Bakan Güllüce'den Para Yok İtirafı ve Fikirtepe'de Acele Kamulaştırma!
Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 17 Ağustos depreminden sonra kamunun kendi üzerine düşen görevin çoğunu yerine getirdiğini savundu. “Türkiye’de depremle ilgili çok şey yapıldı” diyen Güllüce, “Eğer vatandaşın sağlam olmayan binalarını yık ve yeniden yap diyorsanız Türkiye’nin öyle bir bütçesi yok” diye konuştu. 

Dünya Gazetesi'nden Canan Sakarya'nın haberine göre;  Geçen hafta sonu Ege’de yaşanan 6.5 şiddetindeki depremin ardından yeniden gündeme gelen ‘Türkiye depreme hazır mı?’ tartışmalarına ilişkin Çevre Şehircilik Bakanı Güllüce, Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı. Güllüce, Türkiye’nin depreme hazırlıksız olduğu yönündeki eleştirilere ilişkin olarak “Çıkıp bir profesör ‘Türkiye’deki bütün binalar yıkılıp tekrar yapılmalı’ diyor. Altı yedi kelime söylüyor ama bu söylediğinin maliyetinin kaç yüz milyar dolar olduğunu bilmiyor. Hem matematik bilmeyeceksin hem de televizyona çıkıp ‘kentsel dönüşüm tüm Türkiye’de deprem odaklı olmalı bütün binalar yıkılmalı’ diyeceksin. Türkiye’nin bu kadar parası var mı, bilmiyor. Türkiye’nin bütçesine bakacaksın, sonra konuşacaksın. Bu işler bir günde olmuyor. Şili’de de, Japonya’da da bu bir süreç içinde gerçekleşmiş” dedi. 

‘Ağzı olan konuşuyor’ 

“Depremle ilgili tüm problemlerin çözülmesi, milletin öyle bilir bilmez konuştuğu kadar kolay değil” diyen Güllüce, kamunun üzerine düşeni büyük oranda gerçekleştirdiğini, okulların değiştirildiğini, köprülerin ayaklarının güçlendirildiğini, hastanelerde de önemli ölçüde yenileme yapıldığını kaydetti. “Tüm binaların yıkılıp yeniden yapılması” şeklinde yapılan açıklamalara tepki gösteren Güllüce, şunları söyledi: “Vatandaşın parası var mı yıkıp yeniden yapmaya, parası yoksa devletin bütün binaları yıkıp yapacak kadar parası var mı? Peki binası olmayana ne yapacağız. Ağzı olan konuşuyor. Bilim adamına yakışmayan konuşmalar yapılıyor. Türkiye’nin kaç binası olduğunu bileceksin, her binanın değerini bileceksin bunları çarpacaksın sonra Türkiye’nin bütçesine bakacaksın ve konuşacaksın.” 

‘Bu işler bir günde olmuyor’ 

Binaların yenilenmesinin bir süreç gerektirdiğini anlatan Güllüce, “Bu bir süreç. Her yıl bir milyon, yarım milyon bina değişiyor. Bir taraftan yıkılıp yapılıyor, bir taraftan kentsel dönüşümle yapılıyor. Bir taraftan şehirlerin cazibesi gereği doğal seleksiyona uğruyor. Ekonomi güçlendikçe belli bir süre sonra daha da hızlanacaktır. Hemen yapalım dersek Türkiye’nin o zaman 2 trilyon dolar para bulması lazım. ‘O zaman bu binalarda yaşayan insanlar ölsün mü diyorlar bu da doğru bir yaklaşım değil” diye konuştu.

'Konut ihtiyacı var ve bu ihtiyaç bitmez’ 

İdris Güllüce, Türkiye’de konut fazlası olduğuna ilişkin bir soru üzerine “Lüks konut kastediliyorsa belki olabilir ama normalde Türkiye’nin konut ihtiyacı var ve bu ihtiyaç bitmez. Milyonlarca insanın daha konuta ihtiyacı var. TOKİ’nin on binlerce değil daha yüz binlerce konut yapması lazım” dedi. Gazetecilerin ‘konut satışlarında yaşanan daralmaya’ yönelik sorusuna da Güllüce şu yanıtı verdi: “Bu konutlarla, TOKİ’nin yaptıkları aynı şeyler değil. Vatandaş parası var bina yapmış, satarsa para kazanır, satamazsa bu parası olan ve binayı yapan müteahhitin sorunu. Kendi parasıyla böyle bir ticaret yapan adama müdahale edemezsiniz. Patates alıp satan adama nasıl müdahale edemiyorsanız, inşaat yapıp satacağım diyen adama da müdahale edemezsiniz onun kendi ticaretidir.” 

Konu hakkında bazı vatandaşların Fikirtepe Haber'e iletilen düşünce ve yorumları ,

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği

Devletin imkanlarının kısıtlı olduğu zaten bilinen bir şey ama Fikirtepe'de bazı düzenlemeler yapılmadan ve güvenceler alınmadan vatandaşları zorlayıcı , firmalar lehine tek taraflı ve acele olarak kamulaştırma yapılacak kararının alınması, bu yönde kamuoyuna baskı uygulanması kabul edilemez. 
Dernek olarak özellikle Kamu İhale Kanunundaki şartların Fikirtepede de uygulanarak halkın kazanımlarının güvence ve garanti altına alınması ve devlet gözetiminde inşaat faaliyetlerinin bir an önce yapılarak vatandaşa sözleşme şartlarında belirtildiği şekilde bitirilerek tesliminin yapılması en birincil beklentimizdir.

