Fikirtepe'de Firmalar Köşe Kapma, Yer Satma, Vatandaşlar Can, Bakanlık Acele Kamulaştırma Derdinde
 Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, 2015 yılında Fransa’nın Cannes kentinde gerçekleştirilecek gayrimenkul fuarı MIPIM’de ‘Fikirtepe köşesi’ oluşturmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Mart ayında Fransa’nın Cannes kentinde düzenlenen fuara Türkiye’den kamu desteği gelmediğini hatırlatan Nuhoğlu, “Bakanlığın ve Belediyenin destek vermesi çok önem taşıyor. Geçen yıl seçim nedeniyle kamunun katılımının düşük olduğu bir fuar yaşadık. Ancak şu anda katılımcı olarak bölgedeki organizasyonla konuşuyoruz. 7-8 firma bir araya gelerek burada Fikirtepe’yi tanıtabiliriz. Fuara damgasını vuran ve Fikirtepe algısını (!) değiştirmek üzere Teknik Yapı, Emay, Vartaş, Selimoğlu gibi firmalar bu sürece gelebilirler” dedi. Fikirtepede Firmalar satış vatandaş can derdinde 

Özellikle Nuhoğlu frimasının anlaşmış bulunduğu ada içerisinde oluşan heyelan tehlikesi sonucu çevre evlerde oturan vatandaşların tedirginliği sürerken Nuhoğlu Firmasından her hangi bir açıklama yapılmamış olmasına karşın ciddi bir tedbir almamış olması da vatandaşların tedirginliğini artırıyor.

FİKİRTEPE NUHOĞLU YAPI ADASINDA TOPRAK KAYMASI, VATANDAŞLAR TEDİRGİN ...Ruhsatsız Maketten Satış Yasak mı !?

Fikirtepede ruhsat alarak satış yapan diki firma , teknik Yapı ve Anka Yapı Haricinde selimoğlu , nuhoğlu, vartaş, srp, vrs , Emay Kent Plus Firmalarının da ön talep toplama adı altında gizli satış yapmaları karşısında vatandaşları umutlandıran tüketicileri koruma kanununun boş yere mi yapıldığı ve oluşan ümitlerinin de tükenmesine sebep oluyor. 
Özellkile yukarıda ismi geçen firmalar ile anlaşma yapmış olan vatandaşlar soruyor, daha bizim yerlerimiz belli olmadan nasıl ve neye göre satış yapıyorsunuz?
Bakanlık fşrmaları ve Fikirtepeyi hiç denetlemiyor mu, bizim haklarımızı kim koruyacak ve kanunlar neden uygulanmıyor ?
Bu konu hakkında kim açıklama yapacak , vatandaş hakkını nasıl koruyacak !? diye soruyorlar.


Bakanlık Acele Kamulaştırma Derdinde

Fikirtepede anlaşmak üzere olan vatandaşlar haklarını sağlam
a alma noktasında tam uzlaşma noktasına gelmiş iken, her seferinde Bakanlığın devreye girerek 2/3 ve daha sonrasında da acele kamulaştırma kararları alması imzaları durma noktasına getirdi.
Özellikle karından ve tek taraflı hazırladıkları sözleşmelerden feragat etmek istemeyen, mali yapısı zayıf, yapabilirliği şüpheli firmaların bakanlığı ve bürokratları ablukaya alarak firmaların lehine işbirliği yaparmış gibi, ama vatandaşların hatta anayasal hakların aleyhine kararlar alması  vatandaşları tedirgin ediyor.

 

 

Özellikle, Fikirtepe içerisinde % 100 imzası bitmiş selimoğlu, vartaş , sevgili, teknik yapı, baysaş , pana, ekşioğlu gibi firmaların her hagi bir icraatta bulunmamasını irdelemek yerine tek taraflı hazırlanmış, vatandaşlara dayatılan sözleşmelerden dolayı şüpheyle yaklaşıp imza atmak istemeyen vatandaşlar mevcut. Ticari inşaat firmalarının lehine kamulaştırma tehditi ile korkutulmak istenmesi vatandaşlar tarafından kabul edilemez bulunuyor.Firmalardan Vatandaşlara Tehdit ...

