Fikirtepe'nin Son Kalesi, Madalyonun Öbür Yüzü ve Bakanlığın İhmali !

 Fikirtepede Kademeli Bir İmar Vardır

Bu imara göre 600 m2 arsası olan herkes kendi evini yapabilir.Bu şartı hiçe sayan inşaat firmasının kanun tanımaz hırsı malum fotoğrafta net olarak gözükmektedir.Bugün kanuni olarak 2/3 çoğunluk uygulamasının parsel bazında geçerliliğini yok sayarcasına ulusal medya üzerinden kamuoyu oluşturulmasını esefle kınıyoruz.


Devlet Kurumlarının İhmal Gerçeği

Devletin kendi adına en basit bir hizmet alımında bulunurken bile, her türlü teminat ve güvenceyi almadan iş vermemesine rağmen vatandaşın yeterli teminat ve güvenceler vermeyen şirketlere imza atmaya zorlanması manidardır.Ana şirketlerine değilde yeni kurdukları tabela şirketlerine imza atması istenen Fikirtepeli arsa sahiplerini medya gücüyle baskı altına lamaya çalışmak ne kadar doğrudur?


İnşaat Firmasının Hırsı

Malum fotoğrafta ki İnşaat Firmasının yaptığı harfiyat çalışmasında açıkca ev sahibi vatandaşın haklarının ihlal edildiği gözükmektedir.Bölge imar planları açıkken.Kademeli imar geçerliyken.İlgili devlet kurumları neden vatandaşların haklarını koruma altına almıyor ?

Dernek ve Temsilciler Sorunu

Fikirtepe Halkının Sözcüsü oldukları iddasında olan bazı dernek ve temsilciler ne hikmetse İnşaat Firmalarının mağduriyetini medyaya ve devlet yetkililerine iletir oldular.Fikirtepede iflas etmiş,sermayesi yetersiz,topladığı imzaları başka firmalara pazarlamaya çalışan (çantacı) geçmişde devleti bile dolandırmakdan çekinmeyen firma ve sahiplerinin olduğu gerçeğiyle Fikirtepeli yüzyüzedir !


Devlet ve Medya Denetimsiz Çoğunluk Taraftarlığı Yapıyor !!!


Fikirtepe Haber olarak sunduğumuz örnek sözleşme ve vekaletname masanın üstünde hazır duruyor.Bu sözleşme ve vekaletname metinlerinin gündeme gelmesi ile teretütleri olan arsa sahibi Fikirtepelilerin ikna edilmesi mümkündür.Devlet yetkilileri güç odaklarının tesirinde kalarak ''serbest piyasaya karışamayız'' bahanesiyle vatandaşının haklarını korumak istemiyor.Denetimsiz çoğunluk taraftarlığı yapıyor...


FİKİRTEPELİLER NE İSTİYOR ?

1-Mali olarak zayıf firmaların devletimiz tarafından ayıklanması.Yapabilirliklerinin sorgulanması.Gerekli teminatların alınması.

2-Devletimizin uzmanlarına hazırlatacağı arsa sahiplerinin haklarını koruyan sözleşme metinlerini firmalara yaptırım gücünü kullanarak uygulatması.

3-Eğer bakanlığımız hukuki zorlukları aşamıyorlarsa.Yasal boşluklardan yararlanan inşaat firmalarından imza atmış vatandaşlar yakasını kurtaramıyacaksa.Yapı adası bazında arsa sahiplerini örgütleyerek ''Kooparatif Modeli'' yasal birlikler oluşmasını sağlamalı.Devletimiz uzmanlarına hazırlatacağı şeffaf ihale,sözleşme hukuki metinlerini ve izlenecek yol haritasını halkımıza bir seçenek olarak sunabilmelidir.

4-Devlet yöneticilerimizin Fikirtepelilere verdiği sözleri yerine getirilmesi.Tutmadıkları sözler nedenleriyle yaşattıkları zarar ve ziyanların tazmin edilmesi.

5-Kamu Kurumlarının kendi aralarında sahip olma kavgalarını ettikleri Fikirtepelilerin arsalarından kesilecek büyük toprak parçalarının ileride rant kapısı olmasından,satılmasından,amacı dışında kullanılmasından endişe etmektedirler.Toplamı neredeyse Fikirtepe Kentsel Dönüşüm alanının yarısına denk gelen devasa büyüklükde ki bu arsaların yeşil alan olarak kullanılması şarttır.Vatandaşın arsalarından kanuni zorumluluk olarak kesilen bu payların (yol ve ilave %25 lik sosyal donatı alanları) her yapı adasında oluşacak site yönetim planlarına kayıt edilerek amacı dışında kullanılması engellenmelidir.Yeşil alan olarak kayıt edilecek bu alanlar tüm kamunun kullanımına açık olmalıdır.

ÖZETLE FİKİRTEPE HALKI ARKASINDA DEVLETİNİN OLMASINI İSTİYOR.

FİKİRTEPE KENTSEL DÖNÜŞÜMÜNDE DEVLETİNİN GARANTÖR OLMASINI İSTİYOR !!!

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.