Bununla beraber 
Firmalar tarafından hazırlanmış tek taraflı sözleşmelerin dayatılmasının son bulması ve her iki tarafın haklarını koruyucu eşit şartlarda adil bir sözleşme ve vekaletnamelerin düzenlenerek imzalanması ,

Terk alanlarının vatandaşın kullanıımında olan yeşil ve donatı alanları olarak tapuda şerh edilerek farklı amaçlar dışında kullanımının engellenmesi de istediğimiz bazı temel taleplerdendir...

Çantacı ve yapabilirliği şüpheli firmalar ayıklanmadan acele bir kamulaştırma ilerde daha büyük sıkıntılara yol açabileceği gibi ticari bir anlaşmaya karşı oluşturulacak kamu baskısının sonucunda açılacak yeni ve toplu davalar sonucunda işin tıkanarak daha da çıkılmaz bir hal almasından başka bir işe yaramayacak , mağduriyetleri daha da artıracaktır.

Bahtiyar Çetinbaş-inş. müh. 

İTİRAF... Neyin itirafı? Bence beceriksizliğin itirafı... 6306 sayılı yasada yapılması gerekenler, yasanın uygulanabilmesi için toplanması gereken paralar, görevler ve en önemlisi yasanın Kentsel Dönüşüm uygulamaları ile afet sorunlarına, deprem sorunlarına çözüm bulması gerekliliği ve çözümün ne şekilde ve kimler tarafından bulunacağı belirtilmiştir. Ülkemizde yaşanan deprem sorununa çözüm bulmak, deprem korkusunu yenmek belediyelerin görevidir. Bakanlık belediyelerin önünü açmalı ve deprem sorununun ve korkunun ortadan kaldırılabilmesi için adeta savaşmalıdır. Para yok demek ne demek? Son yıllarda sanki adet oldu. Politikacılar sorunlara çözüm bulacakları yerde şikâyet eder durumunda hareket ediyorlar. Bakanlık acilen Kentsel Dönüşüm uygulamalarının başlatılması, uygulaması, denetlenmesi, hızlı bir şekilde sonuçlandırılması ve deprem korkusunun yenilmesinde önayak olmalı, tıkanan sorunları acilen sonuçlandırmalı ve depremle savaş programını başlatmalıdır. 

Dr. Özer Bostanoğlu

Bakan Güllüce, kentsel dönüşüm gibi bir heyûla soruna, dürüstlükle saptayalım, ilk kez 'doğru' yerden bakmış?! Toplamda 6,5 milyon birimlik bir konut stokunun yıkılıp, yeniden-yapılması gibi devasa bir projeyi; ilk başlarda, 'velev ki' ve her ne kadar gerekli yatırım harcamaları küresel banka sisteminin konut kredileri faslından karşılanması düşünülmüş olursa olsun, Türkiye'nin, 12 yıllık AKP iktidarı sonucunda ulaştığı bugünkü vahim ulusal bütçe borçluluk tablosu çerçevesinde finanse edebilmesi, olanaksızdır!! Bunu bilerek, kentsel dönüşüm tartışmaları yapalım! (Ya da boş tartışmalara son verelim, derim!)ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

paran yoktu niye kamulaştirma yasasi çikardiniz. firmalarda para yok iş yapmaya gelmişler üçünçü şasa devir hakki isteyen hiçbir firma güvenilir değildir imza verilemez.

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

gerçekler gün yüzüne çıkmaya başladı. deprem gerçek kimse aksini söyleyemez. insanlar ölmesin deniyor, 15 yıl sonra 16 ilçede 6306 sayılı saya çıkartılıyor riskli alan ilan ediliyor ve sen ne yaparsan yap müteahhitle anlaş hanelerini elinizden alacağız diyorlar nasıl bir mantık anlayışıdır. sonuç ne güzel insanlar ölmesin daha sağlıklı ortamlarda insanlar yaşasın isteniyor ise herkes taşın altına elini koyup, bu işi çözmek yerine halkı nasıl yerinden eder nasıl kar ederiz savaşı içinde yer almaktadır.
çözüm kolay buna kimse neden yanaşmıyor? bakanlık bu işe el koymalı ve samimi olarak müteahhitlerle görüşmelidir. bunun için proje belirli olmalıdır. tüm bölge yıkıldıktan sonra proje yapılamamalıdır. tüm konut sahiplerine, yapılacak inşaatlardan ek geri ödeme alınmayacak şekilde daire sahibi edileceği yönünde genelge yapılmalıdır. bunu yapmak zor mu? halk o zaman buna razı gelecektir. yoksa devletin parası yok ne yapalım ile bu sorunlar çözülemez.bu halk bu ülkenin insanı öyle kalacak.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

bakan bey ben kamulaştirma yasasini çikardim param yok derken mütahite kelepirden sen almi diyorsun