bozmak için taksitlerde 4 aydır ödenmemektedir. Acilen bu kredilerin ödenerek emanet aldığımız evlerin iade edebilmek için Beyoğlu 57. Noter marifeti ile 21.03.2018 tarihinde Numan TÜFEKÇİ, Kürşat Çoşkun UFUK ve Yasin Oğuz UFUK tarafından şirkete ihtar gönderilmiş olup cevap bile verilmemiştir. Av Faruk tarafından öne sürülen iddanamede Tayyar Raci ŞAŞMAZ ın bu işlemden daha sonra haberi olmuş diyerek ne yapmaya çalıştığını anlayamadık zira bu kredi kullanarak finansman sağlayanlardan biri de Yönetim kurulu üyesi olarak ben ve diğer ilgililer bu evlerin satılıp satılmadığını bilemez yapılan işlemden sonra bana gelen mail üzerine bu evlerin aslında satış vadi ile başkalarına satıldığını anladıktan sonra bu kredi kapatılıp evlerin gerçek sahibine verilmesi için caba sarf ettik hatta bu evlerde hala gerçek sahipleri oturmakta veya kiraya verilmiştir.

Kredi kullanılan evlere ait bu listeyi hazırlayan Sadettin NAMOĞLU olması nedeni ile bu işlemlerde evleri seçilen insanların özellikle seçildiğini düşündüm, kendisi ile konuştuğumda Av Faruk ÇETİNKAYA ile 20 yıldır iş ve arkadaşlık olarak beraber olduğunu bu konuyu kendisi halledeceğini bir sorun olmadığını söyledi. Faruk ÇETİNKAYA ile ilgili olarak birkaç defa arandığımda bu işin arkasın da Yönetim Kurulu Başkanı olan Tayyar Raci ŞAŞMAZ ın olduğunu düşünerek kendisine onu ile görüşmesine ilettim.

İfademe ek olarak Selimoğlu Proje inşaat ticaret anonim şirketinin şahsıma olan hisseleri 26.09.2017  tarihinde , şüphelilerin hileli hareketleri neticesinde, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ a devredilmiştir.

Şahsım pana yapı ve Selimoğlu inşaatın hissedarlığını 26.09.2017 tarihine kadar sürdürmüş olup, her iki şirket ve dolaylı bağlı şirket hisselerini, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ'ın suçu sonucunda zorla bila bedel olarak devretmek mecburiyetinde kaldım. Süreç içerisinde mezkür iki şirket ve bağlı ortaklıkları ülke çapında, alanında önde gelen şirketler olmuştur. Ortağı olduğum şirketlerin 2016 yılı cirosu 450,000,000 TL olmuştur. Akabinde şüphelilerden Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından şahsıma çok ciddi baskılar yapılmaya başlanmıştır. İlk olarak 2016 yılının Eylül ayında şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ ile şirketlerin durumunun iştişaresi için bi araya gelsem de şüpheli mezkür şirketlerin hisselerinin kendisine bedelsiz olarak devredilmesi saikiyle şahsıma baskı yapmaya başlamıştır. Bu toplantının ardından diğer şüpheli Ahmet Mahir ŞAŞMAZ tarafından telefonla aranıp hisselerimi devredip devretmediğim sorulmuş akabinde Tayyar Raci ŞAŞMAZ'ın Av Faruk ÇETİNKAYA aracılığıyla hisselerimin aslında şahsıma ait olmayıp emanetçi olduğum iddia edilmiştir. Söz konusu baskılara itibar etmememin ardından baskının dozajı artarak tehdit, şantaj ve yağma girişimi başlamıştır.

Şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ Pana Yapı'nın merkez ofisini önceden kendisinin hazırlattığı ve kendi mülkiyetindeki ve taşınmazın en üst katına taşıtarak şahsıma ve diğer yönetim kurulu üyesi Murat AYDINLI'yı burada çalışmaya zorlamış mezkür muhitteki çalışma ortamında asla yalnız bırakılmadan tarafıma adeta izinleri dışında adım attırılmadan her adımı takip edilmiştir. 

Yaklaşık bir sene boyunca bu durum devam etmiştir. Zaman zaman bu şartlar altında çalışırken sair bedelli firma için denilerek çek ve senetlerde zorla imzalatılmıştır. Şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ ın baskılarıyla mezkür yere taşınmamın ve burada adeta şirket işleri için tecrit edilmemin yanında şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ  yukarıda açıklanan baskılardan sonuç alamayacağını anlayarak şahsıma hitaben bir mektup kaleme almıştır. 29.08.2017 tarihinde şahsım tarafından tebellüğ edilen mektuba şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından bana tehdit amaçlı da mektup gönderildi bu mektubu da siz görevlilere ibraz etmiş olduğum dosya içerisinde mevcuttur.
Soruşturma dosyasına eklenmesini istiyorum.

