Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneğinden Ruhsatsız Satış Uyarısı
İstanbul Esenyurt ve Beylikdüzü bölgelerinde geçmişte yapılan maketten satışlar bir sürü vatandaşı mağdur etmişti.Bu sıkıntıları gören devlet yetkilileri Tüketici Kanununu değiştirerek maketten satışı yasakladı.

Nuhoğlu İnşaat İki Senedir Ön Talep Adı Altında Satış Yapıyor 

Nuhoğlu İnşaat Fikirtepe'de iki ada ile anlaşmış bulunuyor. Adalardan bir tanesinin içindeki tüm evleri boşaltıp yıkmasının üzerinden 2 sene geçmesine rağmen idari sorunlardan ve ruhsat verilmemiş olmasından dolayı harfiyat dahil hiç bir işlem yapamamıştı. En son tapu terklerindeki kime terk yapılacağının belli olmamasından dolayı yaşanılan sorunların hazineye terk yönünde sonuçlandırılmış olması birçok firma gibi Nuhoğlu Firmasınıda umutlandırmış gibi gözüküyor.Nuhoğlu İnşaatın anlaşmış bulunduğu ada içerisinde görüşlerine başvurduğumuz vatandaşlardan Fatih Kayra Mercan, ''Nuhoğlu Firması ile iki sene önce anlaşmamıza rağmen firma bize hala biraz daha bekleyin diyor.Bizler etrafımızda ki metruk binalardan karşımıza kim çıkacak ? Acaba bugün kimin evi soyulacak? Diye beklemekten korkar olduk.'' dedi.

Kendi evine de gündüz vakti hırsız girdiğini belirtene Mercan ,''Fikirtepe dışından gelen insanar dahil çevremizdeki bütün yabacılardan ve hoyratça yaşamalarından bıktık.  Çevremizdeki tüm insanlarda Fikirtepedeki aynı sıkıntı ve sorunlardan dolayı muzdarip. Sözleşme imzalatan firmalarda her hangi bir faaliyet ve haber yok , mecburen bekliyoruz. Tek derdimiz bir an evvel buraları boşaltıp gitmek ama yapamıyoruz.Can ve mal güvenliğimiz kalmamasına rağmen Nuhoğlu firmasının bize boşalt tebligatı göndermemiş olmasından dolayı evimizi kira yardımı alamayız diye boşaltamıyorz'' dedi.

Vatandaşların sıkıntılarını Fikirtepe Haber olarak firma yetkilisi Bilal Nuhoğluna ilettiğimizde cevabı ''Biz Kolluk Kuvvetimiyiz''  oldu...

Baysaş İnşaat Satışa Başlıyor 

Baysaş İnşaat Adana merkezli bir firma. Fikirtepe bölgesinde 2 yapı adası ile anlaşmış bulunmakta. İlk anlaştığı  yapı adasında yıkım ve harfiyat işlemlerini bitirdi. Baysaş firması ÇED rapolarını alıp ruhsat harçlarını da yatırmış olmasına rağmen henüz ruhsat alabilmiş değil.
Baysaş İnşaatın diğer anlaşmış bulunduğu 2. ada daha önceden Nuhoğlu ve Selimoğlu Firmalarının girip sözleşme imzalattıkları ama daha sonra her ikisinin birlikte çekildikleri bir yapı adasıydı.Bu yapı adasında Selimoğlu veya Nuhoğlu ile sözleşme imzalayan ama bu firmaların çekilmesine rağmen Baysaş ile sözleşme imzalamayan arsa malikleri mevcut. Bu  yapı adasında Baysaş inşaat nuhoğlu ve Selimoğlu firmaları ile yapılmış sözleşmeleri fes ettirerek kendisi ile sözleşme imzalatma çabası içerisinde. İkinci ada içerisinde % 97 imza oranına kavuşmuş bulunmakta. Firmadan yapılan açıklamaya göre şu anda % 97 imza oranını o ada içerisinde yakaladıklarını ve birinci ada içerisinde de yakın zamanda ruhsatları almayı umut ettiklerini söylediler. Baysaş inşaatın anlaşmış bulunduğu ikinci ada içerisnde imza haricinde her hangi bir faaliyeti henüz söz konusu değil. Bu yapı adasında ki görüşlerine başvurduğumuz arsa malikleri firmaların rekabetleri nedeniyle mağdur durumda olduklarını söylediler.

Fikirtepe' nin ve Fikirtepelilerin Derneği; 

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği


Görüşlerine başvurduğumuz ve geçen hafta resmi olarak faaliyete başlayan Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yetkilileri , Dernek olarak tüm vatandaşların haklarının korunmasını istediklerini ve bu amaç doğrultusunda çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek sözlerine şöyle devam ettiler:Fikirtepede bakanlığın verdiği acele kamulaştırma kararına rağmen  firmaların mali yapılarına ve yapabilirliklerine karşı güven duymuyoruz.Firmaların tek taraflı hazırlayarak imzalatmaya çalıştıkları kendi çıkarlarını kollayan sözleşmeler varlığını hala koruyor.Biz Fikirtepeliler her türlü teminat ve güvencenin de sağlandığı iki taraflı eşit sözleşmelere imza atmak istiyoruz. 

