“ÇANTACILAR“ KENTSEL DÖNÜŞÜME EN BÜYÜK ENGEL!
HABER: ŞENGÜL KIRMIZITAŞ

Anahtar Proje Yönetim Kurulu Başkanı/Kurucusu Arif Murat Kökbudak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen basın toplantısında, Kentsel dönüşüm sürecinde ortaya çıkan sorunlarda Anahtar Proje’nin misyonuyla ilgili bilgiler paylaşıldı. 

Arif Murat Kökbudak, dönüşümde sürecin herhangi bir basit nedenle tıkanabildiğini ve bir çok mağduriyet yaşandığını belirterek, binalardaki kat malikleri ve yüklenici firmalar arasındaki köprüyü oluşturup, yaşanabilecek sorunları ortadan kaldırdıklarını ve dönüşümün önünü açtıklarını söyledi.

 

Çantacılar sürecin önünü tıkıyor
Kökbudak, “Ellerinde çantalarla vatandaştan arsa toplayanlar var. Çantacı olarak tabir edilen bu kişilerin kesinlikle temizlenmesi lazım. Çünkü sürecin önünü tıkıyor” dedi. 

Kentsel dönüşümde beklenti her yıl artacak
Kentsel dönüşümün 2013 rakamlarıyla ilgili, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin yaptığı açıklamaları hatırlatan Arif Murat Kökbudak, 6306 sayılı kanun kapsamında Bakanlar Kurulu'nca ilan edilen riskli alan sayısının 106, tespit edilen bağımsız birim sayısının 69.288, ilan edilen alanlardaki riskli bağımsız birim sayısının 377.167, tasfiye edilen bağımsız birim sayısının 250.746, dönüşüm uygulaması yapılan toplam alan büyüklüğünün 6.931,20, barınma yardımı yapılan hak sahibi sayısının 14.396, dönüşüm uygulamasına tabi tutulan toplam nüfusun 1.492.826, konut ve işyeri olarak yenilenen birim sayısının 3.348, sağlanan kira yardımı desteğinin 64.242.101, ve sağlanan kredinin 95.162.112, TL olduğunu vurguladı. Bu yıl ve gelecek yıllarda beklentinin çok daha yüksek olacağını söyleyen Kökbudak, süreçle birlikte Anahtar Proje gibi profesyonel kurumlara ihtiyaç doğacağının altını çizdi.

 

Kentsel Dönüşümde hukuki sözleşmelerin yapılması, idari şartların hazırlanması, gayrimenkulün değerlendirilmesi, mimarisinin çizilmesi ve projenin denetlenmesi konularında büyük eksikler olduğunu vurgulayan Arif Murat Kökbudak, Anahtar Proje’nin bu eksiklikleri giderdiğini söyledi. 

Beş metrekare yüzünden kırk yıllık dostluklar bitiyor
Kentsel dönüşüm sürecinin sanıldığı gibi kolay olmadığını ve uzmanlık gerektiğini anlatan Arif Murat Kökbudak, “Kentsel dönüşümde beş metrekare yüzünden kırk yıllık dostlukların bittiğine şahit oluyoruz. Bunun yanı sıra süreçle birlikte apartman toplantılarında gruplaşmaların başladığını da görüyoruz. Müteahhitle yönetici arasındaki bir takım ilişkiler, yönetici ile kat malikleri arasında problemler, dükkân sahipleriyle daire sahipleri arasındaki kavga derken süreç içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Yapılan apartmanlar olduğu kadar problemlerden dolayı yıkılıp yapılamayan binalar da var. Sektörde çok ciddi problemler yaşanıyor ve bu süreci iyi yönetebilecek yapılara ihtiyaç oluyor” diye konuştu.


Kentsel dönüşüm sürecinde inşaat firmalarının kendi işlerini yapmaktan çok binalardaki apartman toplantılarına katıldığını ve tüm enerjilerini insanları ikna etmek için harcadığını vurgulayan Kökbudak, “Kat malikleri de teknik ve idari şartnamelerle, hukuki sözleşmelerle uğraştıkları için sürece hâkim olamıyor. Malikler arasında kavgalar bile çıkabiliyor. Biz iki taraf arasında köprü oluşturup tıkanıklıkları kolay bir şekilde aşıyoruz” dedi.

Kentsel dönüşüm ada bazlı olmalı
Belediyelerle de işbirliği içine gireceklerinin altını çizen, İzmir’de Karşıyaka, İstanbul’da da Beylikdüzü Belediyeleri ile görüştüklerini; Ataşehir, Kadıköy, Şişli, Maltepe ve Kartal Belediyeleri ile de görüşeceklerini vurgulayan Kökbudak, “Kentsel dönüşüm bir binanın yıkılıp yeniden yapılmasından ziyade, bir adanın yıkılıp, komple oraya yeni bir sosyal yaşam verilmesine deniyor. Bu zihniyetle hareket eden belediyelerle işbirliği içerisine girmeye hazırlanıyoruz. Şu an Bağdat Caddesi’nde özellikle Kadıköy tarafında yaklaşık 500 tane şantiye var. Burada binalar yıkılıp yeniden yapılıyor. Anahtar Proje olarak biz bunun ada bazlı olması taraftarıyız. Kentsel dönüşüme uygun ve ada bazlı iş yapmak isteyen müteahhitlerle çalışıyoruz” dedi.
...

HTemlak

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.