6,017,750 TL ve 3,000,000 TL bedelli Selimoğlu İnşaat ve Pana Yapı'nın şahsımın namına yazılı devre konu pay senetlerinin ve her türlü banka hesap şifreleri şirketin mülkiyetinde bulunan sayısız çek ve senetleri şirketler hakkında bilgi ve belgelerin yer aldığı kasa, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ ın azmettirmesi ile cemalettin ÇOBAN tarafından ele geçirilmiştir.

Şüphelilerden bilhassa Tayyar Raci ŞAŞMAZ ın baskıları sonuç vererek tehdit ve korkutma altında 26.09.2017 tarihinde düzenlenen iki hisse devir sözleşmesi sayesinde Pana Yapıda ki hisselerimi şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ'a ve Selimoğlu inşaatta ki hisselerimi de Pana Yapı'ya devretmek zorunda bırakılmış olduğumdan yağma suçunun bütün unsurları gerçekleşmiştir. Şirketlerin yapacağı usulsüzlüklere göz yumabilmesi adına, dünyaca önde gelen bir bağımsız denetim firması tarafından takip edilen bu iş şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ'ın yakını Cem TEKİN'in şirketine verilmiştir.

2017 yılı yeminli mali müşavirlik ve bağımsız denetim işleri dünyanın sayılı bağımsız denetim firmalarından biri olan Grant Thornton Eren bağımsız denetim ve yeminli mali müşavirlik A.Ş tarafından yapılmakta iken şahsımın şirketten uzaklaştırılmasını müteakip, şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ, Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ve Maruf DİNDAR tarafından bu işlemler hemşerileri olan Cem TEKİN'e ait PSS denetim ve mali müşavirlik ltd şti adlı firmaya devredilmiştir. Şirketin mali müşavirliğinin Grant Thornton gibi uluslararası bir firmadan alınarak 2013 yılında 10,000  TL sermaye ile kurulmuş olan ve daha önce inşaat firmalarının müşavirliğini yapmamış  inşaat mevzuatını bilmeyen ve bu konulara çok uzak bir firmaya devredilmiş olmasıda şüphelilerin nasıl planlı bir girişimin içerisinde olduğunu göstermektedir.

Şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ'ın söz konusu şirketleri yağma suçu ile şahsımdan bila bedelle alınmasını mezkür şirketlerdeki değerli aktifleri yüzde yüz sermayedarı olduğu şirkerlere aktararak şirketlerle ilişiğini kesmesini ve bu sayede şirketlerdeki tüm değerlerin kendi mal varlığına aktarılması 26.09.2017 tarihli mezkür devirden bir yılı aşkın bir süreden beri planladığı suç duyurusunda bulundu. Pana Yapı Çelik A.Ş., Pana Konut A.Ş ve Selimoğlu Yapı A.Ş şirketlerinde  06.11.2017 tarihinde gerçekleştirilen olağanüstü genel kurul ile şüpheliler Tayyar Raci ŞAŞMAZ , Ahmet Mahir ŞAŞMAZ  ve Murat AYDINLI ortaklık ve yönetim kurullarından ayrılmış ve akabinde şirketlerin kıymetli yatırımları, projeleri ve gayrimenkulleri gasp edilmeye başlanmıştır.

ÇAYCILIKTAN PATRONLUĞA GEÇİŞ

Bu 3 şirkette de Muhammet Muhit KAYAOĞLU ''Namı diğer Çaycı'' isminde kanser hastası olan ve %80 iş görmezlik raporu olup malulen emekli olan ve ilk okul mezunu, özetle gayrimenkul alanında atılım yapmış ve pojeleri devam eden bir şirketin faaliyetlerine dair hiçbir geçmişi olmayan bir şahıs atanmıştır. Böylece mezkür şirketlerin amiyane tabirle içlerinin boşaltılması da kolaylaşmış ve Denge Yatırım Holding A.Ş nin %48 oranında ve 54,462,750,00 tl değerinde hisseleri için gereken kaynak Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından sağlanmıştır.

FİKİRTEPE'DE YAKLAŞIK 2000 MAĞDUR AİLE

İçleri boşaltılan değerli gayrimenkulleri ve bağlı şirketleri devredilen bu şirketler tarafından yapımı devam eden tüm inşaatlar durmuş arsa sahipleri konut satın alanlar ve alacaklıların oluşturduğu 1.960 aile mağdur edilmiş ve edilmektedir.

