Fikirtepede çekilen onca sıkıntının sonunda nihayet gün Fikirtepelilerin yüzlerine gülmeye başlıyor.

Komşularının arkasından menfaatleri için film çevirirken kendi çıkarları için komşularının haklarını koruyamayanlar dahil, kendi ticari menfaatleri uğruna vatandaşı olabildiğince bataklığa saplayan firmalar daha neler neler ..!?

Olumsuszlukları birer birer sıralarsak belki ne zaman, ne de mekan yetmez. Ama, geçmişe bir sünger çekip gelecek adına umutları yeşertmek için hala bir umudun olduğunun söylenmesi bir abartı olmaz.Bu umudu kaybetmek veya kazanmak tamamen Fikirtepeli samimi komşularımızın ve hak sahiplerinin elinde dersek de yanlış olmaz.

Burada vatandaş olarak düşeceğimiz bu ikilemden en doğrusunu seçmek için vatandaşların dikkat etmesi gereken bizim tespit ettiğimiz bazı noktalar var. Bu önemli noktaları dikkatlice sıralarsak belki dikkatleri biraz daha toplamış olabiliriz.

 

* Vatandaşların kendi hak hukuk ve mülkiyetlerine sahip çıkması,
* Dostane görünüp koyun postu altında gezen tilkilere kanmaması
* Vatandaşların birilerine aldanarak okuyup araştırmadan imzaladıkları sözleşmelerin ciddi olarak irdelenmesi
* Maddi imkanı olmadığı halde yalan yanlış bilgiler ile vatandaşların arsalarına ortak olan firmaların vatandaşlar ve yetkililer tarafından ciddi olarak analiz edilmesi
* Çantacı ve emlakçı firmalar ile içimizdeki truva atlarına karşı vatandaşların sergileyeceği duruş çok önemlidir.
* Her hangi bir karar vermeden önce finansal, hukuki, mimari dahil ehil meslek erbaplarından ve STK' lardan danışmanlık desteğinin alınması


Evet Fikirtepelilerin ciddi bir ikilemde kaldığını biliyoruz.

Bu ikilemin içinde Fikirtepelilerin özellikle, bir yandan acabalar, diğer yandan da nasıllar arasında bocaladıklarını da tahmin etmek zor olmasa gerek.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak savuna geldiğimiz doğrular ve haklı taleplere karşı oluşan gerçek ve reel olgular karşısında vatandaşların tepkileri bizim çözüme gitme ve sıkıntıları aşma noktasında en büyük şevk noktamızın olduğunu da bilmenizi isteriz.


 

Resmi makamlardan veya özel sektörden kim olursa olsun her hangi bir fark gözetmeksizin vatandaşların haklarını koruyup kollayan, geleceği noktasında kader anı diyebileceğimiz böylesine büyük bir dönüşümün zararsız ve mağduriyetsiz bitirilmesi noktasında oluşan yeni durum ümitlerimizin artmasına ve bir nebze bile olsa tepkilerimizn dinmesine sebep olmaktadır.

Özellikle vatandaşların haklı talepleri olan; değerinde , hakkaniyetli, adil ve güvence içerisinde bir sözleşme imzalayıp maddi yapısı yerinde sağlam ve iş bitirebilecek bir firma ile anlaşmak için mevcutta firma sayısının çok az olmasına rağmen, Derneğimizin de çabası ve gayretleri ile oluşan yeni durumla beraber yerli ve/veya yabancı büyük bir sermaye birikiminin Fikirtepeye ciddi olarak yönelmiş olmasını önemsiyor ve vatandaşlarımızın bunu çok iyi değerlendirmesini ümit ediyoruz.


Sermaye ürkektir, civa gibidir olumsuzluklar ve art niyetli yaklaşımlara karşı yönünü her an değiştirme potansiyeli vardır.

Sevinerek ve gururlanarak söyleyebileceğimiz vatandaşların haklı taleplerini karşılayan hatta yanına devlet güvencesini de alıp güçlü , borsada işlem gören, halka açık ve kasası dolu büyük yerli bir firma ile ortaklık kurup Fikirtepeye girmek istemesi bizleri Fikirtepemiz ve Türkiyemiz adına heyecanlandırmaktadır.

Türkiye de kentsel dönüşüme örnek model oluşmasına katkıda bulunmuş olmaktan dolayı da gurulandırmaktadır.

