SÜRECİN UZAMASI VATANDAŞA ZARARKEN, Bu nasıl bir iştir; ''Bel altı siyaset, üst tavandan ticaret'' Fikirtepe'de herkes yatırımını veya kazanımını nakde çevirme derdinde, ya tersine kürek çekenler !?

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde elini taşın altına sokarak yatırım yapan firmalar, başladıkları yatırımlarını kat karşılığı sözleşme yaptığı vatandaşlar başta olmak üzere, kendilerine güvenerek yatırım amaçlı yer satın alan yatırımcılarına söz verdikleri gibi, zamanında ve onlara yakışır bir şekilde teslim etmek için büyük bir gayret içerisindeler. Peki dört nala koşanlar çırpınırken ya nal toplayan firmalar !? İş yapan firmalarla anlaştıkları için mutlu ve umutlu bekleyiş içerisinde olan vatandaşların tersine imzaların tamamlanmamış olması dahil çeşitli sebeplerle işe başlayamayan firmaların bulunduğu adalardaki vatandaşların hali nicedir !? Gerçekten imza atan çoğunluklar kandırılmışlar mıdır ? Yaptığımız araştırma ve gözlemlere göre ; bu yönde bireysel tek tük dava haricinde genel olarak açılmış davanın varlığından bahsetmek çok zor. Açılan davalardaki haklı olunduğu söylenen sebepler bile ortadayken davaya müdahillik bile çok sınırlı sayıda kalınmış ve yine bu yönde çoğunluğun desteği alınamadığı görülmektedir. Yine tespitlerimize göre sözleşmelerdeki bozukluklar bile göz ardı edilerek imza atmış veya atmamış büyük çoğunluğun bir an önce projeden kendisine verilecek bağımsız bölümlerin teslim edilerek nakde çevrilme beklentisinin daha baskın olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında hiç bir vekalet olmaksızın yapılan anlaşmalar ve çalışan firmaları karalama amaçlı olduğu gözlerden kaçmayan ve imza atan vatandaşlarında olumsuzluklar doğrultusunda belki siyaseten yönlendirme girişimleri dikkatlerden kaçmamaktadır. Onların hakkını savundukları iddiası ile önce imza attıranlar ve daha sonrasında kendilerince sebeplerle farklı firma arayışları, aziller, mahkeme kapılarına dayanma çığırtkanlıkları ve daha fazlası ...

Yasin BEKTAŞ / FİKİRTEPEHABER.comİstanbulda yaşayan cahil değil belki kurnazdır !!!

İstanbul'da yaşayıp ticaretle her gün hemdem olan hiç kimse kusura bakmayın ne aptaldır, ne de cahil! Herkes malının kıymetini gayet iyi bilmekte ve çok ta iyi hesap yapabilmektedir. Hiç kimse kimsenin hakkını kendisinden daha iyi savunamaz. Bu konuda Fikirtepe'de oturmayan ve Fikirtepe dışı siyaset kokan oluşumların Fikirtepe'de yaşam hakkı olamaz ! Fikirtepeliler istedikleri zaman kendi haklarını kendileri istedikleri zaman çok iyi arayabilecek güce ve iradeye hakimdirler. Bu konuda yapılmış olan Fikirtepe'de ki yürüyüşler , Firma ve bakanlık önündeki eylemler çok net olarak ortada durmaktadır. Başlatılan hukuksal mücadeleler de cabası ...

FİKİRTEPELİLER NEDEN SATIŞ YAPAR? YAPILAN SATIŞLAR PİYASA KOŞULLARINA TERS MİDİR ? KİMLER NEDEN RAHATSIZ OLURLAR?

Evet Fikirtepe'de hatırı sayılır bir oranda arsa satışı yapılmıştır. Ancak yapılan bu satışların genel ekseriyeti imzaların tamamlanamamış olmasından dolayı yaşanan işe başlayamama gecikmelerinden dolayıdır. Tabi çantacı tabir edilen firmlar da cabası !

Tüm bunlara rağmen aradan geçen 4 yılı aşkın süre ne Fikirtepeyi ne de Fikirtepelileri kimse için çantada keklik yapmamıştır, yapmayacaktır da. 4 yıldır hiç bir destek sunmayan ve verilen hakları fazla görenlerin de siyasal kazanım arzuları kursaklarında kalacak ve beklenen ümit edilen kentsel dönüşüm tüm aksi çabalara rağmen tamamlanacaktır. Tamamlanması Fikirtepelilerin aleyhine değil tamamen lehinedir.İSTİSNALAR KAİDEYİ BOZMAZ ''PARA PARA PARA !!!''


