Fikirtepede herkesin merak ettiği bir konu acaba emsal 4 mü 3 mü ? Yoksa 4 gösterip 3 mü veriyorlar ?
İmzasını henüz atmamış bulunan vatandaşlar ne yapacak ? Firmaların tavri ve vatandaşların davranış eğilimleri nelerdir ?

Öncelikle Fikirtepeye verilmiş bulunan emsal 4 tür. Tabi kısaca şunu belirtmek gerekirse yapılacak ve geliştirilecek projelerde vatandaşa verilecek daire metrekaresi baz alındığında emsalde yukarı yönlü çok olmasada aşağı yönlüde oynamalar olabilmektedir.
  Firmalar projelerini geliştirirken yapmayı düşündükleri konut , ticaret ve ofis tarzı yerlerin daha değerli ve kullanışlı olabilmesi amacı ile sosyal ve ortak kullanım alanlarını normalden daha fazla öne çıkartıp daha fazla önem vermesi sonucu mevcut kullanım alanlarından kısarak bu yerleri büyütmesi ve işlevlik kazandırması sonucu yapılacak sabit alan içerisindeki konut, ticaret veya ofislerin metrajlarında ufalma veya azalma meydana gelebilecekir. Bu tamamen firmanın proje değerlendirme geliştirme aşamasındaki karar ve tutumu ile alakalıdır. Yapılan proje değerlendirme ve çizimlerine göre vatandaşın eline geçecek brütte olmasa bile net metrekare değerlerinde bir azalma meydana getirebilecektir. Elde edilen net metrekare hesaplamasında emsal 4 denk gelebileceği gibi , 3,5 veya 3 gibi daha düşük bir değer oluşmasına sebebiyet verebilecektir. Teslimat aşamasında mağdur olmamak ve beklentiler karşısında hüsrana uğramamak için vatandaşların özellikle firmalar ile sözleşme imzalarken dikkat etmeleri gereken hususların başında ; teminat ve güvence başta olmak üzere, çizilmiş proje üzerinde firma tarafından kendisine verilmesi vaat edilen ticaret, ofis veya konutlardan oluşan bağımsız bölümlerin net metrekareleri ile beraber konum ve bulundukları katın muhakkak tesbit edilerek sözleşmede ayrıntılı olarak belirtilmesini istemeleri ve bu konuda tavizkar olmamaları gerekmektedir.

 İkinci bir husus özellikle bazı firmalara yapı ruhsatı verilmesinin akabinde ada bazında 2/3 çoğunluğu yakalamış bulunan firmaların çoğunluğu 6306 sayılı yasa gereği geri kalan diğer imza atmamış bulunan diğer vatandaşlara bakanlık tarafınan uyarıcı tebligat göderilmesi için başvurularda bulunmuşlardır. Bu başvurular sonucunda birçok firmanın adasında imzasını henüz atmamış bulunan vatandaşlara 3 seçenekli tebligatlar ulaşmaya ve bununla beraber ada durumunu netleştirmek adına en az 30 günlük süreç başlatılmış bulunmaktadır.
 Tabi burada haksız kazanç peşinde koştuğu varsayılan vatandaşlar noktasında bu uygulama için her hangi bir söz beyan etmekten ziyade , bu uygulamanın yerinde olduğunu söyleyebiliriz.
Fakat , haklı gerekçeler ve faktoring ( eski banker ) tarzı firmalar aracılığı ile Fikirtepede imza toplayıp, her hangi bir teminat ve güvence noktasında etkisiz kalmakla beraber , geçmişe dönük yaptığı işler ve mevcuttaki kayıtlı ekonomik mali yapısı ile de hiç iç açıcı bir kanaat oluşturmayan firmalar dahil , bazı firmaların ortaya koyup dayattığı vatandaşın aleyhine olan tek taraflı sözleşmelerdeki hak kayıpları ve hukuki boşluklardan dolayı imza atmayan vatandaşlar noktasında söylenecek ve itiraz edilebilecek noktaların varlığından ve çokluğundan bahsedebiliriz.
Bu konuda bakanlığın ve yetkililerin tarafsızlığından söz etmemiz maalesef mümkün olmamaktadır. Mümkün olmamaktadır çünkü vatandaşın mülkiyet hakları hiçe sayılarak bir ticari firma lehine içeriğine ve yapısına bakılmaksızın vatandalşın ağır şartlar ve metraj olarak belki bireysel yapılaşması ve konut ihtiyacını gidermesinin önüne geçilerek bazı firmaların kartelleşmesine olanak sağlayacak şekilde 2/3 çoğunluğunun başkalarının tapulu malları üzerinde karar verici kılarak söz haklarının ellerinden alınarak vatandaşın aleyhine olsa bile firma lehine imzaya veya atmaz ise kanuni istimlak korkutması aracılığı ile baskı uygulayarak tarafgirlik pozisyonuna düşmesi kabul edilemez.

