Dört tarafı zenginlerle çevrili Fikirtepe'de satışlar neden durdu!

İstanbul Üniversitesi'nin yürüttüğü "Mahallem İstanbul Projesi" ile kentin en yüksek sosyoekonomik statüye sahip 20 mahallesi belirlendi. İstanbul nüfusunun yüzde 1,6'sının yaşadığı bu mahallelerden 10'u Beşiktaş’ta, 4'ü Kadıköy’de, 2'si Beyoğlu’nda, 2'si Bakırköy’de. Şişli ve Beykoz’da da birer mahalle kentin en yüksek sosyoekonomik statüsüne sahip sakinleri barındırıyor. Araştırmayla İstanbul nüfusunun yüzde 16.3'ünü oluşturan üst orta kesimlerin yaşadığı 135 mahalle, kent nüfusunun yüzde 42.2'lik orta kesiminin yaşadığı 329 mahalle ve nüfusun yüzde 35,1'ini oluşturan düşük sosyoekonomik statüdeki grupta bulunanların yaşadıkları 417 mahalle de belirlendi.


CNN Türk ' te yer alan habere göre, "Mahallem İstanbul Projesi" kapsamında İstanbul'un 959 mahallesi incelenerek sosyoekonomik statü değerleri saptandı. Elde edilen eğitim, gelir ve yaşam koşullarına ilişkin verilerden hareketle İstanbul’daki mahalleler 8 farklı kategoride sınıflandırıldı.

A+’dan E’ye kadar yapılan sınıflandırmada, en yüksek sosyoekonomik statünün gösterildiği A+ grubunda 20 mahalle yer aldı. Beşiktaş’tan 10, Kadıköy’den 4, Beyoğlu’dan 2, Bakırköy’den 2, Şişli ve Beykoz’dan ise 1 mahalle en yüksek sosyoekonomik statü skoruna sahip oldu.

Her 3 kişiden 1'i düşük sosyoekonomik statü seviyesinde yaşıyor

En yüksek sosyoekonomik statüye sahip olan A+ 20 mahallede İstanbul nüfusunun yüzde 1,6’sı yaşıyor. En yüksek sosyoekonomik statü sıralamasında ikinci grupta yer alan 58 mahalle ise nüfusun yüzde 4,9’unu kapsıyor. İstanbul’da yaşayan her 100 kişiden 6’sı sosyoekonomik statü açısından yüksek gruplarda yer alıyor. Üst orta kesim olan B+ ve B grubunda ise toplam 135 mahalle, İstanbul nüfusunun yüzde 16,3’ünü barındırıyor. Sosyoekonomik statü açısından orta grupta yer alan mahallelerin sayısı 329 iken, bu mahallelerde yaşayanlar İstanbul’un yüzde 42,2’sini temsil ediyor. Sosyoekonomik statüsü düşük grupta yer alan mahallelerin nüfustaki karşılığı yüzde 35,1 olurken, bu grupta 417 mahalle bulunuyor.

Söz konusu sonuçlar, İstanbul'da her 3 kişiden 1'inin düşük sosyoekonomik statü grubunda yer aldığını gösterirken, kentte, sosyoekonomik statünün düşük seyrettiği göç dalgaları da etkili oluyor. Yüksek sosyoekonomik statüye sahip kesim, genellikle aynı mahalleler ve ilçeler üzerinde yoğunlaşıyor. Dolayısıyla kentte sosyoekonomik açıdan bir homojenliğe rastlanmıyor. Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy gibi birkaç ilçe diğer ilçelere kıyasla daha homojen bir yapı gösterirken, bu ilçelerde bile mahalleler arasında sosyoekonomik statü gruplarının farklılıkları bulunabiliyor.

'İstanbul’un sosyoekonomik statü skoru düşme eğiliminde'

Projeyi yürüten İÜ İktisat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Şeker, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, söz konusu sonuçlardan hareketle İstanbul’un genel olarak sosyoekonomik statü skorunun düşme eğiliminde olduğunu söyledi. Şeker, "Bunda İstanbul’un halen en fazla göç alan şehir olmasının önemli payı bulunuyor. Nitelikli göçten ziyade sosyoekonomik statünün düşük seyrettiği göç dalgaları İstanbul’un genel görünümünü değiştiriyor. Öte yandan, Suriyeli göçmenler bu araştırmaya sağlıklı veri olmadığından dahil edilmedi. Bu göçmenler de eklendiğinde sosyoekonomik statü skorunun daha hızlı düşme eğiliminde olduğu ortaya çıkacaktır" diye konuştu.