Bu heyecanımız ve sevincimiz özellikle, Fikirtepeli tüm hemşehrilerimiz ve üyelerimizden gelen şikayetler doğrultusunda haklı taleplerin karşılanarak iş bitirici pozisyonda olmasından kaynaklanmaktadır.

Fikirtepe'de ön kapama diye bir şey yok ! Bazı firmaların ve vatandaşların öngörüsüzlüğü var ..!

Üzülerek belirtmek isteriz ki, tüm haklı taleplerin karşılanmasına rağmen hala istemeyerek de kullanmak zorunda kalacağımız tamah etmeyen ve daha fazla ne koparabilirim yaklaşım ve düşüncesi ile hep olumsuzluk örneği sergileyen , verilenlere rağmen hala hep yeni bir şeyler talep eden ve bu talepleri ile sözüm ona toplumu yönlendirerek menfaatlenmeye çalışanların varlığının devam ediyor olmasıdır.
Bu tarz yaklaşımlar ile yeni oluşumdan farklı isteklerini elde edemeyecekleri için toplumun menfaatleri karşısında, toplumun yararına olan çalışmaları baltalama girişimlerinin hala devam ediyor olmasıdır.

Beklentimiz ve uyarımız, asıl hak sahiplerinin uyanık olması ve bu tarz kişilere prim vermeden kendi haklarını ve geleceğini koruyucu kararları kimsenin baskısı ve dayatması altında kalmadan verebilmesidir.


 

Evet Fikirtepe bir ikilem ve ayrım noktasındadır;

1- Müsteşarımız Sayın Mustafa Öztürk Bey'in de dediği gibi ya bir Manhattan olacak ya da ,

2- Miadını doldurmuş iş yapabilme kabiliyeti olmayan çantacı firmaların parlatılmış yalan yanlışları ile beraber üç kuruşa kanıp inşaat mezarlığına hazırlanması

Evet bugün de şahit olduğumuz gibi çok janjanlı sözler ve vaatler ile anlaşmalar yaptıran bir çok firmanın otel otel, kapı kapı dolaşarak para bulmak veya vatandaştan habersiz anlaştıkları adacıkları devir etmek için çırpınışları her ne kadar kendileri tarafından bir hakmış gibi görünse bile, verilen vaatler ve sözlere bakıldığı zaman, adil olmayan ve vatandaşın aldatıldığını resmeden çok net bir durum diyebiliriz.
Dernek ve Sayfa olarak adlığımız tehdit ve hakaretlere rağmen haksızlığa karşı dik duruşumuz ve buna mukabil iş yapan ciddi firmaları alkışlayan tavrımızın ne kadar yerinde ve isabetli olduğunu bugün piyasada dolaşan söylemlerden ve bize karşı kamuoyunun yaklaşımlarından net bir şekilde anlayabilmekteyiz.
Son olarak Ümitlerimizin yeşermesine sebep olan Derneğimiz katkı ve çabaları ile daha yeni yeni Fikirtepelilere sunulan, iş bitirici, her türlü tedbir ve güvence altında tüm hakların korunması yöntemi ile yabancı yatırımcı ve  imkanlarından, geleceğini sağlama almak isteyen, mağdur olduğunu düşünen ve geleceğe yönelik karamsarlık içinde olan tüm vatandaşlarımızın ve üyelerimizin çok iyi bir şekilde yararlanmaları ve bu fırsatı üç beş kuruş için heba etmemeleri yönündeki tavsiyemizi yineliyoruz.

Sözümüze son vermeden önce özellikle vugulamak istediğimiz bir nokta varkı o da, Dernek olarak hiç kimseyi her hangi bir ticari firma doğrultusunda yönlendirmek olmadığı oluşan şartlar ve olanaklardan faydalanılması ve mevcutlar ile kıyaslanması için sadece ve sadece alternatif oluşum ve yaklaşılar ile vatandaşların bilinçlendirilmesi ve uyarılmasının artırılarak geleceğe mağdur olmadan güvenle bakabilmelerini sağlamaktır.

Evet Manhattan olma yönünde emin ve sağlam adımlar ile ilerleyen Fikirtepemize yakışan Fikirtepelilik gurusu ile hareket ederek geleceğe güvenle bakmak ve gelen treni kaçırmamak ümidi ile Fikirtepe'de iş yapan diğer ciddi ve dürüst firmalarımızı da tekraren alkışlayarak yazıma son veriyorum.

Allah'a emanet olunuz ..!