Bakanlık tabi gönderdiği ve göndereceği tebligatlarda vatandaşların bireysel seçme ve yapabilme yeteneklerini kısıtlasa bile kademeli imar uygulaması gereği minimum 600 m2 ve üstü metrajlarda yapılaşmalarına ancak kendilerinin gösterebilecekleri bir alan üzerinde haksız ve eşitliğe aykırı bir şekilde genel emsal değerlerininde altına düşmek kaydı ile adeta cezalandırılırcasına izin verilecek olması bile vatandaşın pazarlık ve haklarını koruma ve geleceklerini güvence altına almaları noktasında kötü bile olsa vatndaşa nefes aldırıp bir çıkış yolu sunması sebebiyle sevindirici bir yöndür.
Burada firmaların ve işbirliği görüntüsü altında belediye ve bakanlığın 1/3 azınlıkta kalan vatandaşlara zorlaştırıcı adımlara mecbur bırakması ve bu yöndeki tavırları kabul edilemez.

600 m2 ve üzeri metrajı bulunan vatandaşlar kendi aralarında koperatifleşerek kendi yerlerini devletinde sunduğu teşvik ve kredilerden faydalanmak sureti ile yapabilme imkanlarına sahip olmaları haklı gerekçelere dayalı olarak firma ile anlaşma noktasında tüm mahalle baskısı ve devlet zorlamalarına karşılık çıkış ve yapılaşma imkanı bulabiliyor olması özellikle ilerleyen dönemlerde oluşabilecek ekonomik ve mali krizlerin yanında bazı olumsuz durumlara karşılık kendi sigortalarını oluşturmuş bulunmaktadırlar.


Burada bahsi geçen koperatifleşme ve devletin sunduğu imkan ve şeraitler kapsamında düşük emsalle bile olsa garantili bir şekilde kendi yerini başkalarına peşkeş çekilmesinin karşısında savunarak azda olsa geleceğini garanti altına alabilmek için bir sonraki yazımızda daha detaylı yer vereceğimiz için şimdilik bu bahsi burada bırakıyor ve mevcur uygulamalar içerisinde bazı adalarda 600 m2 ve üzeri arsası bulunan vatandaşlardan da proje hazırlayarak belediyeye başvuruda bulunanların bulunduğunu belirtmek istiyorum.
Vatandaşların 600 m2 ve üzeri metrajlarda yaptığı başvurlar neticesinde kendi emsalleri düşmesinin yanında her ne kadar belirli bir büyüklükte ve çoğunlukta imza karşılığı sözleşme imzalatan firmalarında mevcut arsaları üzerinde yapmayı düşündükleri projelerin emsal değerleride 3 emsale kadar düşeceği gözlerden kaçmamaktadır.

 Fikirtepe çevresinde proje üretmek amacı ile kat karşılığı sözleşme sunan tüm firmalar vatandaşlara vaat ettikleri bağımsız bölümlerin metraj ve konumları dahil geleceğe dönük her türlü teminatıda verirken Fikirtepede ki bir kaç firma haricindeki çoğu faktoring ( eskilerin bankeri misali ) firmalarının 2/3 uygulaması temelinde bakanlığa ve mahalle baskısına güvenerek hiç bir olumlu faaliyette bulunmaması sonucu imza atan veya atmayan tüm vatandaşların hak kaybına sebep olmaktadır.
Önümüzdeki hafta Fikirtepe Haber aracılığı ve girişimleri ile bakanlık yekilileri 1/3 azınlık konumunda kalıp tebligat alan bazı vatandaşların sözleşmeleri noktasındaki rakamsal olmayan ancak, hukuksal tereddütlerini giderme adına girişim başlatmış bulunmaktadır. Yetkililer Firma ile vatandaş arasında aracılık yapabileceklerini ve her hangi bir garanti olmasada vatandaşların hukuki tereddütleri noktasında firmalara ileterek iyileştirmeleri noktasında teklifte bulunabileceklerini söylediler. Bu konudaki gelişmeleri de önümüzdeki hafta yapacağımız görüşmeler ve gelişmeler neticesine göre sizlere detaylı olarak buradan yazacağız.

