HA HAZİNE HA BAKANLIK ENİNDE SONUNDA ÖZELLEŞTİRME ve BETONLAŞMA !

KADIKÖY Belediye sınırlarında Tarım İl Müdürlüğü’nün bünyesinde olan bir arazinin yeşil alan olması beklenirken bedelsiz olarak Özelleştirme İdaresi’ne devredildiği ortaya çıktı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Mart 2009 yerel seçimleri öncesinde Kadıköy’de yaptığı konuşmada, Bağdat Caddesi’nin betona doyduğunu, arazinin İBB’ye devredilerek altının büyükçe bir otoparka, üstünün de yeşil olacağını söylemişti. Ancak arazi aradan geçen 5 yıla rağmen yeşil alan olmadı. İBB’ye devredilmedi.

Fikirtepe Haber olarak görüştüğümüz Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yetkilileri ve bazı vatandaşlar yeşil alanın ve ağaçların yok edilmesinin haricinde , bu alanda meteoroloji arsasında olduğu gibi yüksek katlı gökdelenlerin dkilecek olması ve bununda ileri dönük Bağdat caddesinde diğer parsellere de emsal teşkil ederek önü alınmaz ve yaşanılamaz bir yer olmasına sebep olacağın yönünde tedirginlik yaşadıklarını söylediler.

Fikirtepe Kentsel Dönüşümünün başlatıldığı 2009 yılında da aynı şekilde DMO arasinin Fikirtepe' nin yeşil alanı olacağı şekilde Başbakanın Ulusal kanllarda açıklamasının olduğunu ama ilerleyen zamnlarda burasının vakıf arazi olarak düzenlendiğine şahit olduk. Bağdat Caddesindeki Bu örnek ile Fikirtepe arasında olan benzelik insanların şüphelerinin artmasına sebep olmaktadır.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak Fikirtepe ve çevresi başta olmak üzere bölgemiz ve şehir hayatı genelinde vatandaşların yaşama standartını etkileyen yeşil alanların azalmasını üzülerek şahit olmaktayız.
Olası bir depremde sığınılacak boş alanların kalmaması açısından da değerlendirdikleri hazine ve kamuya ait alanların değerlendirilirken betonlaşmasından ziyade yeşil ve açık alan olarak kamunun kullanımında kalmasına dikkat etiklerini, bundan dolayı da tüm kamuoyunun bu tarz yapılaşmalara gerekli ilgi ve tepkiyi zamanında vermesinin ileri dönük gerekli ve kaçınılmaz olduğunu söylediler. 
 

Fikirtepe ve çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetimi özellikle hazine arazilerinin ilerde akibetinin ne olacağının bugünden kestirilememsinden dolayı yarın her türlü tasarrufa açık gördüklerini. Bugün de aynı şekilde yerel idareler haricinde merkezi teslimiyetçilik veya terk çalışmalarının hiç bir şekilde farklılık oluşturmayıp aynı riski hazinede de olsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığında da olsa devam ettiğini belirttiler.

Kadıköy’deki Son Yeşil Alanlardan Biri Daha Özelleştiriliyor

Kadıköy Erenköy Mahallesi’nde bulunan Tarım İl Müdürlüğü arazisinin Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararıyla TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye verilerek özelleştirmesine karşı Kadıköy Belediyesi hukuki mücadele başlattı.

 

Erenköy Tarım İl Müdürlüğü’nün 22 bin metrekarelik arazisinin de bulunduğu toplam 71 taşınmaz sessiz sedasız “özelleştirme” yoluyla satışa çıkarılmasının kamuoyuna yansımasından sonra harekete geçen Kadıköy Belediyesi yürütmenin durdurulması ve arazinin yapılaşmaya açılmasının önlenmesini talep etti.

1927 yılında TC. Tarım Bakanlığına “tarımsal amaçla kullanılmak üzere vakfedilmiş bir arazi” olan alan üzerinde bulunan ve koruma altına alınmış 32 ağaç türü ve 266 adet ağacın da özelleştirme nedeniyle kesileceğinin belirtildiği başvuruda, bölgenin son yeşil alanlarından biri olan arazinin kamusal yarar gözetilerek korunması istendi.

tarımilr1

Mihrimah Sultan’ın Bağları Özelleştiriliyor

Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan tarafından 1500’lü yıllarda ipekçiliği teşvik için dut fidanı, bağcılığı geliştirmek için bağ çubuğu yetiştirmek amacıyla vakfedilmiş olan arazi içerisinde ayrıca düşük ücretli veterinerlik hizmeti ve GDO’suz tohum satışı yapan birimler bulunuyor.