Fikirtepe 
ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak bizler uzlaştırma komisyonu hakemliğinde düzeltilecek sözleşmelere daha önce firmalarla anlaşmış olan diğer Fikirtepeliler içinde emsal teşkil etmesini devlet yetkililerinden talep ediyoruz.Bu sayede tüm Fikirtepelilerin haklarının ve geleceklerinin sağlama alınmış olur.Maketten ruhsat almadan satış yapan firmalara yetkililer derhal müdahale etmelidir.Biz önümüzdeki günlerde bu konuda savcılığa Fikirtepe Halkının Temsilcisi olarak suç duyurusunda bulunacağız.Birde Fikirtepelilerin Beylikdüzü ve Esenyurdlular gibi maketten satış mağduru olmasını istemiyoruz.Bakanlığın iş yapabilma kabiliyet ve yeterliliğinde olan tüm firmalara bir an önce gerekli yapı ve inşaat ruhsatlarını vererek  Fikirtepedeki dönüşümün hızlandırılmalıdır.

Yaşanan son dört yıldaki gecikme Fikirtepeye ciddi rakamlarda para yatırımı yapan ve her türlü işlemlerini kanunlara uyarak gerçekleştiren ciddi firmaların mağdur ettiğininde farkındayız.Ama bu firma mağduriyetlerinin yanında kat irtifaklarının kurulmadan maketten arsa payı devriyle satış yapan firmalarıda iyi niyetli bulmuyoruz.Vatandaşların ve Firmaların daha fazla mağdur olmaması için bürokratik işlemlerin hızlandırılması gerekir.Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak firma yapabilirliklerinin denetlenmesi ve vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla 'Devlet İhale Kanunu'' şartlarının Fikirtepe Kentsel Dönüşümünde uygulanmasını talep ediyoruz.Devlet İhale Kanununda belirtilen şartları karşılayamayan firmalar derhal elenmelidir.Ruhsat verilmemelidir.İleride ki günlerde bu konularıda içeren basın açıklamamızı tüm medya kuruluşlarının dahil olduğu bir toplantıda kamu oyuna duyuracağız.

Fikirtepede Ruhsat Alarak Satış Yapanlar 

Teknik Yapı ( Concord İstanbul ) , Anka Yapı ( Evim Kadıköy )

Fikirtepe Ruhsat Almadan Satış Yapan veya Satış Yapacağı Duyurusunu Yapan Firmalar

Emay Kent plus , ( Yenitepe Kadıköy
 ),  Pana ortaklığı ( Brooklyn Park ), SVR ( Selimoğlu - Vartaş - Rochell ) İnşaat ( Businest ), Baysaş ( İstanbul 216 )

Tüm bunların yanında Vartaş Yapı Alman ortağı Stern ile oluşturduğu Stern Fikirtepe ismi ile henüz % 100 imzası bitmeyen ve ruhsat almamış olduğu projede reklam ve satışına hızlı bir şekilde devam etmektedir.

ajansFİKİRTEPE /
 Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Gökhan ZORLUTÜRK 5 yıl önce

sayın fikirtepe halkı anlayınız ki bizler için yapılan bir şey yok, evlerimiz yıkıldıktan sonra geri dönüş yok, fikirtepe gasp edilmek istenmektedir. kentplus inşaat sahasına devasa beton santrali kurmaktadır. onaylı iki firma tüm fikirtepeyi nasıl yapacaktır? hangi finansla ve ne kadar zamanda düşünün, afet ve riskli alan ilan edilen fikirtepeye nasıl residence yapılabilmektedir? riskli alan ve zemin ise nasıl yapılıyor? riskli zemin demek inşaat yapamazsın demektir.
devlet hiçbir garanti vermemektedir. her durumda uzlaşmada olsa bizler teminatsız olarak imza atmaya zorlanmaktayız. iyi düşünün, mevcut evlerinizden olayın, evler yıkıldıktan sonra geri dönüş yok, inşaat firmalarını evlerimiz yıkıldıktan sonra mahkemeye versek ne olacak, kiralar kesilmiş, maddi sıkıntı içinde olacak bir çok malik, pes edecek, ya da üç beş para ile savrultulacaktır.
çözüm, tüm haklarımızın korunacağı devlet güvencesi ve halkın oturacağı konutların yapılması olmalıdır.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

bu yasalarla allah fikirtepelileri kötü firmalara düşürmesin