B

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
ŞENOL BAYAR 5 yıl önce

fi̇ki̇rtepe haber'deb sorunlarimiza yardimci olmasini i̇sti̇yorum,konuşmak i̇sti̇yorum:sorunlarima yardimci olursaniz çok mutlu olurum.bi̇zi̇m ortak tapu üzeri̇nde i̇skanli üç katli bi̇namiz var.resmi̇ i̇mar affindan faydalanarak (2981 sayili)di̇ğer ortaklarin arazi̇de hakki var fakat bi̇na tapulu arsa i̇çi̇nde olduğu i̇çi̇n eşi̇t paylaşilmasi gerekti̇ği̇ni̇ beli̇rtmekteler.bi̇zde hakkimizi almak istiyoruz fakat bir yolda buluşamıyoruz.bu nedenlearsa ortaklarıyla uzlaşamıyoruz.bu nedenle mütehitle ayrı görüşmek istiyoruz fakat ayrı görüşemezsiniz diyorlar ne derece haklıyız veye haksız sayılırmıyız lütfen daha fazla yüz yüze görüşmek için yardımınıza ihtiyacımız var.adresimiz:hızır bey cd.n:60/a fi̇ki̇rtepe

Misafir Avatar
ŞENOL BAYAR 5 yıl önce

fi̇ki̇rtepe haber'deb sorunlarimiza yardimci olmasini i̇sti̇yorum,konuşmak i̇sti̇yorum:sorunlarima yardimci olursaniz çok mutlu olurum.bi̇zi̇m ortak tapu üzeri̇nde i̇skanli üç katli bi̇namiz var.resmi̇ i̇mar affindan faydalanarak (2981 sayili)di̇ğer ortaklarin arazi̇de hakki var fakat bi̇na tapulu arsa i̇çi̇nde olduğu i̇çi̇n eşi̇t paylaşilmasi gerekti̇ği̇ni̇ beli̇rtmekteler.bi̇zde hakkimizi almak istiyoruz fakat bir yolda buluşamıyoruz.bu nedenlearsa ortaklarıyla uzlaşamıyoruz.bu nedenle mütehitle ayrı görüşmek istiyoruz fakat ayrı görüşemezsiniz diyorlar ne derece haklıyız veye haksız sayılırmıyız lütfen daha fazla yüz yüze görüşmek için yardımınıza ihtiyacımız var.adresimiz:hızır bey cd.n:60/a fi̇ki̇rtepe

Misafir Avatar
Fikirtepe Haber @ŞENOL BAYAR 5 yıl önce

şenol bey merhaba , yazılı anlatiminizdan ayrintiyi tam olarak anlayamadim , gündüz 05498413716 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Misafir Avatar
rıfat karakoç 5 yıl önce

yasin bey bu demiş olduğunuz konu var adaları mağdur etmekten başka bir işe yaramaz teferruatlı konuşmak istersen bana ulaşabilirsin

Misafir Avatar
murat demiral 5 yıl önce

mrb yasin bey, ben bu emsal düşüsü olduğunu aylar önce yorumlamıştım hatırlarsanız.emsal adaya göre ve üretilen projeye göre 3.30 ile 4 emsal oranında oynamakla birlikte çoğunlukla 3.30 ve 3.60 arasına tekabül etmektedir, 4 emsal yakalayabilen ada sayısı 1 elin parmaklarını geçeceğini sanmıyorum , ruhsatlar verilmeye başlandı diye seviniyoruz ( ki bence bu ruhsatlar üzerindeki sis perdeside aralanmış değil ) fikirtepedeki sorunlar çözülmez ve çözülmeside istenilmiyor zaten diye düşünmekteyim

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

bizim adaya talip firma imzza atmiş vatandaşin verdiği̇ metreyi̇ bile kabületmedi̇.neden 2/3 ve
fiki̇rtepenin afad kapsamina alinmasindan sonra oldu.
sizin beli̇rttiğiniz bütün kaygi verici̇ hususlar sözleşmede belirtilmemiş.sonra bize niye imza atmiyorsunuz di̇yorlar.beni̇ yasa ile tehditeden temsici̇ ve firmaya güvenmiyorum.devlette böyle yasa çikarinca işler dahada çözümleşti̇. ben hakkimi dişarda aramak zorunda kalidiğimiza inaniyorum.bu anlattiğim olay debremden sonra yapilan binalar için
geçerli̇.çözüeklerine inanmiyorum.avrupa i̇nsan haklari mahkemesine kadar gi̇deceğim.

Misafir Avatar
mehmet avsar 5 yıl önce

anlastıgımız fırma 3 te ıkı yasasıcıkınca bızı aramaz oldu yaptıgı sozlesmelerı tanımadı

banner88