Bakanlığın ve işbilen bürokratların firma patronları ile samimi pozisyonları ve her seferinde firmalardan yana tavır takınarak kanunlara aykırı ama zorlama kararlar ile vatandaşa dayatmada bulunması karşılığında, Fikirtepedeki inşaat Firmaları hakkında, yapabilirlikleri, mali yapısı ve dayattıkları tek taraflı sözleşme içeriklerini irdelememesi vatandaşların mağduriyetinin daha da artmasına sebep oluyor.Enson bakalığın almış olduğu acele kamulaştırma aşamasında da anlaşmak adına son noktalara kadar gelinmesine rağmen alınan tek taraflı dayatma kararlar sonucu bunu iyi kullanıp değerlendiren firmalardan vatandaşlara restler çekiliyor ve imza attırmak yerine imza atmak isteyen vatandaşlar bekletilerek bakanlık üzerinde bir iki yüzünden iş yapamıyoruz bahanesi ile tüm Fikirtepe üzerinde baskı oluştulmaya çalışılıyor.
İmza atmak veya firma ile sözleşme metinlerini düzeltmek için görüşmek isteyen varken ,  firmalar vatandaşların anayasal haklarını görmezden gelerek 'vermezsen verme nasıl olsa % 1500 devlet sizin yerinizi kamulaştıracak, biz ticaretimize devam edeceğiz '' olan size olacak gibi söylem ve yaklaşımlar ile vatandaşları dışlaması ve tek taraflı sözleşmeleri dayatmalarının haricinde imza atmak isteyenleri de kabul etmemesi gelinen son noktayı gözler önüne sermeye yetiyor.

Firmalar Temsilcileri Kullanıyor , Temsilciler Vatandaşların Haklarını Korumaktan Aciz ..!

Bazı Adalarda vatandaş görünümlü firma çalışanları aracılığı ile vatandaşlar arasında kışkırtma ve mahalle baskısı oluşturulmak isteniyor.
Firmalar el altından maaşla ve bağışla desteledikleri bazı temsilcileri ve sivil oluşumları yönlendirerek kamuoyu baskısı varmış gibi bakanlık ve yetkililer üzerinde kullandıkları gibi mahalle aralarında da imza atmayan vatandaşlar üzerinde de aynı baskıyı oluşturarak tek taraflı hazırladıkları ticari olan kat karşılığı sözleşmelerin her hangi bir müzakere ve düzeltme yapılmadan imzalandırılmasını istiyorlar.
Bakanlık ve Bürokratlar Ne Kadar Şeffaf Çalışıyor .!?

Tüm vatandaşlara , Dernek ve Ticari kuruluşlar ile Yerel Basına eşit mesafede olması gereken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İstanbul İl Müdürlüğü Bürokratları Ticari Firmalar ve temsilcileri ile her türlü bilgi paylaşımı dahil ciddi bir işbirliği içerisinde iken , Fikirtepedeki dernekler arasında bile özellikle  partilere ve firmalara yakınlık noktasında dernekler arasında bile ayrım yapabiliyor, kamuoyunu aydınlatma adına bilgi paylaşımı isteyen yerel basına her hengi bir bilgi vermekten neden kaçınıyor.

Uzlaştırma komisyonu nasıl kuruldu ve kimlerden oluşturuldu , faaliyet alanı nedir ?Vatandaşın bakanlık üzerindeki algısı;

Bakanlık bürokratları istediğine çat kapı gelebilirsiniz derken kimisine iki hafta sonrasına randevu verebiliyor ve alacakları kararların karar aşamasında bile ticari firmaların lehine ve onayına göre kararlar alıyor.
Ticari firmalara ve onların temsilcilerine anlık bilgi paylaşımını gönderebiliyorken, yerel basını dışlaması ve bilgi paylaşımını 657 sayılı memurlar kanuna sığınarak reddetmesi karşısında vatandaşların şüphe ve tereddütlerinin artmasına sebep oluyor.

