Çantacılar Tavan yaptı, Yetki belgesiyle Müteahitlere sınır geliyor!

 Yüksek istihdam potansiyeli ve çok sayıda sektörü doğrudan etkilemesiyle Türkiye ekonomisi açısından kritik öneme sahip inşaat sektörü için hükümet, gelecek yılki yol haritasını çizdi.

İşte Fikentder Derneği'nin Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde ve kentsel dönüşüm alanlarında yaşanan sorunlara yönelik Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunduğu ve özellikle kentsel dönüşüm alanlarında iş yapmak isteyen firmaların yetkilendirilmesine yönelik taleplerini de içeren raporlarla ilgili haberlerimize aşağıdaki başlıklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Fikentder ''Fikirtepe Kentsel Dönüşüm'' Derneği'nden konuyla ilgili açıklama

Konuya İlişkin Fikentder Derneği'nden Fikirtepehaber.com'a yapılan özel açıklamaya göre, Konunun ehemmiyetinin geçte olsa anlaşılmış olmasının sevindirici olduğu ancak bu aşamada yeterli olmadığı ifade edildi...

FİKENTDER Fikirtepe'nin sorunları, güncel konular ve sorunların çözümüne yönelik somut öneriler ortaya koyduğu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk'ü 20.02.2015 Cuma günü Ankara'da sunduğu rapora ilişkin haberimizi ''FİKENTDER DERNEĞİ'nden 500 sayfalık rapor ve Müsteşar Öztürk'ten Mahkeme Telkini...'' başlığıyla duyurmuştuk.

Sözcü'den İsmail Şahin'in kaleminden yayınlanan haberi ve bakanlığın artık ekonomiye zarar vermesinden dolayı inşaat sektörüyle alakalı olarak gündemine aldığı, yetkilendirme belgesi girişimi haberini yayınlıyoruz.

2018 programında, inşaat sektöründe giriş çıkışların diğer birçok sektöre göre daha hızlı olduğuna dikkat çeken yetkililer, “Piyasada çok küçük ölçekli, teknik birikimi sınırlı ve profesyonellik bakımından eksiklikleri bulunan yüklenicinin faaliyet göstermesi, sektörde gelişim ve katma değer potansiyelini sınırlıyor” değerlendirmesini yaptı.

YÜZDE 22.3'Ü İNŞAATTAN

SÖZCÜ'nün Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Ocak 2013-Ekim 2017'yi kapsayan yaklaşık 5 yıllık dönemde 110 bin 613 inşaat şirketi kurulurken, 26 bin 143'ünün kapısına kilit vuruldu. Sadece bu yılın ilk 10 ayında sektörde 21 bin 926 şirket faaliyete başlarken, 4 bin 296 firma kapandı. Toptan ve perakende ticaretten sonra en fazla giriş çıkışın olduğu inşaat sektörü, ocak-ekim döneminde Türkiye'de kurulan şirketlerin yüzde 22.3'ünü, kapanan şirketlerin de yüzde 16.4'ünü oluşturdu. İnşaattaki bu giriş çıkışların yenilikçi bir ortamın oluşmasını engellediğini belirten hükümet, 2018 programında sorunun çözümü için önlem sinyali verdi.

YETKİ BELGESİ VERİLECEK

Sağlıklı bir iç piyasa oluşturulması ve yurt dışında rekabet gücünün artırılması için, yetki belgeli yapı müteahhidi sayısı artırılacak. Güvenilir nitelikte üretim yapan bir müteahhitlik sistemi oluşturmak amacıyla denetimler çoğalacak. Öte yandan, teknik müşavirlik hizmetleri etkinleştirilecek, yapı denetim sistemi mevzuatı ve uygulamaları değiştirilecek, araştırma merkezi kurulacak, yetki belgeli ara iş gücü oranı yükseltilecek.

BEŞ ŞİRKETTEN BİRİ KAPANDI

26szt09a_ist_izm_ant_trb_ank-son

YETKİ KARMAŞASI VAR ŞEHİRCİLİK KANUNU ŞART

Hükümet şehircilik ve imar artışları konusunda da öz eleştiride bulunarak, çarpıcı tespitler yaptı:

– İmar ve planlama sisteminin yapısal ve işlevsel sorunlarını çözecek, planların amacı ve niteliği, kapsamı ve arazi kullanım kararlarındaki belirleyicilik düzeylerini netleştirecek yeni bir şehircilik kanunun hazırlanması dair ihtiyaç devam ediyor.

– Merkezi kurumların plan yetkilerinin genişletilmesinden ziyade planlama, yapılaşma, denetim sürecinde dikkate alınacak nesnel kuralların geliştirilmesi teknik olarak detaylandırılması gerekiyor.

– Planlı alanlarda imar uygulamalarının yetersiz kalmasıyla arazi kullanım kararı ve yoğunluk artışına neden olan çok sayıda plan değişikliğinin yapılması şehirlerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor.

– Kentsel yaşam kalitesinin ve kentlerdeki dönüşümün ölçülmesi ve izlenmesine ilişkin yeterli veri altyapısı bulunmuyor.

ajansFİKİRTEPE/www.fikirtepehaber.com

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.