FİKİRTEPEDE TAPUDA TEVHİT SORUNU ŞİMDİLİK AŞILDI
Kentsel dönüşüme giren Fikirtepe’de Firmaların karşılaştığı sıkıntılar bir bir aşılmaya devam ediyor. Neticelenen terk sorunu, Firmaların yüzünü güldürdü.

Yolların ve %25 terk alanlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nda kalmasına karar verildi. Yapı adaları içerisinde bulunan yolların kime ait olduğu belirsizliğini korurken dün (20.06.2014) önemli bir gelişme yaşandı. Yolların ve terk alanlarının ilçe belediyesinde mi, hazinede mi, bakanlıkta mı yoksa büyükşehir belediyesinde mi kalacağı sorusu cevap buldu. 

Terk Alanlarının Kullanım Amacı

Terk alanları, bakanlık plan notlarında belirtildiği şekilde kullanılacak. Söz konusu terk alanları ile ilgili 31/05/2012 tarihli ve 28309 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 2644 sayılı Tapu Kanu’nun 21. maddesi ile çelişen kısmı için, 6306 sayılı Kanun’da belirtildiği şekilde işlem yapılmasının uygun olacağına karar verildi.

Bu alanlarda yapılacak imar planlarının uygulanması sırasında kapanan yollar ile uygulama sonucunda kamu hizmetleri için ayrılmış olan özel mülkiyete konu alanların da (sosyal ve kültürel tesis alanları, sağlık tesis alanları,  belediye hizmet alanları, spor alanları vd.) genel hükümlere göre değerlendirilmek üzere bakanlığa tescili karara bağlanmış oldu.

Fikirtepeli vatandaşlar gelinene noktanın geçte olsa sevindirici olduğunu ama hala kafalarında bugünkü plan notlarının ilerde değiştirilmesi durumunda terk edilen ve bakanlığa bırakılan alanların amacı dışında kullanılıp kullanılamayacağı konusunda hala tereddütler var ...

Terkleri yapamadığı için Bekleyen 4 Firma!

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm bölgesinde terk alanları konusunda bu kararı bekleyen ve tevhit işlemlerine başlayan firmalardan VartaşEkşioğlu ve Nuhoğlu firmalarından ilk tapusunu alan Nuhoğlu oldu.

İlk olarak Nuhoğlu firması terk işlemlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerine yaparak tevhit edilmiş tapusunu almış oldu. Ruhsat alınması için önemli bir aşamayı daha kat etmiş olan Nuhoğlu firması bundan sonra ruhsat almak için diğer işlemleri yapacak.

Baysaş Firması terk şlemlerini çok öncelerden yapmış olmasına rağmen henüz ruhsatını alabilmiş değil . Firma ve bakanlık  yetkililerinden aldığımız bilgiye göre eksik ve hatalı bazı işlemler yüzünden ruhsat alımının geciktiği , firmaların evrak ve proje ile ilgili evraklarını tam olarak bakanlığa sunmalarının gerektiği yönünde açıklamaları mevcut.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.