Kadıköy’ün elde kalan birkaç yeşil alanından biri olan Tarım İl Müdürlüğü arazisinin korunması için girişimde bulunan Kadıköy Belediyesi özelleştirme kararırın durdurulması için 11 Haziran 2014 tarihinde açtığı davayla arazinin Kadıköy’e gerekli olan yeşil alan boşluğunu tamamlamak için doğal haliyle bırakılmasını talep etti.

Nuhoğlu; ‘Sürecin sıkı takipçisiyiz’

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Başbakan Erdoğan, 2009 seçimleri öncesi söz konusu arazinin yeşil alan yapılacağını duyurmuştu. Arazi çok uzun bir dönemden bu yana Tarım İl Müdürlüğü’nün kullanımında ancak birden bire mülkiyeti değiştirilerek Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bağlı TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye verildi. Daha önceden Mihrimah Sultan Vakfı’na aitti ancak 2004’te hazine mülkiyetine geçirildi. Bu arazi mutlaka yeşil alan olarak kalması gereken bir yer. Halkın endişesi son derece yerinde… Artık süreç geri dönülemeyecek yere doğru ilerliyor. Tapusu da el değiştirdi. Karara itiraz ederek yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açtık.  Kültür ve Tabi Varlıklarını Koruma Kurulu’na da arazinin korunması için müracaat ettik. Sürecin sıkı takipçisiyiz.” Dedi.


Mayıs 2014’te Özelleştirme İdaresi’ne ‘bedelsiz’ devredildi. Kadıköy Belediyesi ‘kamu yararı’ olduğu gerekçesiyle yapılan özelleştirmeye karşı Danıştay’da dava açtı. Özelleştirme ile yapılacak olan işlemin bir kamu yararı değil, rant olduğu vurgulandı. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu da buraya yeni gökdelenlerin dikeleceğini dile getirdi. Mihmirah Sultan tarafından tarımsal kullanım amacıyla tahsis edilen arazinin şimdi ticari amaçlı kullanılması söz konusu. 

 

Yaklaşık 22 dönümlük arazinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün kullandığı binanın bedelsiz olarak devredildiği tapu değişikliği ile ortaya çıktı. Özelleştirme Yüksek Kurulu 2 Mayıs 2014’te İstanbul ’da 71 yerin özelleştirilmesi ile ilgili karar aldı. Kararda Erenköy’deki arazi de vardı.

Devir işlemi 8 Mayıs 2014’te resmi senetle kayıt altına alındı. Aynı gün yeni tapu da çıkarıldı. Değişiklik yapılan tapuda, Kadıköy Belediyesi’ne gönderildi. Tapuda, Erenköy’deki 106 pafta 1098 ada 2 parseldeki üzerinde kamu binaları bulunan arazinin tamamının Maliye Hazinesi’nden TTA Gayrimenkul A.Ş.’ye (Başbakanlık Özelleştirme İdaremi Başkanlığı) devredildiği belirtiliyor.

266 AĞAÇ VAR

Kadıköy Belediyesi Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun kararı hakkında Danıştay’a iptal davası açtı. Dava dilekçesinde yapılan işlemin herhangi bir kamu yararı olmadığı anlatıldı. Dilekçede şu ifadeye yer verildi: “Üzerindeki 266 adet ağacı korunmaya alınmış bu alanın Özelleştirme yolu ile ranta açılması için ‘daha üstün bir kamu yararı bulunduğunun’ açıklanması hatta kanıtlanması ve kamu oyunun bilgisine de sunulması zorunludur.”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu. “Kadıköy’de şu anda hiç kamu arazisi yok. Hükümet Konağı’nın bir yeri yok. Kadıköy’ün yeşil alanı çok az. Özelleştirme idaresinin imar yetkisi de var. Gökdelen de dikebilirler. Ne yapılacağını bilmiyoruz. Sadece okul yapacaksa MEB’e verilirdi. Kadıköy’de buna benzer Marina’yı da özelleştirdiler. Meteoroloji’nin arazisi de bu yöntemle oldu. Haydarpaşaport var. Ama kamuoyunun tepkisi buna izin vermez. Müthiş bir tepki var.” ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haberbanner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.