FİKİRTEPE'DE KENTSEL DÖNÜŞÜM BİLMECESİ
Firmalar denetlenmeli! 


Bakanlığı projenin sağlıklı ilerleyebilmesi için firmaları denetimlere tabi tutması gerektiğinin altını çizen Bektaş, "Burada yaşayan insanların ciddi bir mağduriyeti var, buradan da çıkamıyorlar. 3-4 yıllık süreç içerisinde yüzde yüz imzasını almış firmalar mevcutken ve bunlar bu süre zarfında herhangi bir faaliyette bulunmamışken Bakanlık neden bunları sorgulamıyor. Bakanlığın buradaki eksiklikleri görerek burayı irdelemesini istiyoruz. 34 firmadan yalnızca Anka ve Teknik Yapı firmaları ruhsat almış ve bakanlık diğer firmalara vermemektedir. Bakanlık firmalara mali açıdan güven duymuyor mu? Biz imza atmamış insanlar üzerinden sözleşmelerin tekrar düzeltilmesin imza atmış insanların haklarının da güvence altına alınmasını istiyoruz" dedi.Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından "devlet garantisi" verilerek 2010 yılında başlatılan Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Projesi adeta bilmeceye döndü. Proje için mahallede çalışma yürütülen 34 inşaat firmasından ikisi hariç tümü, inşaatların başlaması için hak sahiplerinden aldıkları imzalara rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ruhsat alamadıklarını gerekçe göstererek projeye başlamadı. Mahallede kısmi yıkımlara rağmen 4 yıldır yıkımların yapılmaması ve inşaatların başlamamış olması projeyi tıkanma noktasında getirdi. Mahallede arsa sahipleri ile inşaat firmaları arasında imzalanan sözleşmelerde inşaatlara ne zaman başlanacağına dair net bir tarih bile yok. Zaten yaşanan bu sorun nedeniyle yıkılmayan evler, kısa bir süre önce Suriyeli mültecilere mekan oldu. Hal böyleyken Kadıköy Belediyesi, Suriyeli mültecilerin yerleşmesinden dolayı yıkım kararını belirsiz bir tarihe ertelediğini iddia etmişti.
Projede arsa sahiplerine herhangi bir teminat verilmediği gibi, bu konuda inisiyatif ve keyfiyet tamamen müteahhitte bırakılmış durumda. Sözleşmeler de tek taraflı olarak düzenleniyor. Firmalara her türlü yetki veren sözleşmelerin içeriğinde devir yetkisi de bulunuyor. Projedeki en büyük sorunlardan değeri de evleri yıkılmış olan yurttaşlara teminat olarak ödenmesi gereken kira ücretlerinin ödenmemiş olması. Sadece bir veya iki ay kira ödemesi yapan firmalar, yasal boşluklardan yararlanarak verilen teminatları göstererek kira ödemesi yapmaya yanaşmıyor. İnşaat firmaları tarafından düzenlenen ve yurttaşlara dayatılan sözleşmelerde hak sahiplerinin evi karşılığında kaç daire alacağı, kaç m2 olacağı gibi sorular da belirsizliğini koruyan bir başka sorun.Mahallede çalışma yürüten 34 inşat firmasından sadece ikisinin Çevre ve Şehir Bakanlığı'ndan proje için inşaat ruhsatı var. Ruhsat alamayan diğer firmalar ise arsa sahiplerinden aldıkları toplu imzalara rağmen inşaatlara başlayamıyor. Projenin uzaması nedeniyle iflas kararı veren firmaların olduğu mahallede bu nedenle belirsizlik hakim. Projenin başlatılması sürecinde "devlet garantisi" veren Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise firmaların maddi altyapısını denetlemeden firmaların ihalelere girmesine göz yumarak yurttaşları mağdur etmeye etti.Maddi altyapısı denetlenmeyen firmalar ise teker teker iflas kararı almakta yada satın almış oldukları adalara fiyat farkı koyarak daha büyük firmalar satarak projenin uzamasına neden oluyor. Firmaların ruhsat almamaları, iflas kararı alması ve satın aldıkları arsaları başka şirketlere satmaları nedeniyle başlamayan projeler doğallığında ise arsa ve konut sahiplerini mağdur ediyor.'Denetim istiyoruz'Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yasin Bektaş, Fikirtepe halkının proje nedeniyle mağduriyet yaşadığını ifade etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile firmalar arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle projenin ilerleyemediğini belirten Bektaş, firmaların sorunlu yaklaşımlarına da dikkat çekerek, "Fikirtepe genelinde mali olarak gücü zayıf olan firmalar iflas erteleme işlemi başlattı. 50 bin liralık sermayeyle kurulmuş 100 milyon TL'lik işe talip olan firmalar yurttaşları mağdur etmekte. Firmalarla imza aşamasına gelmiş olan adaları daha sonra başka firmalara satmaktadırlar. Biz firmaların mali durumlarının incelenmesini, bu işi yapabileceklerindeki etkin ve yapabilir olduklarının denetlenmesini istiyoruz. Firmaların kendilerinin hazırladıkları tek taraflı olarak dayattıkları içeriğinde vatandaşın aleyhine bir çok maddesi bulunan sözleşmelerin Bakanlık denetiminde gözden geçirilmesini ve maddi olarak irdelenmesini, firmanın ve vatandaşların, iki tarafın eşit olarak düzenlenmesini istiyoruz" diye konuştu.  Haber: selçuk Arslan / İSTANBUL (DİHA)

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haberbanner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.