Fikirtepeli Vatandaş soruyor ,
İmzası bitmiş olan firmalara neden hala ruhsat verilmiyor ?
imzaları bittiği halde firmaların yaptıkları icraatleri, mali yapıları ile kendilerinin hazırlayıp tek taraflı olarak dayattıkları sözleşmeler irdelenerek düzeltilmiyor. 

Fikirtepeli Vatandaş Ne İstiyor ?

Kamu ihale şartlarının Fikirtepe' dede uygulanarak yukarda sormuş olduğu soruların cevap bulmasını ve bu şekilde hak kaybına uğramadan bir an önce dönüşümün yapılmasını istiyor.

Tüm Faaliyet ve Çalışmalar Yeni Fikirtepeliler için !

Fikirtepe ve çevresinde yapılan tüm plan , proje ve çalışmalar mevcut ortamda yaşayan ve bu mekanın sıkıntısını çekmiş vatandaşlardan ziyade bölgeye yeni gelecek zengin insanlara göre ayarlanıyor. Bu durum vatandaşlar arasındaki sosyo - ekonomik durumun dahada artmasını sağlarken ayrışmayı hızlandırıyor.Yapılacak lüks konutlarda yaşamalarının hem ekonomik , hem de kültürel manada mümkün olmadığını söyleyen Fikirtepeli vatandaşlar , bizler buraları satıp tekrar ucuz ve kenar mahallelere gitmek zorunda kalacağız. Gideceğimiz evlerin ucuz olması onlarında eski ve depreme dayanıksız olmasından kaynaklanıyor.

Deprem Bahane , Ticaret Şahane

Ticari firmaların karına kar katacak şekilde firmalar lehine, devletin mevcutta koyduğu kendi kural ve kaidelerini de çiğneyerek özellikle, kademeli imarı bile uygulamaması sıkıntıların armasına sebep oluyor.

Bu tarz yaklaşım ve uygulamalar karşısında vatandaşlar, deprem bahan
esi ile Şehir merkezindeki evimizden ve arsamızdan olurken, tekrar aynı şekilde ekonomik sebeplerden dolayı deprem riski olan evlere ve bölgelere taşındırılmak zorunda bırakılıyoruz dediler.Fikirtepede anlaşma yapmak isteyen firmaların çoğu mevcut Fikirtepelilerin Yapılacak projelerde oturmalarını istemiyorlar ve yapılacak site yönetim planı ve aidatlar ile kalabileceklerin de gitmesini sağlayacak şekilde kararlar alıyorlar ...

Vatandaş Dönüşüme Değil, Kimden Gelirse Gelsin , Rantcılık ve Fırsatçılığa Karşı ...

Vatandaşlar her türlü kanuni haklarının güvence altına alınarak bir an önce dönüşümün kendilerininde oturabileceği şekilde yapılmasını ve bitirilmesini istiyor. Mevcutta bürokrasiden kaynaklanan tıkanıklığın açılmasının ve % 100 imzaları bitmiş, eksiği olmayan firmaların projelerinin ruhsatlandırılıp projelerine başlamalarının diğer adalarda eksik imzaların tamamlanmasında hızlandırıcı faktör olacağını belirtiyor.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

ilgili yazışma gayet yerinde bir bilgilendirme niteliğindedir. şunu hiç kimse unutmasın ki bu bölgeden taşınan hiç kimse bir daha buraya geri dönemeyecektir. burada sorulması gereken soru şu, fikirtepeli burada kalmak mı yoksa gitmek mi istiyor? adım buna göre atılmalıdır. oran önemlidir. halk ne olursa olsun sağlam sözleşmelere imza atmalıdır. emsal değerlerini de her duruma göre göz önüne almalıdır. evler yıkılıp, yeni inşaatlar bittikten sonra önceki emsal ile yeni emsal arasında borç önümüze getirilecek ve ya kredi çekip yeni evi alacağız ya da emsal değerin ne ise al git şeklinde olacaktır. %55 benim %45 müteahhitin hususunda da bir örnek verecek olursak, dairene karşılık daire vereceğim dedi müteahhit, inşaat bitti, daire emsale göre eskiden 300.000tl idi(%55) yenide ise 1.000.000tl bunun (%45) i müteahhitin 450.000tl, kalan %55 ise vatandaşın 550.000tl , müteahhit diyecek ki 450.000 öde ve al şeklinde olacaktır. devamı var...

