Biz Bunu Daha Önce de Gördük, Son risk alanı Okmeydanı ..!

 Son günlerde çatışmalarla adından sıkça söz ettiren Okmeydanı, imar planlarıyla bir kez daha gündeme geldi. Beyoğlu Belediyesi, bölge için kentsel dönüşüm projesi hazırlamış ancak Okmeydanı sakinleri bu projeye itibar etmemişti. Gerekçeleri ise projenin hak kaybına neden olacağıydı. Projeyi başlatamayan Beyoğlu Belediyesi çözümü, Okmeydanı’nı deprem odaklı riskli alan ilan etmekte buldu. Taraf' tan Billur ÖZGÜL' ün haberine göre,  Fetihtepe, Kaptanpaşa, Keçecipiri, Piripaşa ve Piyalepaşa mahallerini kapsayan yaklaşık 1 milyon 600 bin metrekarelik bölge, Beyoğlu Belediyesi Meclisi tarafından oy çokluğu ile önceki gün riskli alan ilan edildi. Karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda görüşülecek. Bakanlık onaylarsa konuyu Bakanlar Kurulu’na götürecek. Bakanlar Kurulu’nda da onaylandıktan sonra ise Okmeydanı’nda bulunan; 18 bin 800’ü konut, 5 bin 500’ü ticaret alanı olmak üzere toplam 5 bin 600 bina yıkılarak yeniden yapılacak.

BÖLGEYE UYGUN DEĞİL

Kararı değerlendiren CHP Beyoğlu İlçe Başkanı İnan Güney, itirazlarına rağmen Belediye Meclisi’nde AKP’nin oylarıyla bölgenin riskli alan ilan edildiğini belirtti. Güney, sözlerine şöyle devam etti: “Okmeydanı için hazırlanan 1/5000’lik ve 1/1000’lik planlara itiraz etmiştik. Nedeni ise planların bölgenin sosyo-ekonomik durumuna uygun olmamasıydı. Yürütmeyi durdurma isteğiyle dava açtık. Mahkeme, bilirkişi gönderdi. İki hafta önce çıkan bilirkişi raporu da bizimle aynı görüşte. Bilirkişi raporu bu yönde çıkınca davalar sonuçlanmadan bölge hemen “riskli alan” ilan edildi. Çünkü mahkeme, riskli alan ilan edilmeden planları iptal etseydi Belediye’nin istediği dönüşüm sağlanamayacaktı. Bizler dönüşüme karşı değiliz. Karşı olduğumuz; Sulukule ve Tarlabaşı’nda olduğu gibi milyon dolarlık evler yapıp, mevcut halkın oradan kovulması. Halkın ödeyebileceği küçük fiyatlarla yerinde dönüşüm istiyoruz.”Okmeydanı Çevre Koruma Derneği’nden Avukat Ali Coşkun ise şunları söyyledi; “Parsel büyük olduğu için insanlarla anlaşarak dönüşüm yapamayacaklarını gördüler. Bu yüzden 100 bin kişinin yaşadığı bu yerde zorla dönüşüm yapacaklar. Belediye yangından mal kaçırırcasına bir gün içerisinde kararı gündeme alıp onayladı. Çok büyük ve merkezi olduğu için bu bölgede büyük rant dönüyor. Ama biz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Çünkü bu karar kesin değil. Henüz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylanmadı. Okmeydanı halkı olarak bu kararın kabul edilmemesi için Bakanlığa baskı uygulayacağız.”

Danıştay iptal etmişti

Okmeydanı, 6306 sayılı afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi yasası kapsamında ele alınan ilk yer değil. 2011’de çıkarılan yasaya göre İstanbul’da; Beyoğlu Hacıhüsrev, Sarıyer Derbent ve Armutlu Mahallesi, Gaziosmanpaşa ve Kadıköy Fikirtepe riskli alan ilan edilmişti. Bu kararlar mahkemeye taşındı. Danıştay, Derbent’in risk taşıdığını kanıtlayacak yeterli bilgi ve belge bulunmadığını belirterek, bu kararı iptal etti. Diğer davalar devam ederken gözler Okmeydanı’na çevrildi. Karar, Danıştay tarafından iptal edilmezse konutların yıkımına başlanacak. Konutlar yıkıldıktan sonra arsa üzerindeki hak sahiplerinin eğer üçte ikisi kendi hakları konusunda anlaşma sağlayamazsa bu alanlarda kamulaştırma yapılacak. Hak sahipleri anlaşma sağlarsa yeni yapılacak konutlar için kredi imkanından yararlanacak. Ancak öyle görünüyor ki burada yaşayan düşük gelirli ailelerin çoğu, bu miktarları ödeyemeyeceği için mahallerini terk etmek zorunda kalacaklar. 