             Fikirtepe ve Çevresi
Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı

                 Yasin BEKTAŞMisafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
haberci 4 yıl önce

ya siz aynaya bakıp bir gun dusunun ben neden bu kadar bos haberler yapıyorum diye ve manifesto yayınlayın ben reklam almayacam bu alanda ticaret yapmayacam diye simdiden baslamıssınız ticaret yapmaya halen hak hukuk vb diyorsunuz yazık ya

Misafir Avatar
murat ayvaz 4 yıl önce

şuraya giriyoruz, belki yeni bir gelişme varıdr diye ama artık şu "canımız sıkıldı, bir de şöyle yazalım" demeyi bırakın lütfen ya. her bir tane haberden sonra beş tane cümle yeri değiştirilmiş haber. fikirtepeli ne bekliyor, kentsel dönüşüm derneği ne istiyor, nelere dikkat edelim falan filan...

firmalarla ilgili haber verebiliyor musunuz? anka, erkan, başarır, keleşoğlu, teknik yapı, maritaş, selimoğlu, vartaş... bunlarla iligli bir şeye değienebilecek misiniz? her adanın projeleri var, bu projelerin çoğunun imza aşamasını geçmiş bunlarla ilgili bir şey söyleyebilecek misiniz? gün ve gün ? yok.

bunları buraya yazmanın kime ne faydası var? gerçekten... ben burada yazılanı okuyorum, kime ne faydası var? magazinsel işlere imza atmasaydınız keşke.

Misafir Avatar
yusuf çankaya 4 yıl önce

heyecanla firmayı bekliyoruz bu firma ne yapacak...bölünmüş adalar nasıl toparlanacak...

Misafir Avatar
omer faruk dogan 4 yıl önce

Fikirtepeliye hizmetiniz icin tessekkur ve sukranlarimizi sunariz ama cantacilarin bazi haksiz menfaat saglayarak ele gecirdigi temsilciler adalarda sozlesme fesihlerini onluyor halk rehin alinmis durumda bakanlik mudahalesiyle bu muteahit kiligina girmis mafyanin gonderilmesi lazim.

Misafir Avatar
ozan aksu 4 yıl önce

bu mutahit gerçekten işini yapan projelerini gerçekleştiren dogrulari söylen insanları yalan vaatlerle kandirmayan hak edenin hakkı kadar payını veren bir mutahit olurda FİKİRTEPELİ GERÇEK BİR MUTAHİT GÖRÜR.........

Misafir Avatar
ajansFİKİRTEPE 4 yıl önce

78.176.68.192 i̇p no i̇le '' haberci̇ '' ve '' haberci̇ '' rumuzları ile yorum yapan arakadaş ! bu ne düşmanlık, kindarlık ,tarafgirlik veya bilmem ne çekememezlik !!? elbette dostlarımızın varlığı kadar düşmanlarımızın ve hatta firma aşıklarının varlığından haberdarız da bu ne hiddet !? hayırdır ayağına mı basan oldu yoksa kuyruğuna mı !? acaba bu yazılar tüm toplumun menfaatine ve hayrına birer uyarı iken neden siz aksine aleyhinizeymiş gibi üzerinize alınıyorsunuz ? hangi adadan, hangi firmadansınız !? neden isminizi bile gösterme cesareti gösteremeden bu denli hırçın bir saldırı ve karalama yapıyorsunuz aslında anlamakta hiç zorlanmıyoruz ..! kişi kendisine yakışanı yaparmış ! küfür hakaret olmadıkça hiç kimsenin yorumları sitemizde silinmedi , silinmez de yeter ki yorum yazan haddini bilsin! anlaşılan adanızda bazı sorunlar var ama bunu sayfaya, kişilere ve çalışan bir derneğe yansıtmak yerine cesurca gelip röportaj yapabilirsiniz !!!

Misafir Avatar
Öz Fikirtepeli @ajansFİKİRTEPE 4 yıl önce

sayın fikirtepe haber

halka hizmet zordur. bu tür olumsuz ve haksız eleştiriler sizi yıldırmasın. kul bilmezse hâlık bilir elbet. öz fikirtepeliler olarak yanınızdayız.

Misafir Avatar
ÖzFikirtepeli 4 yıl önce

sayın fikirtepe haber
halka hizmet zordur. bu tür olumsuz ve haksız eleştiriler sizi yıldırmasın. kul bilmezse hâlık bilir elbet. öz fikirtepeliler olarak yanınızdayız.