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

gökhan beyin dediği gibi mütahitler hareketederlerse doğru yada yanlış demiyorumç fikirtepede kentsel modern bir mezarlık yapmış olurlar.

Misafir Avatar
Fuat Engin 5 yıl önce

tüketici kanunu uygulanmayacakmı yaklaşımı yanlış. 28.05.2014 tarihi itibariyle imzalanacak konut sözleşmeleri noter den yapilacak ve tapu şerhi düşülecek. aksi sözleşmeler hukuken geçersiz olacaktir. bilgilerinize

Misafir Avatar
Gökhan 5 yıl önce

ilginize teşekkürler, ancak alıntı ilgili yazışma sanırım fikirtepeyi de bekleyen hususların ilacı niteliğindedir.
lütfen okuyunuz.
cumhuriyet halk partisi geçtiğimiz hafta sonu yayınladığı raporda akp iktidarı toki ve emlak konut aracılığıyla kupon araziler” yaratıyor. bu kupon arazilerde”, hasılat paylaşımı modeliyle, iktidarın itimadına mazhar” müteahhitlere kuleler veya lüks alışveriş merkezleri diktiriliyor” tespitini yaptı. bu tespiti doğrulayan bir proje dün satışa çıktı.
plan üstüne plan
sözcünün edindiği bilgiye göre, imar planında üniversite alanı olarak gözüken arazi önce ticaret+konut” alanına dönüştürüldü. arazinin yeni imar planına göre 1,5 emsal ile en fazla 4 kat konut yapılabiliyordu. emlak konut gyo araziyi devraldıktan sonra çevre ve şehircilik bakanlığı arazinin imar planını bir kez daha değiştirdi. emsal 1,7′e çıkartılırken yükseklik serbest bırakıldı ve kat sınırı ortadan kalktı. devamı var.

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

emlak konut gyo hasılat paylaşımı ile geçtiğimiz yıl araziyi ihale etti ve 530 milyon liralık teklifiyle be-ma inşaat sözleşme imzalamaya hak kazandı. arazi üzerinde proje geliştiren şirket, buraya bin 431 konut ve 40 ticari ünite yapacak.4 kat gitti, 35 kat geldi
göl panorama evleri adlı projenin dünkü tanıtım toplantısında sözcünun sorusunu yanıtlayan emlak konut gyo genel müdürü murat kurum, projedeki emsal artışı ve yükseklik artışı ile yorum yapmadı ve konutların 10 katlı, 23 katlı ve 35 katlı bloklarda yükseleceğini söyledi. üniversite arazisiyken yapılan imar değişiklikleri ile devasa bir konut projesine dönüşen göl panorama evlerinde dairelerin fiyatları 170 bin lirayla 600 bin lira arasında değişiyor.

sonuç: yapılan ve önümüze getirtilen tüm sözleşmeler bizim buraları biran evvel çekip gitmemiz içindir. önemli olan şu evler yapılsa dahi size düşen payların bedelini dahi kaç yılda alacağımızın bile önü açıktır ki kim mahkemelerle uğraşacak yada gücü oılacak yada birleşebilecek

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

çözüm: birleşmek, bölünmemek, para hırsına kapılmamaktır. bunlar fayda sağlamayacaktır. arada bazı kişilere verilecek sus payları tüm fikirtepeliye emsal olamaz. bunlara aldanılmasın. fikirtepe halkı olarak büyük bir dava açılmalıdır. yeter ki birlik olalım.

Misafir Avatar
TEMELL ÇELİK @Fuat Engin 5 yıl önce

yeni tüketiçi haklari yasasina göre daha önçe yapilan sözleşmeler faaliyet olmadiği için geçersiz mi acaba