Gerçekten hak mı arıyoruz yoksa düğünümüze sponsor mu ya da, Rüyalarımızda göremeyeceğimiz paraları uyanıklık yaparak daha fazla ne ve nasıl koparırım kurnazlığı mı!? 


FİKİRTEPE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN KAÇINILMAZLIĞI VE VERİLEN HAKLARIN CAZİBESİ

Devlet politikası haline gelen ve çürük yapılaşmadan dolayı depreme ve bozuk şehir görüntüsünü daha modern hale getirme girişimi olarak özetleyebileceğimiz kentsel dönüşümün önündeki en büyük engel nedir?


Vatandaş gerçekten kentsel dönüşümü iyi anlayabildi mi? Bizim hak adı altında elde ettiğimiz değerli kazanımların da üstündeki beklentilerimizin mevcutlarında ortadan kalkmasıyla nasıl bir pozisyonda kalacağımızın hesapları yapılıyor mu vatandaş veya vatandaşları yönlenidrenler tarafından ?FİKİRTEPE ARTIK BİTMELİDİR, BUNDAN SONRA YIKINTILAR VE DÖKÜNTÜLER İÇERİSİNDE BU ŞEKİLDE BEKLETİLMEK HERKESE YAPILAN BİR ZULÜMDÜR!

Evet siyaset hoştur ,çirkindir bilemeyiz ! Bunu ancak yapanlar, kapalı kapılar arkasında iş tutanlar bilebilir. Fakat gariban Anadolu insanının elde ettiği mevcut hak ve kazanımlarının kaybolmaması için hukuk içerisinde kalarak ve kimselere alet olmadan hakkını koruyarak sağlama alması kadar doğal hiç birşey olamaz!

Avukatlık müessesi de bunun için vardır zaten. Fikirtepe kentsel dönüşümünde yapılan doğru ve hatalarıyla beraber geride kalan 4 yıla rağmen imzalanmış sözleşmelerin düzeltilmesi ve kaybedilmiş hakların geri alınması da ancak hukuk ve bireysel iradenin varoluşuyla mümkündür. 

Herkes özgür ve hür iradesiyle hakkını arayabilir ve aramalıdır da. Bazı söylemlerimizin bazı adaları ve ve bu adalardaki hak arayışlarını kapsamadığını ve her zaman desteğe açık olduğumuzu da özellikle belirtmek istiyoruz.MİLYONLARIN HAYALİYLE YAŞAYIP KURUŞ KOKLATMAMAK OLMAZ !

Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde gündeme gelen serzenişler tüm Türkiye'nin malumudur artık ! Duymayan sağır sultan bile kalmadı. Ancak hep serzeniş hep serzeniş nereye kadar ? Gerçekten sözleşme veya başka her ne sebepten dolayı maddi veya manevi hak kaybı varsa bunun için lütfen kesenin ağzını açıp hakların aranması ve savunulması gerekmektedir.

Zengin olmak, rüyası veya hayali bile olsa bizce buna değer diye düşünüyoruz. Fikirtepelilerin kendi kendilerine yaptıkları kazıklar ve aldatmacalar ortadayken birde dışarıdan gelebilecek siyasi destekler ne kadar haklarımızı koruyucu olacaktır ! daha düne kadr Fikirtpelilere verilen hakların fazlalığından dem vurarak verilen hakların çeşitli sebeplerle iptali için yapılan girişimler ve birçok kazanımlarında '' yollar ve h serbestisi'' kaybedilmesi ortadayken !!!


Bu konuda herkesin bireysel hukuk mücadelesinde bulunacağı gibi Fikentder Derneği de hiç bir siyasi destek ve yardım almadan vatandaşlara ciddi hukuki destek vermektedir. Fikirtepe Haber de gerçekten doğru bir şekilde hak arayan herkesin sesi kulağı olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bunun örnekleri mevcuttur. Alınan neticeler ve elde edilen başarıları da ortadadır. Tüm bunlara rağmen vatandaşlara yapmak istediğimiz çağrı lütfen kimselerin oyununa alet olmayınız. Hak arayışları için yapılan Hukuki mücadeleye saygımız sonsuzdur. Fakat siyasi söylem ve eylemleri örtüşmeyerek firmalardan daha fazla para koparma derdinde olanlara lütfen alet olmayınız.! Böyle bir düşüncedeyseniz lütfen komşularınızı da düşünerek hareket ediniz ve gerçekten iş yapmak isteyen firmanın önünü açınız ! Firma hakkında olumsuzsanız , en azından şartlı ve süreli bir imza ile onun sizleri bahene etmesine müsade etmeyiniz!FİKİRTEPELİ NEDEN MAĞDUR ?

Evet Fikirtepeliler mağdur , Fikirtepeliler perişan ama bahene edilen sözleşmelerden değil , atılmayan imzalardan ve bir türlü inşaatlara başlanılıp bitirilmemesinden dolayı.

