ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI AVRUPA ÇEVRE AJANSI İLE TOPLANDI

 -Ajansla ilişkilerimiz artarak devam edecek-

Bakan Güllüce,  Avrupa Çevre Ajansı’nın bir üyesi olarak ülkemiz ajansın tüm çalışmalarına katılım ve girdi sağladığını, üye olduğumuz 2003 yılından itibaren geçen yaklaşık 10 yıllık süreçte önemli adımlar gerçekleştirdiğini, üyelik kapsamındaki yükümlülüklerini büyük ölçüde yerine getirdiğini, Avrupa Birliğine tam üye olmadan içerisinde yer aldığımız Avrupa Çevre Ajansının çevre haritasının içerisinde bulunmanın, AB tam üyelik hedefi doğrultusunda ilerleyen ülkemizin bu süreçte ekonomik ve sosyal hayatın bütün alanlarında olduğu gibi çevre konusunda da köklü ve somut reformlarla Avrupa Birliğine uyum sağlamasına katkıda bulunacağını ifade etti.

-Bakanlık olarak tarih ve kültürden kopuk olmayan çevre anlayışını benimsiyoruz-

Birçok sektörü ilgilendiriyor olması, yüksek uyum maliyetlerini beraberinde getirmesi nedeniyle birçok aday ülke için çevre faslı; zorlu yapısından dolayı müzakereye açılan son fasıllardan olurken, ülkemizin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde 12. fasıl olarak açıldığını, bunun da ülkemizin çevre alanındaki kararlı tutumunun bir göstergesi olduğunu ifade eden Bakan Güllüce, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak, insanı ve insani değerleri merkeze alan tarih ve kültüründen kopuk olmayan çevreyi gözetip kollayan bir kentleşme anlayışını da benimsemiş bulunduklarını vurguladı.  

-Avrupa Çevre Ajansına üyeliğimizi önemsiyoruz-

Bakan Güllüce ayrıca, Avrupa Birliği’ne uyum sürecinde ülkemizin Avrupa Çevre Ajansı’na üyeliğinin tarafımızca önemsendiğini, bu süreçte ülkemizin önemli adımlar gerçekleştirmiş olduğunu, AÇA üyelik kapsamındaki yükümlülüklerini büyük ölçüde yerine getirdiğini, ancak bu gelişmelerin ülkemiz açısından yeterli görülmediğini,  kurumsal kapasitemizin geliştirilmesi ve diğer konularda da AÇA’dan üzerine düşenleri gerçekleştirmesini beklediğimizi ifade ederek, iki günlük toplantının buna fırsat sağlayacağını, ajansla ilişkilerimizin artarak gelişeceğini ifade etti.

Bakanlık ve Avrupa Çevre Ajansı yetkilileri ile üst düzey yoğun görüşmeler gerçekleşti-

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, Bakanlığın ve ilgili kurumların üst düzey temsilcileri, AÇA genel müdürü ve Avrupa komisyonu çevre direktörü ve aça Türkiye birincil odak noktaları tarafından katılım sağlanan toplantının 14 Ekim 2014 tarihinde gerçekleştirilen oturumlarında 7. çevre eylem programı, çevre politikalarına AÇA’nın stratejik uyumu, aça çok yıllık çalışma programı, Türkiye’de ulusal EİONET uygulamaları ve SOER 2015-türkiye için çevre durum raporlaması konuları görüşüldü.

15 Ekim 2014 tarihinde AÇA yetkilileri ve AÇA Türkiye Birincil Odak Noktalarının katılımıyla gerçekleştirilen oturumda kurumların EIONET (Avrupa Çevre Bilgi ve Gözlem Ağı)  uygulamalarında karşılaştığı sorunlar, muhtemel işbirliği konuları, AÇA raporlamaları,  kurumlarımızın AÇA’dan beklenti ve talepleri ile SOER 2015 hazırlıkları konuları görüşülüp, değerlendirildi.

Aynı gün öğleden sonra yabancı heyet ile birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesine ait olan Türkiye'nin en büyük Atıksu Arıtma Tesisi olan Tatlar Atıksu Arıtma Tesisine teknik bir inceleme gezisi düzenlendi.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.