AYKURT NUHOĞLU, “Her yeri imara açmak zorunda mıyız?”

“Her şeyden para kazanmak zorunda mıyız?”

Yıllardır devam eden Haydarpaşa Garı’yla ilgili tartışmalar Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in bir bayram günü yaptığı açıklamayla yeni bir boyuta taşındı. Şimşek 7 Ekim günü yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönem özelleştirilecek onlarca kamu alanı arasında Haydarpaşa Garı ve çevresini de saydı. Bu açıklama, başta tarihi gar ve çevresinin “turizm ve ticaret” alanına dönüştürülmemesi için mücadele edenler olmak üzere pek çok çevrede kaygıların büyümesine yol açtı.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yaptığı ilk konuşmayı, Şimşek’in açıklamalarının ardından yaptı. 13 Ekim Pazartesi, meclisin ilk gününde gündem dışı söz alan Başkan Nuhoğlu, Haydarpaşa ve Fikirtepe planlarını gündeme taşıdı. 
“KAYGILARIMIZDA HAKLIYIZ”

Geçtiğimiz ay Haydarpaşa Garı’nın çatısında yapılacak restorasyonla ilgili Kadıköy Belediyesi’ne yapılan başvuruyu hatırlatan Nuhoğlu, tarihi binaya ek yapılmaması kaydıyla onay verecekleri şerhini düşerek düzenleme talebini reddettiklerini belirtti. Bu dönemde, yeni düzenlemelerin gar binasına zarar vereceği endişesinin yanı sıra gar çevresindeki bin 200 dönümlük arazinin kullanımı konusunda da kaygılar taşıdıklarını ifade eden Başkan Nuhoğlu, Bakan Şimşek’in açıklamalarından sonra bu kaygılarında haklı çıktıklarını söyledi.

Kadıköy Belediyesi’nin Haydarpaşa garı ve çevresini “turizm ve ticaret” alanına dönüştürecek projelerin iptali için açtıkları davaları hatırlatan Nuhoğlu “Bütün  yasal süreçlere rağmen Maliye Bakanı’nın yaptığı açıklama endişe vericidir. Bir yandan Haydarpaşa Gar binasının aslına uygun olarak restore edileceği ifade edilir ve bunun için belediyemizden ruhsat istenirken,  bir yandan da özelleştirme ile gündeme gelmesi kaygılarımızın doğru olduğunu ortaya çıkarmıştır.” dedi.

“MİLLİ PARK YAPALIM”

Kadıköy’de sağlık ocağı yapacak tek bir kamu arazisi kalmadığını vurgulayan Başkan Nuhoğlu şöyle konuştu: “Burası İstanbul’da son kalan yeşil arazilerden. Bu bölge gelir getirecek bir yer olmak zorunda değil ki! Her yerden para kazanmak zorunda mıyız? Her yeri imara açmak zorunda mıyız? Bırakın burası da kamunun kalsın. Milli Park yapalım, vatandaşlarımız faydalansın.”

“HAYDARPAŞA HALA MUAMMA”

Haydarpaşa Garı ile ilgili ne planlandığının hala muamma olduğunu söyleyen Nuhoğlu, “Haydarpaşa Gar mıdır? Gar olarak mı kalacaktır yoksa özelleştirme ile rant çevrelerine peşkeş mi çekilecektir? Haydarpaşa Gar olarak planlanıyorsa bu gelişmeden Maliye Bakanı’nın haberi yok mudur? Yoksa gizli bir gündem ile Kadıköy Belediyesi’nden koparılacak izinle, aslında Gar ile ilgili özelleştirme politikalarının başlatılması mı planlanmıştır?” diye sordu.

