Fikirtepe' nin Akıbeti, Fatih' in Kaderi ve Yeşil Alanlar !

 Fatih ilçesinde oturan vatandaşların büyük çoğunluğunun, yeni imar planı sebebiyle hak kaybına uğradığı belirtiliyor. Özellikle Fatih Camii ve çevresinde yer alan Ali Kuşçu ile İskenderpaşa mahalleleriyle Kocamustafapaşa gibi yerlerde mağduriyetler yaşandığını ifade eden vatandaşlar, belediyenin mülklerine müdahale eden yeni planı yeterince duyurmamasına tepki gösteriyor. Vatandaşlar, Fatih Belediyesi’nin tepkiler üzerine internet sitesindeki imar planlarının bulunduğu bölüme ulaşımı engellediğini söylüyor. Belediye ise 2012 yılında yapılan 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planları’nın, 2004 yılında onaylanan ve oybirliği ile kabul edilen planın aynısı olduğu savunmasını yapıyor.

İskenderpaşa Mahallesi Celalettin Tarlan Sokak’ta oturan Yılmaz Yıldız, “Binamız yapılan değişiklik ile park alanı olarak gösterilmiş. Yeni planla arsamızın 92 metrekaresinde azalma var. Kamulaştırma talebiyle belediyeye davet edildik ve bize Fatih’in merkezi konumundaki binamız için 400 bin lira kıymet biçildiği söylendi. Bu alanın, park yapılmadan özel bir vakfa devredileceği iddiaları var. Yasalar yoluyla mülkümüzün gasp edilmesine karşı hukuki itirazlarda bulunduk. Tek bir daire fiyatına yılların birikimi olan binamız sorgusuz sualsiz elimizden alınmak isteniyor.” diyor.

Zeyrek Mahallesi Atpazarı Sokak’ta oturan Veysi Kalkan ise tepkisini şu sözlerle anlatıyor: “İskan belgesi olan evimi, 1999’da almıştım. 2005’te hazırlanan 1/1000’lik imar planı değişikliği ile iskanı bulunan binamız park alanı olarak işlenmişti. Ancak açılan davalarla bu planlar iptal edilmişti. Rahat bir nefes alırken 2012 yılında daha önce mahkemece iptal edilen planlar aynı değişiklikle karşımıza çıktı. İskan belgesine sahip konutumu elimden almaya çalışanları Rabb’ime havale ediyorum.” Kocamustafapaşa Mahallesi Kadem Sokak’ta yaşayan Emrah Cengiz de, “Bizim bina kat irtifaklı ve iskanlı bir yerdir. Fakat 2012’de yapılan imar planında alanımız yeşil alan gösterildi. Belediyeye başvurduğumuzda bir aylık askı sürecinin dolduğu söylendi. Haberimiz olmadığı için itiraz edemedik.” açıklamasını yapıyor.

FATİHLİLERİN YÜZDE 90’I MAĞDUR OLACAK

Eski Eminönü Belediye Başkanı Lütfi Kibiroğlu, son imar planının Fatihlilerin yüzde 90’ını mağdur edeceğini ifade ediyor. Halkın rızası ve bilgisi dışında yapılan imar değişiklikleri ile sıradan vatandaşın Fatih’ten kovulacağını dile getiren Kibiroğlu, “Arkadaşlarımız, bölgede yaklaşık yüz bin konut ve otuz bin binayı inceledi. Fatihlilerin büyük hak kaybına uğradığı tespit edildi.” ifadelerini kullanıyor. Yeni planla, pek çok binanın yol, park ve tesis alanı olarak belirlendiğini, eski planda yeşil alan ve kültür tesisi alanı olarak ayrılan yerlerin de ticaret alanı ve AVM yapılmak üzere imara açıldığını aktarıyor.

Cami, hamam, çeşme ve medrese gibi 211 tarihi eserin yeri eski planda tescil edilmişken bunlar yeni planda yer almıyor. Uzmanlar, bu tarihi eserlerin birçoğunun günümüze ulaşamadığını ancak kimlik ve kültürel şahsiyetleri sebebiyle yeniden ihya edilip korunmaları gerektiğine dikkat çekiyor. Fatih’teki kayıp eserlerden bazıları şunlar: Acemoğlanlar Mescidi, Bostancı Başı Camii, Çatladı Kapı Camii, Defterdar İbrahim Efendi Mescidi, Hobyar Camii, Kepekçiler Mescidi, Şehremini Mescidi, Mimar Ayas Camii, Zeytuniye Camii, Arpa Emini Mektebi, Emir Buhari Mektebi, İmrahor Langa Hamamı, Ayşe Hatun Tekkesi, Gülşeni Tekkesi, Hekimbaşı Ömer Efendi Medresesi ve Vani Tekkesi. ZAMAN

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.