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

herşey güzelde okmeydanını 100de kacı gerçekten kendi yerleri idi?

Misafir Avatar
Gökhan 5 yıl önce

fikirtepeliler ve tüm istanbulular asimilasyon artık açıkça ortaya çıkmıştır. herkes için bu durum aynıdır. müteahhitlerin daireler verecekleri, kimine 3,kimine 4 veya fazlası hayalden başka bir şey değildir. dönüşüm değil, dönüştürülmek, bizler böcek değiliz. uyan fikirtepeli, istanbul lu uyan. yaaşadığımız yerlerden atılmak isteniyoruz. bölünmeyelim.

Misafir Avatar
harun @Gökhan 5 yıl önce

tinercilerle hırsızlarla bu olumsuz şartlarda yaşamak hoşunuzamı gidiyo neden anlaşamıyoruz tamam fırsatçılık yapmak isteyen firmalar oldu ama arada sözleşme yapmış iyi firmalarda var ve iyi bir inşaat firmasının kandırma gibi bir şansı yoktur lütfen daha duyarlı olalım bu inatlaşmalar kimseye bir menfaat saglamaz

Misafir Avatar
harun 5 yıl önce

biranevvel imzalar tamamlanıp inşaatlar başlamalı yoksa herşey aleyhimize işler deprem riski kamulaştırma ki devlet uygularsa sonuna kadar haklı ve eminimki devletbu menfaatçilere dersini vericektir yorumcu olmaya çalışmayalım iş yapmaya çalışalım.....

Misafir Avatar
harun 5 yıl önce

insanları hayata küstürdünüz 3 verdiler 5 istediniz ondan sonra devlet suçlu firma suçlu kendinizi düşünmüyorsanız çolugunuzu çocugunuzu düşünün nereye kadar bu oyun sürer onuda varın siz düşünün!!!

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi hakkında kanun


• kentsel dönüşüm kapsamında yeniden bina yapılmasına, parsellerin
birleştirilmek suretiyle yeniden düzenlenmesine, kat karşılığı/hasılat
paylaşımı vb. şekillerde yeniden düzenlenmesine paydaşların 2/3
çoğunluğu ile karar verilebilecek,
• 1/3 paydaşın hissesi diğer paydaşlarca satın alınmadığı takdirde bu
hisseler kamulaştırılabilecek,
• hak sahibinin sadece taşınmazı için önerilen kamulaştırma bedeline itiraz
etme hakkı bulunacak
• bankalarca kredilendirilmeyen hak sahiplerine bakanlık tarafından kredi
verilecek,
• anlaşmayla tahliye edilen yapıların maliklerine kira-taşınma yardımı
yapılabilecek,
• kira yardımından yararlanan hak sahipleri faiz desteğinden
yararlanamayacak,
herkes borçlanacaktır. bedava dönüşüm yok. evler gittikten sonra herkes anlayacak gerçekleri

Misafir Avatar
Gökhan 5 yıl önce

afet kanunun devamı,
riskli yapılar, kendilerine tanınan süre içerisinde malikleri tarafından
yıktırılmadığı takdirde, bu yapıların tahliyesi ve yıktırma işlemleri mülki
amirler tarafından yapılacak veya yaptırılacak,
• tapuda 'bu taşınmaz riskli yapıdır' veya 'riskli alanda yer almaktadır'
şerhi konulacak,
• üzerindeki bina yıkılarak, arsa haline gelen taşınmazlardaki daha önce
kurulan kat irtifakı ve kat mülkiyeti, malikleri adına payları oranında tescil
edilecek,
• parsellerin birleştirilmesi durumunda imar hakkı artışı verilebilecektir.

iyi düşünün dönüşüm mü? zulüm mü? evler yıkıldıktan sonra geri dönüş yok.

Misafir Avatar
harun 5 yıl önce

evet bencede evler giderse çok kişi üzülücek çokda iyi olur güzelbir ders almış olur bu imza atmiyanlar....devleti insan haklı mahkemesine kadar şikayet edersiniz artık tabi başkada yapacak bişey kalmıyor!!!@@