FİKİRTEPEDE KAMULAŞTIRMA VE UZLAŞTIRMA TEBLİGATLARI GÖNDERİLMEYE BAŞLANDI ...

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği devlet yetkilileriyle temaslarına devam ediyor…

 

Her pazartesi akşamı Fikirtepeli sade vatandaşlarla düzenledikleri  ortak akıl toplantılarında çıkan sorunları soru haline getirip devlet  yetkililerine ulaştıran dernek yetkilileri en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yaşar Güvençle görüştüler.

 

'YAŞAR GÜVENÇ ‘Devlet olarak vatandaşların haklarını sonuna kadar koruyacağız. Göndereceğimiz tebligatlar bir baskı aracı olarak görülmemeli.’

Göndereceğimiz  tebligatlar ile beraber vatandaşlara 15 günlük bir ek süre tanıyacağız.Bu süre içerisinde vatandaşlarımız neden imza atmadıklarını bakanlığımıza yazılı olarak iletmeleri gerekiyor.Vatandaşlarımızın yazılı olarak ilettikleri dilekçelerini bakanlığımız hukuk biriminde ki avukatlarımıza inceleteceğiz. Buradan gelen raporlara göre vatandaş ile firmayı karşılıklı uzlaştırma aşamasına geçeceğiz.

Firmaların teklif sözleşmelerini ve vatandaşların neden imza atmadığına dair ilettikleri dilekçeleri bakanlık hukukçularının karşılaştırması sonrası kamulaştırma veya kamulaştırmama yönünde karar vereceğiz.Bu konuda herkesin özverili olması gerekiyor.Bakanlığımızın hakem olmasının nedenide zaten aradaki pürüzleri gidermektir. Devlet olarak buradaki keşmekeşin bir an önce bitmesini istiyoruz.

Gerçekten yapamayacak firmalar ve firmaların mali yapıları hakkındaki ciddi tereddütleri hukuksal olarak irdeleyeceğiz.Bunun haricinde sözleşme içeriğinden kaynaklanan haklı nedenleri de hukuk birimine danışarak karar vereceğiz.Kamulaştırma kararının tıkanıkların aşılması noktasında çözüme yönelik bir çaba olarak görülmesi gerekir.Ama bunun bir baskı aracı olarak kullanılacağı algısı kesinlikle yanlıştır. Kademeli imara göre minimum alan metrekare uygulaması da hala geçerlidir.Plan notlarında belirtilen arsa büyüklüğünü yakalayan vatandaşlara da evlerini yapmalarına izin vereceğiz…

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneğinin  Vatandaşların Tereddüt Yaşadıkları En Temel Üç Sebebi Açıkladı

1 - Firmaların mali yapısı

2 - Firmaları yapabilirlikleri ve buna yönelik sağlam teminat , güvence verilmesi

3 - Firmaların tek taraflı olarak hazırlayıp dayattıkları sözleşmelerin içeriğindeki hukuki metin ve terimlerin eşit ve adil olacak şekilde düzenlenerek vatandaşların almayı hak edecekleri yerlerinin sözleşme esnasında tespitidir.

 

ajansFİKİRTEPE olarak dernek yönetimine sorduk :

Henüz ruhsat alınamamış ve emsalde belli değilken daire yerlerinin sözleşme esnasında nasıl belirlenecektir ?

‘’Şu anda ruhsat almış veya almamış birçok firma fikirtepe'de satış yapabilmektedir.Maket üstünde dahi olsa avan projesinden daire yer tespitlerini yapabilmektedir.Ciddi olarak iş yapmayı düşünen firmaların daha adalar ile anlaşmadan ön talep toplamaya başladığı bir ortamda mevcut 24 kat baz alınarak belki % 5 sapma ile bile olsa ki mazur görülebilecek bir orandır , herkesin alacağı dairelerin yön , kat ve adeti ile beraber metrajı kısa süre içerisinde mühendisler ve mimarlar aracılığı ile tespit edilebileceğini düşünüyoruz.Bu tarz sözleşmelerin özel olarak da olsa, Fikirtepe'de bazı firmaların yaptıklarını ve bazı vatandaşların yerlerinin tespitini sözleşme esnasında gerçekleştirdiklerini bildiklerini söylediler.

Derneğimizin kapıları  tüm Fikirtepeliler’e onuna kadar açıktır.Her türlü  hukuki ve teknik desteği vatandaşlarımıza veriyoruz ve sürecin sonuna kadarda vereceğiz...