SÜREKLİ YÖNETİM DEĞİŞİKLİĞİ

Şirketin yeni yönetimi şirketlerin mali durumunu bozmaya yönelik girişimlerde bulunmuştur. Şahsıma ait şirket hisselerinin devrine kadar çek ödemelerinde herhangi bir aksama yaşanmaz iken devirden sonra ki dönemde bir anda şirket ödeme güçlüğüne düşürülmüştür. Şirketteki hisselerimin devrine kaddar olan süreç içerisinde 05.09.2017 tarihinde şüpheli Tayyar Raci ŞAŞMAZ şirket merkezini zorla taşıtmış olduğu kendi mülkiyetindeki ofise gitmiş ve o dönem şirketin CEO su olarak görev yapan Numan TÜFEKÇİ nin ve şirketin faaliyetlerine devam edebilmesi noktasında önem arz eden yaklaşık 20 kişilik uzman personelin de işine son vermiştir.

Böylece devredilen şirketlerin işlemez ve borca batık duruma getirilme işlemleri hız kazanmıştır. Yönetim kurulu bu dönemdemden sonra Tayyar Raci ŞAŞMAZ, Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ve Murat AYDINLI olarak 26.09.2017 tarihinde yapılan olağanüstü genel kurul toplantısı ile değiştirilmiştir.

BORSADA SPEKÜLASYON DÖNEMİ!

Şahsıma devre konu şirket hisselerine dair herhangi bir ödemenin yapılmayacağının ifade edilmesinin ardından 17 Ekim 2017 tarihinde Denge Holding A.Ş isimli halka açık şirketin %48 oranında hissesi 54,462,750,00 tl karşılığında satın alınmıştır. Bu satın alma işleminden sonra yapılan spekülasyonlar neticesinde İstanbul menkul kıymetler borsasında Denge Holding A.Ş nin hisseleri 9 günde 3 kat değer kazanmış olup ayrıca SPKya ve MASAK'a suç duyurusunda bulundum.

Bu satın alma şahsımın hissedar olduğu ve Tayyar Raci ŞAŞMAZ a tehdit sonucu hisseleri devredilen şirketlerden sağlanmıştır.

Anılan spekülasyonları Av İbrahim Kürşat DOĞAN , Mustafa Uğur BAYRAKTAR, Ahmet Mahir ŞAŞMAZ ,Cem TEKİN , Maruf DİNDAR  ve Tayyar Raci ŞAŞMAZ  birlikte planlamıştır. Nitekim Tayyar Raci ŞAŞMAZ'ın yakınında bulunan Fatih VARİLCİ, Cemalettin ÇOBAN , Ahmet Mahir ŞAŞMAZ, Sevim KOÇ ve yakınları DENGE HOLDİNG A.Ş'ye ait hisseleri düşük fiyatlardan ve satın alma haberi duyulmadan önce satın almışlardır.

Denge Holding A.Ş firması araştırıldığında Recep ali KEYDAL tarafından kurulmuş bir şirket olduğu kendine bağlı iştirakları olan Toma France LTD (KKTC merkezli) Bor Banka D.D (bosna hersek merkezli) ve privredna banka D.D (bosna herkes merkezli) firmaları üzerinden banka kurmadan bankacılık işlemleri yaptığı parayıda borsa üzerinden TÜRKİYE'ye soktuğu anlaşılmıştır.

MASAK VE SPK' YA SUÇ DUYURUSU

Özetle bu holding şirketi ve bağlı iştirakleri  halk tabiri ile tefecilik yapmakta ve bankacılık izinleri almadan piyasaya yüksek faiz ile para sürmektedir. Bu parağrafta yer alan vakıalara ilişkin 12.03.2018 tarihinde mali suçlar araştırma kuruluna (MASAK) ve sermaye piyasası kurumuna (SPK) tarafımca ayrıca bildirim yapılmıştır. 