Metropol bir kent olan İstanbul’un küresel bir kent olması için her alanda yapılması gerekenler bulunduğunu ifade eden Şeker, şunları kaydetti: "İstanbul sahip olduğu zenginlikleri ile küresel finans merkezi, küresel kültür sanat merkezi, küresel eğitim merkezi olmaya aday bir il olmasına karşılık, kentlilik bilincinin giderek düşmesi ve kentte yaşayanların sosyoekonomik seviyelerinde göreceli olarak baş gösteren azalma bu durumun gecikmesine neden oluyor. Kent içi gelir dağılımındaki uçurum, kendini ekonomik hayatta gösterdiği gibi kültür sanat ve eğitim alanlarında da gösteriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm ilçe belediyelerinin klasik belediye faaliyetlerinin yanı sıra hizmet alanlarındaki sosyal dokuyu, toplumsal değişimleri ve sosyoekonomik seviyeyi izlemesi gerekiyor. Tüm yerel yönetimlerin bu alana dönük çalışmalarını derinleştirmelerini öneriyorum."

Mahallem İstanbul'da 959 mahalle

Prof. Dr. Murat Şeker Mahallem İstanbul projesinde İstanbul’daki 959 mahalleyi sosyoekonomik açıdan incelediklerini bildirdi.

ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Recep 1 yıl önce

Erdi beye katılıyorum ben inşaattan ilk alanlardan biriyim şu anda da oturmaya başladım ama memnunmusunuz derseniz hayır eve sanayi girişinde mutlu turizm inşaata başlamadığı için hurda arabaların arasından ve sonrasında busınes ile teknik yapı 2 etap ile haldız inşaat arasından güzel havada toz yağmurlu havada çamur içinde eve gidiyorum verdiğim para ile heryerden alabilirdim Taşyapı da hala ölü şehir gibi bunların arasında yaşamaya çalışıyoruz bunları gören yatırımcı para yatırırmı sizce?

Misafir Avatar
meryem temur 2 ay önce @Recep

meryem

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
meryem temur 2 ay önce @Recep

recep abi bn merve npyn

Beğenmedim (0)
Misafir Avatar
Erdi 1 yıl önce

Satışlar neden durdu?çünkü
Gayrimenkulde genel durgunluk üstüne birde Fikirtepede istikrarsızlık var da ondan durdu.
2017 yazında ne değişti? hemen hemen değişen birsey yok.kabasi bitmiş anka adasına bile hicbirsey yapmadılar.

Misafir Avatar
Asya 1 yıl önce

Kiptaş önümüzdeki sene Anka- Vartaş başlayacak gibi. Taşyapı üstkısımlar yıkıldı. selka tepe ada Mandarins tekbaşına prestij caddesinin ve aksının yapılmasını engelleyecek ayrıca vartaşın çimento silosu aksın üstüne yapıldı oysa basit planlama ile aks inşaatlardan önce ortaya çıkar buda satışları patlatır.
Bukadar net şeyleri bile dikkat etmiyorlar herkes birbirini baltalamakta meşgul
sayın bakan özhaseki haziranda herşey netleşecek demişti kaç haziran onu söylemedi
ikinciyi göreceğiz Allah kerim dilin kemiği yok

Misafir Avatar
fikirtelim 1 yıl önce

e ben zamanında demiştim birileri bitirip birileri bitmesse kim oturur diye

Misafir Avatar
Fikirtepeli 13 ay önce

Fikirtepe de tüm binaların yıkılıp çevre düzenlemesinin acil yapılması lazım. Kanunen anlaşılsa da anlaşılmasa da tüm binaları devlet yıkabilir. Buraya devlet eliyle atmazsa buralara kimse bu halde gelip oturmaz. Konut krizide iyice oturunca herkes elini ayağını buradan çeker. Biten projelerde yolları bozuk tinercilerin yerleştiği binalar arasında rezil bir şekilde kalır.

banner88