 

www.fikirtepekentseldonusum.com 

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğüne sundukları 27 maddelik soru önerge dilekçesi,

 

 

 

 

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

 

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
merve 5 yıl önce

iş bitmedi güçlüden güçlü allah daha birşey söylemedi

Misafir Avatar
harun 5 yıl önce

allah birdir hem ne alaka biz burda din tartışmıyoruz ama siz ve sizin gibi düşünenler yüzünden onca insan magdur oldu ama devlet baba sagolsun uyandı işi şukür.....

Misafir Avatar
harun 5 yıl önce

avrupayada gitseniz antartikayada gitseniz bu iş bitti devlet herşeyin farki̇na vardi....

Misafir Avatar
Uluslararası Medyada Çalışan Gazeteci !? @Akıl 5 yıl önce

EVET ÇOK HAKLISINIZ ! Bu dernek avantacıların,çantacıların,komisyoncuların,hırsızların,rüşvet alan ve verenlerin,bakanlığın ankara ve istanbul ofislerinin arka odalarında yürütülen kirli pazarlıkların,milletin helal malına bedavaya çökmek isteyenlerin,çıkar guruplarının,mafyanın,örümcek ağı gibi kurdukları kumpasda fikirtepelileri bu topraklardan sürmek isteyenlerin işlerini bozmak için kurulmuştur...Yüz seyredene karşı bir kahraman çıkar o yüz seyredenin de hakkının korunacağı işler yaparlar...Tarih denen şey bunların hikayeleriyle doludur... :)

Misafir Avatar
Akıl @Temel çelik 5 yıl önce

bu gazete ve fikirtepe derneği iş bozmak için kurulmuş

Misafir Avatar
el-cevap 5 yıl önce

Ankara koridorlarında Fikirtepe pazarlıkları yapan müteahhit takımı heleki haksız yere milletin helal malına sulanın.Haksız ve hukuksuzca ben yaptım oldu yöntemiyle bir iç etmeye kalkın bakın bakalım neler oluyor? O haksızlığa alet olacak imza atacak memurlarda müteahitlerdende şimdi olmasa dahi ilerde; aynı kenan evren paşanın başına gelen gibi hukuk sizden geçte olsa hesap soracaktır.Fikirtepelileri evinden çıkarıpda kiralarını ödemeyip perişan eden 'Bu fikirtepelilerde çok aç gözlü diyen' şeker hastası müteahhiti son zamanlarda hükümetten aldığı ihalelerde kurtaramayacak.Perişan ettiği fikirtepelilerin ahı mutlaka tutacaktır.Eninde sonunda Türk yargısının dürüst savcı ve hakimleri bu haksızlığı yapan müteahhitlerden hesap soracaktır.Organize işler çeviren menfaat çeteleri çokda sevinmeyin...Bu milletin dürüst evlatları sizlerden hesap sormak için vaktini bekliyorlar...!!!

Ankara koridorlarında Fikirtepe pazarlıkları yapan müteahhit takımı heleki haksız yere milletin helal malına bir sulanın.Haksız ve hukuksuzca ben yaptım oldu yöntemiyle memur takımıyla beraber bir iç etmeye kalkın milletin helal malını, bakın bakalım neler oluyor? Uzlaşma yapıyorum ayağına haksızlığa alet olacak, imza atacak memurlarda müteahitlerdende şimdi olmasa dahi ilerde; aynı kenan evren paşanın başına gelen gibi hukuk sizden geçte olsa hesap soracaktır.Fikirtepelileri evinden çıkarıp da kiralarını ödemeyip perişan eden 'Bu fikirtepelilerde çok aç gözlü diyen' şeker hastası müteahhiti son zamanlarda hükümetten aldığı ihalelerde kurtaramayacak.Perişan ettiği fikirtepelilerin ahı mutlaka tutacaktır.Eninde sonunda Türk yargısının dürüst savcı ve hakimleri bu haksızlığı yapan müteahhitlerden hesap soracaktır.Organize işler çeviren menfaat çeteleri çokda sevinmeyin...Bu milletin dürüst evlatları sizlerden hesap sormak için vaktini bekliyorlar...!!!

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

fikirtepelilere yardım ve öncülük ettiğinizden dolayı teşekkürederim

Misafir Avatar
ZENCİİ 5 yıl önce

veri̇len di̇lekçelere cevap verecek bi̇lgi̇leri̇ varmi
müteahhi̇tler ne i̇sterlerse onlari yapmak i̇çi̇n çalişiyorlar