Kimse kimseyi kandırmasın ! Dağılım dahil , sözleşme içeriği de olsa projesi başlayan ve daire metrekaresi olarak satış yapan hiç bir arsa sahibinden şikayet duymadık bu güne kadar ! Şikayetler ya başlanılmayan ya da farklı amaçlar ve işbirlikleri yüzünden başlatılmayan projelere imza atan vatandaşlardan gelmektedir.

Sonuç olarak herkesin hedefinde aldığı, alacağı veya almayı umut ettiği dairelerini daha yüksek bedelle satıp farklı bölgelerden daha ucuz konutlar edinmek. Ancak geçen her boş zaman Fikirtepe'de ki satışların değerini ve hızını düşürürken ucuz konut almayı düşündüğümüz bölgelerdeki hızlı değişim sonrası eski düşük fiyatların Fikirtepe ile dengelenmesine sebep olmaktadır.

Son söz olarak ÇOK İSTİSNAİ DURUMLAR HARİCİNDE genel olarak söyleyeceğimiz o ki; FİKİRTEPELİ MALININ DEĞERLENEREK BİR AN ÖNCE TUZAĞA DÜŞMEDEN NAKDE ÇEVRİLMESİNİ İSTER !!!

Bu bağlamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın geç olsa bile yapacağı yeni kanun değişikliğini de Fikentder ''FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜM'' Derneği olarak olumlu bulduğumuzu ve Fikirtepe'de kimseyi mağdur etmeden sağlıklı bir şekilde süreci hızlandıracağı ümidiyle desteklediğimizi belirtmek istiyoruz.

Yasin BEKTAŞ - Fikentder Dernek Bşk.
_________________________________
ajansFİKİRTEPE/www.FİKİRTEPEHABER.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Fikirtepe 3 yıl önce

Yasin bey yazınızın sonunda, bakanlığın Geç de olsa YAPACAĞI yeni kanun değişikliğini desteklediğimizi ' diye belirtmişsiniz.yani, yeni kanun değişikliği yolda mı? Veya kanun değişikliği oldu da, var olan değişmiş kanunu mu destekliyorsunuz? Öyle ise hangi kanundan bahsettiniz veya çıkacak olan yeni kanun hakkında bilgi verirmisiniz

Misafir Avatar
Yasin Bektaş 3 yıl önce @Fikirtepe

Bakanlığın bu konuda ciddi çalışması mevcut ve bu konunun detayları hakkında ciddi duyumlarımız var. Ancak, yasanın onaylanarak çıkmasını beklememiz yerinde olacaktır. Çok kısa bir süre içerisinde çıkması muhtemel bu yeni yasa ya da, yasa değişiklikleri çantacı, avantacı firma ve/veya vatandaşları üzeceğe benzerken, iş yapmak ve yaptırmak isteyenleri de sevindireceğe benziyor. Bize hadi hayırlısı demek düşüyor ...

Beğenmedim (2)
Misafir Avatar
Hakkı 3 yıl önce

3 yıl oldu imza atalı 1-2 kişi yüzünden sürünüyoruz. Bizde mağdur vatandaşlar olarak soruyoruz, imza atmayanlar ne ister !?

Misafir Avatar
vartaşzede 3 yıl önce

yasin bey benim bütün yaptığım yorumlar neden yayından kaldırdın vartaştan okadarmı korkuyorsun yoksa sendemi kendini üç kuruşa sattın

Misafir Avatar
vartaş-ak 3 yıl önce

yasin bey vartaşın ikinci adadaki pepe ismailin evi baysaşın harfiyatı yüzünden çatlamış, adam baysaşı mahkemeye vermiş.Bu konuyu neden sitende yazmıyorsun???

Misafir Avatar
bahattin 3 yıl önce

Yazınızın sözleşmeler kısmına katılmıyorum.Eğer sözleşmede 2 sene tevhid yapamazsa iptal olur diye yazsaydı bütün bu dediğiniz sımkıntılar olmucaktı.O cantacı diye tabir ettiğiniz firmalar ortada olmucaktı.Lütfen yüzeysel bakmayın olaylara.2 sene sizce geçerli bir süre değilmi.

Misafir Avatar
Asuman 3 yıl önce

Güzel ve doğru bir yazı. Elinize sağlık

Misafir Avatar
kenan 3 yıl önce

yazı güzel olmuş elınıze sağlık fakat kilit durumda olan adalardakı sorun çözülmesi gerekiyor 7.ada gibi

Misafir Avatar
fikirtelim 3 yıl önce

çok güzel anlatmışssınız bide neden olduğunu bilssek acaba