FİKİRTEPE KAMU TERK ALANLARININ AKIBETİ BELLİ OLDU
Fikirtepe kentsel dönüşüm sürecinde kamuya terk edilecek alanların durumu uzun süredir belirsizliğini koruyordu. Fikirtepe'de kentsel dönüşüm projesi uygulayacak inşaat firmalarının kamuya terk edeceği alanlarla ilgili olarak ilk önce terklerin hangi kamu kurumuna yapılacağı konusunda kafa karışıklığı vardı.
Vatandaşlardan kesilen mecburi kesintilerin terk olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne mi, Kadıköy Belediyesi'ne mi, Maliye Bakanlığı Hazine'ye mi yapılacağı konusunda karışıklık yaşansa da Bakanlık kısa süre önce terk adresi olarak Hazineyi gösterdi. 

Fikirtepe'de Hazine'ye yapılacak olan terkler noktasında Hazinenin bunu nasıl değerlendireceği merak konusu idi.
Fikirtepe gündemini meşgul eden sorunlardan birisi olan terkler konusunda çözüme yaklaşılmış olması , tüm işlemlerini yaparak resmi prosüdürlerleini tamalayan firmaların terklere takılması ve ruhsat alamam problemi açsından önem taşımaktaydı.

Fikirtepeli vatandaşlar özellikle terk alanlarının ne amaçla kullanılacağı ve yeşil ve donatı alanı olarak kalıp kalmayacağı, ileride her hangi bir değişiklik yapılıp yapılmayacağı noktasında tereddütlü ...


Maliye ( Hazine ) , Fikirtepe'de terk edilen alanları ne yapacak?


Hazine'ye devredilecek terk alanlarının nasıl değerlendirileceği, Hazine taşınmazlarının idaresiyle görevli Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün İstanbul Defterdarlığı'na gönderdiği 23 Mayıs 2014 tarihli "Riskli alan" başlıklı yazısı ile netlik kazandı.

Milli Emlak, Defterdarlık'tan Hazine'ye terk edilecek alanların sağlık, spor, sosyal ve kültürel tesis, belediye hizmet alanları olarak değerlendirilmesi talimatını verdi. İşte o yazılar ve resmi belgeleri ;İşte Milli Emlak Genel Müdürü H. Abdurrahman Kaya imzalı o yazının sonuç bölümü;


"(...) Buna göre, söz konusu alanlara ilişkin Bakanlığımızca yeniden yapılan değerlendirmede; 31/5/2012 tarihli ve 28309 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'un 264 sayılı Tapu Kanunu'nun 21'inci maddesi ile çelişen kısmı için, 6306 sayılı Kanun'da belirtildiği şekilde işlem yapılmasının uygun olacağı, söz konusu alanlarda yapılacak imar planlarının uygulanması sırasında kapanan yollar ile uygulama sonucunda kamu hizmetleri için ayrılmış olan, özel mülkiyete konu alanların da (sağlık tesis alanları, sosyal ve kültürel tesis alanları, belediye hizmet alanları, spor tesis alanları, vb.) genel hükümlere göre değerlendirilmek üzere Hazine adına tescilinin uygun olacağı değerlendirilmekle birlikte söz konusu alanda ve 6306 sayılı Kanun nedeniyle Hazine adına tescil edilen veya edilecek taşınmazlarla ilgili yapılan imar uygulamalarının Hazine hak ve menfaati gözetilerek 327 sıra sayılı Milli Emlak Genel Tebliği'ne göre Valiliğinizce (Defterdarlık) değerlendirilmesini rica ederim."
ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.