KENTSEL DÖNÜŞÜME İMAR TRANSFER AYARI ...
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından verilen direktifle kentsel dönüşümün önündeki engelleri kaldırmak amacıyla imar hakkı transferi getiriliyor.

İmar hakkı transferi ile çeşitli planlama kararları dolayısıyla taşınmazlarından ekonomik olarak yararlanamayan malikler, taşınmazları üzerindeki imar haklarının belgelendiği imar hakkı sertifikalarını, belirlenen başka alanda kullanabiliyor veyahut satarak kazanç elde edebiliyor. İmar hakkını satın alan girişimciler ise ek imar hakkına sahip oluyor.  Böylelikle, belli bir alanda gelişme potansiyelinin artmasından dolayı oluşan ekstra değer başka bir alanda gelişme potansiyelinin düşmesinden dolayı oluşan değer kaybını yerine koymakta kullanılabiliyor. 

Koruma alanlarında veyahut afet sidki taşıyan alanlarda kısıtlanan gelişme potansiyeli, imar hakkı transferi aracılığıyla hemen hemen hiç kamu kaynağı kullanılmadan gelişme potansiyeline sahip alanlara transfer edilebilecek ve yatırımcılar da bu bölgedeki imar haklarını satın alarak gelişmekte olan bölgelerde yatırım yapma potansiyelini arttırabilecek.

İki yıl önce Fikirtepe Haber 'de Yazdığımız bir makale ile İmar Transferini Biz Önermiştik

Fikirtepeye verilen yüksek emsal değeri ve silüet bozulması ile gündemde olması sebebi ile Yasin Bektaş tarafından kaleme alınan ve Fikirtepe Haber'de yayınlayarak İ.B.B. ve .Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ki yetkililere e-mail yolu ile ilettiğimiz bir dilekçe makalede şehirlerin yapısının bozulmaması için mevcuttaki yüksek imarların daha düşük imarlı ve şehir merkezi dışındaki alanlarda kullanılması tarzında başlayıp bu sertifikayı alan kişilerin kullanılacak alanlarda kullanarak veya satarak maddi kayıplarını telafi edebilmesi için bu tarz bir imar fazlası sertifikasının verilmesi teklimiz anlaşılan o ki, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı katında kabul görmüş bulunmaktadır.

İmar hakkı transferi parseller arası, tasarlanan bölgeler arası, kırsal alan ile kentsel alan arası, ya da yerleşmeler arası yapılabiliyor. Ancak yapılacak imar hakkı transferinin başarısı arz ve talep, şehirsel gelişme potansiyeli dikkate alınarak geliştirilmesine bağlı. Çıkartılacak sertifika miktarı, gönderen ve alan bölgedeki inşaat alanlarının hesaplanması ve ikincil finans piyasalarının oluşturulması konuları, işleyişin sürekliliği açısından önem arz ediyor.

Konuyu değerlendiren Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce açıklamasında, “İmar hakkı transferi arsaları bloke olmuş vatandaşşın işlerini kolaylaştıracak" diye konuştu. "İmar planları gereği arsası okul alanı, kamunun kullandığı yeşil alan olmuş olabilir, buralar istimlak edilemediği için yurttaş mağdur olabiliyor" diyen Bakan Güllüce bu kişilerin imar hakkının bir başka yere transferi konusunda eline sertifika verileceğini izah etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce; "sertifika istenirse ticari bir meta olacak, istenirse başka bir yerde arazi ile değiş tokuş edilebilecek. Bununla alakalı bir de borsa oluşturulacak" dedi.

İmar Hakkı Transferi Nedir?

Bir parsel üzerindeki imar hakkının tamamiyle ya da kısmi olarak yasaklanması vaziyetinde bu parsel üzerindeki imar hakkının bir bölümünün veya tamamının menkulleştirme yolu ile başka alanlara transfer edilmesidir.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.