 

“YEREL YÖNETİMLERE BIRAKIN”

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, tüm ülkeyi ilgilendiren büyük projelerle ilgili yerel yönetimlerin de sürece dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Nuhoğlu

“Siyasi iktidar Haydarpaşa Garı ve çevresindeki alanlara dair planlarını yerel yönetimlere bırakmalıdır. Bizler de bu alanların halkın ihtiyaç, beklenti ve kamusal kullanımına açılacak biçimde yeniden düşünülmesi için çaba göstermeliyiz. Kentin nefes borusu haline gelen bu bölgenin her metrekaresinin gelecekte ne olacağı İstanbulluların şeffaf biçimde öğrenmesi gereken bir haktır.” dedi.

“BAŞKA İSTANBUL YOK”

İstanbul’un AVM’lere değil nefes alacak alanlara ihtiyacı olduğunu belirten Nuhoğlu, meclis üyelerine seslenerek Haydarpaşa Garı ve çevresi için siyasi parti ve politik görüş ayrımı gözetmeksizin herkesin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı; “Başka İstanbul yok, İstanbul’u korumalıyız, bu sorumluluk bizim.” dedi. “SÜRECE BİZİ DE DAHİL EDİN”

Başkan Nuhoğlu, Fikirtepe planlarıyla ilgili yaşanın sıkıntıları da İBB Meclisi’ne taşıdı. Dört yıldır sıkıntıların bitmediğini söyleyen Nuhoğlu, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığına, Büyükşehir Belediyesi’ne dilekçeler yazdık, yerel yönetim olarak bizim de düşüncelerimizi alın dedik. Burada 100 bin insan yaşayacak ve bunlar bizim vatandaşımız. Onların da görüşlerinin alınması lazım. Bu iş çok uzadığı için önümüze gelen planlara itiraz etmedik, onaylayıp gönderdik ama sıkıntılar sürüyor. Bu işin koordinasyon içinde yapılması lazım.” dedi.  Nuhoğlu, Kadıköy Belediyesi’nin sadece ruhsat veren konumdan çıkarılarak sürece dahil edilmesi gerektiğini vurguladı.

İBB İmar Komisyonu Başkan Yardımcısı Timur Soysal ise Fikirtepe konusunda Başkan Nuhoğlu’nun çekincelerine hak verdiğini ifade etti. Soysal “Bölgenin dönüşümünde hazırlanan planlara CHP grubu da ciddi katkılar sundu. Planlamadan sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 6306 yasa kapsamında burayı riskli alan ilan etti. Donatı alanlarının yeniden planlanması için bir çalışma da yapacağını açıkladı. Bu aşamada bir sıkıntı yaşandı. Bakanlığın yeterli teknik personeli olmadığı için avan proje onayıyla ilgili gecikmeler oldu. Ama yerel seçimlerin hemen öncesinde bakanımız ve topbaş bu bölgedeki son aşama için toplantı yapıldı. Avan projelerin İBB tarafından yapılması için bir karar alındı. 2-3 tane proje onun ardından onaylandı ve Kadıköy Belediyesi’ne ruhsatlandırma için gönderildi. Şuanda planların uygulanması için herhangi bir sıkıntı yok. Şuana kadar 8 avan proje onaylandı. 3 tanesi de inceleniyor.” şeklinde konuştu.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

aykurt başkana katılıyorum birçok gelişmiş ülkede muazzam parklar var. bizde niye olmasın.

Misafir Avatar
oğuz çakmak 4 yıl önce

aykurt başkan fikirtepeyi tetaylı konuşsaydın. insanların perişan olduğunu fikirtepeyi unutanlara hatırlatsaydın.

Misafir Avatar
Sebastian 4 yıl önce

kadıköy belediyesi bu zamana kadar yaptı da elinden tutan mı oldu !? :))

Misafir Avatar
Sebastian 4 yıl önce

pardon, engelleyen mi̇ oldu !? :))

Misafir Avatar
ata devrim 4 yıl önce

imar işleri ile uğraştığını bildiğimiz sayın aykurt un park ve dinlenme alanları ile ilgilenmesini ilginç buluyorum. herhalde halkı uyutmak için yeşilden (!) konu açıyor