SELİMOĞLU'NUN İÇİ BOŞALTILIYOR, TEMİNATLAR ORTADAN KALDIRILIYOR  

20 kasım 2017 tarihinde enütaş A.Ş ile pana holding A.Ş birleştirilerek pana proje ve gayrimenkul geliştirme A.Ş' ye çevrilmiş bu firmanın %51 lik hissesi 66,500,000,00 tl bedel karşılığında Tayyar Raci ŞAŞMAZ tarafından Denge Holding A.Ş'nin iştiraki olan Toma Finans ltd şti ye devredilmiştir. 5,000,000 tl  sermayesinde olan Pana Holding A.Ş ve dolayısıyla 
Tayyar Raci Şaşmaz tarafından, Selimoğlu'nun gayrimenkulleri adeta gasp edilerek, 137.110.000,00 TL'ye değerleme yapılarak hem Selimoğlu A.Ş. 'nin ve diğer şirketlerin içi boşaltılmış hem de bu şirket yukarıda anılan borsa spekülasyonu için kullanılmıştır. Borsa da faaliyet yürüten Artı Yatırım Holdingi 20.000.000 TL yatırımcı olan Tayyar Raci Şaşmaz isimli şahıs 100.000 TL sermayesi olan Mas Mümessilik ve İlaç A.Ş.' yi şirketi 40.000.000 TL değerleyip Borsada manipülasyona devam etmektedir.

Ben Tayyar Raci Şaşmaz hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundum. 2018/53718 soruşturma numarası ile soruşturma yürütülmektedir. Olayla ilgili tüm delil ve evraklarım bu soruşturma dosyasında mevcuttur. Aynı zamanda dosyaya eklenmesini istediğim belgeleri siz görevlilere ibraz ediyorum ve görülmekte olan soruşturma dosyasına eklenmesini istiyorum. Hakkımda isnat edilen suçlamaları kabul etmiyorum. Benim bu olayla ilgili bildiklerim ve söyleyeceklerim bunardan ibarettir.

Fikirtepehaber.com olarak bölgenin nabzını tutarak güncel gelişmeleri ve Pana - Selimoğlu şriketleri ile ilgili gelişmeleri kaynağından şeffaf ve tarafsız olarak aktarmaya devam edeceğiz. Tarafımıza gönderilecek tüm belgeler ve tarafların yazılı beyanları için sayfamız sonuna kadar açıktır.

İşte KÜrşat Ufuk'un Emniyette verdiği ifade belgelerinin orjinal halleri

 

 

 


ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com


banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
twit 2 ay önce

Adamızda kurtlar vadisi çevirmişler fikirtepe kurt yatagı zaten elbet bu eşkiyalardan arsalarımızı kurtaracagız asıl suçlu bizi bu çakallara atan temsilci diye seçtiğimiz aç gözlü 50 yıllık komşularını 3 kuruşa satan sıfatsız şahıslardır insan demiyorum insan olan bunları 50 yıllık komşularına yapmaz rabbime havale ediyorum pasif çevre bakanlıgınımıza suç duyurusundada bulunuldu hiçbir yetkili neler oluyor bitiyor deyip görme araştırma geregi bile duymadı bakalım yargıya gidiyoruz onlarda görmedim duymadım derlerse en sonunda çadır kuracagız adamıza o zaman tüm türkiyem bile görecektir

Misafir Avatar
NEYZEN 2 ay önce

Aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor. Eşkiya Fikirtepe ye hükümdar olmaz. Devlet baba devlet baba hukiğin varmi. Var var var. Polisin varmi var var. Ne duruyorsun gereğini yapsana.

Misafir Avatar
Raci Şaşmaz Maduru 2 ay önce

Yasin bey tarafsız yayınlarınız İçin teşekkürler ve tebrikler. Sizi yıldıramazlar.

Misafir Avatar
twit 2 ay önce

Pana dream projesinde ben noterdede suç buluyorum sonuçta noterde imzalanıyor herşey halkımız cahil bin kere evini noterde verenlerden degil sözleşmenin önem arz eden yerlerini imza atılırken halka açıklasalardı imza atmazdı kimse nerden bilsin %45inin şirketin üzerine geçtiğini bizler kadar tüm mercilerinde suçu var böyle dandik firmalar halkı dolandırıp duruyor devletimizin mercileri izliyor sadece tapuları eski haline getirip bu pisliği temizleyemiyorlar kanun hükmünde kararnamede çıkartılması lazım böyle üçkagıtçı firmalar için

Misafir Avatar
EYLEM 2 ay önce

KENDİ BACAĞINA KURŞUN SIKTIN RACİ BEY GEÇMİŞ OLSUN
KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAPLARIN KENDİNE DÖNER BANADA BİR PORSİYON PİLAV

Misafir Avatar
EYLEM 2 ay önce

Keser döner sap döner gün gelir hesap döner banada bir porsiyon pilav üstü döner

Misafir Avatar
Fkirtepeli 2 ay önce

Vay be neler neler olmuş! Fikirtepe haber teşekkürler.

Misafir Avatar
Fkirtepeli 2 ay önce

Vay be neler neler olmuş! Fikirtepe haber teşekkürler.