Fidem firmalar ilişkisi, alınan son gizli kararlar ve bakanlığın acelesi!
Firmaları Destekleme Merkezi'nin vatandaşın değil firmaların derneği olduğunu hep dile getirdik ama fidem reddetti . Ya bu sefer ne kılıf uyduracak !?

Fikirtepe'de imza atmış olan vatandaşların yakaladığı çoğunluğa rağmen hiçbir faaliyette bulunmayan bir çok firma kademeli plan notlarına rağmen 4 maksimum emsal oranını yakalama vadi ile aylardır hatta yıllardır vatandaşları bekletmeye ve mağdur etmeye devam ediyorlar.

Bu uzun ve sancılı süreç belirsizliğini korurken firmaların ve bir stk nın girişimi sonucu imzasını haklı gerekçeler ile vermeyen vatandaşların yerlerinin devlet zoru ile kamulaştırılıp ticari firma lehine verilmesi için alınmış olan acele kamulaştırma sürecinde de sıkıntılar yaşanmakta ve bu sıkıntılar sonucu yerini haksız yere kaybetmek istemeyen vatandaşların açtığı bazı davalar bulunmaktadır.

Bu tarz açılmış bulunan davalardan bir tanesinin danıştayda devam eden dava sürecine ilişkin Danıştay cumhuriyet baş savcısının vermiş olduğu riskli alan uygulamasının şartlarının ve kriterlerinin oluşmadığı gerekçesi ile acele kamulaştırmanın iptali yönünde verdiği görüş bazı firmaları tedirgin etmiş görünmekte.

Kamulaştırmaya bel bağlayan firmaların aksine işini bileğinin ve ticaretin şartları ile karşılıklı rıza sonucu anlaşıp alan firmalar da mevcut. Bunun aksine emlakçılar aracılığı ile vatandaşları el altından firmanın ilk etapda el altından gizli anlaştığı bir kaç kişi ile anlaşarak ortaya koyup dayattığı mevcut sözleşme üzerinden imza almaya veya olmazsa devletin de baskısını kullanarak kamulaştırma yolu ile elde etmeye çalşan firmaların varlığı da dikkatlerden kaçmamaktadır.

Ancak her şeye rağmen bu son durumdan faydalanmak amacı ile iddialara göre farklı ve aşırı talepkar olan vatandaşların da varlığı ile iş yapamayan firmalarda basında devamlı olarak gündeme gelmektedir.Ticari firmalar ile içli dışlı olan Fidem tüm firmaları neden acil toplantıya çağırdı ?

Öncelikli olarak Fitem'in danıştayda oluşan son durum üzerine acil olarak geçtiğimiz c.tesi tüm fikirtepeli firmaları Vartaş yapının binasında toplantıya çağırması ve bu toplantı sonucu alınan kararları tekrar tüm firmalar ile paylaşması ile bu kararların bazı adalarda uygulamaya konulması halkın sesi olmayan ve firmalar ile içli dışlı olan bu derneğin firmalar ile olan ilişkisini net olarak ortaya sermektedir.

İşte son olarak fidem başkanlığında toplantıya katılan firmalar ile beraber aldıkları ve uygulamaya koyduklarını tespit ettiğimiz kararlar ...

Vatandaşların hakkını koruması ve haklı taleplerini firmalar ve resmi makamlar nezdinde uygulanması için uğraşması gereken bir stk nın bu taleplerin uygulanması yönünde değilde vatandaşların imza attığı bozuk ve mali yapısı yetersiz bazı firmaları da kapsayıcı olarak, bu ticari firmalar lehine vatandaşların yerlerinin acele ve devlet zoru ile kamulaştırılıp firmalara verilmesi yönünde girişimde bulunması adına ibret verici bir durum.

Bu olay karşısında ve daha öncesinde olduğu gibi bu stk'nın birçoğu açık veya gizli emlaçı olan kişiler ile beraber hareket edip bu kişleri ön plan ve ön vitrinde yürüyüşte de olduğu gibi göstermekten çekinmemesi ve aldıkları kararın merkezinde olan, acele kamulaştırma kararının çıkmasına sebep olmaları bir tarafa, bu stk nın ticari firmalar ile ne denli içli dışlı olduğu gayet net anlaşılmaktadır..

Bu toplantı çağrısı ve alınan kararların SRP Firması başta olmak üzere birçok firma tarafından daha önceden her hangi bir karot alma ihtiyacı olmadan yıkım yapmış olmalarına rağmen bu kararlardan sonra karot almaya başlamaları dahil diğer kararları da uygulamaya koymaları daha önceden de bilinen ticari firmalar, Fitem ilşkisini çok net bir şekilde her şeyi ile ortaya sermektedir.

Firmaları Destekleme Merkezi 'nin ve bu stk'nın başkanı Ercüment Oruç'un e-mail ile gönderdiği çağrı listesi ve bu son e-mailde gizli alınmış kararlar olmasına karşın tüm toplumu ilgilendirmesiden ötürü sizler için yayınlıyoruz.

İşte Ercüment Oruç İsimli e-mailden fikirtepli firmalar toplantısında alınmış olan kararların tekraren ve teyit etmek amacı ile yine fikirtepeli firmalara gönderilmiş son ve orjinal hali;

Toplantıya çağrılan ve toplantı sonucu duyurulan firmalar ve kişi isimleri..

'' Konu: davaya müdahil olma

Gönderen: Ercument Oruc

Alıcı:ANKA YAPI ,BABACAN İNŞAAT ,KELEŞOĞLU-EBA, BAŞARAN HOLDİNG ,BAŞARIR İNŞAAT , BAYSAŞ İNŞAAT , ORTADOĞU,  C.C YAPI , CEYLAN İNŞAAT , DERVİŞOĞLU İNŞAAT , E-7 YAPI, EKO - ABİDE LTD. ŞTİ. , EKŞİOĞLU İNŞAAT , ERKAN İNŞAAT , GÜRAL İNŞAAT , HALDIZ İNŞAAT ,İSLAMOĞLU İNŞAAT ,MARİTAŞ İNŞAAT ,MUTLU İNŞAAT ,NUHOĞLU İNŞAAT ,,Özlem HAZIR ,PALMADORO MAY ," SEFA-KOYUNCU İNŞ.", SELİMOĞLU - ROSH - PANA FİLM ,SELİMOĞLU İNŞAAT ,SEVGİLİ YAPI ,SRP İNŞAAT ,SUNJA İNŞAAT ,ŞUA İNŞAAT ,TAŞYAPI İNŞAAT,TEKNİK YAPI ,YAZICI İNŞ., ALİ TEMEL, ŞAADET TEMEL , MUTLU ER ( ERŞAT MÜŞAVİRLİK) , ELİF EVRİM SUMER ''


'' 28.02.2015 tarihinde sizlerinde katılımı ile yapmış olduğumuz toplantıda Danıştay 6.Dairesinde Riskli alan iptali ile ilgili
dava sürecinde savcılığın alan iptaline esas vermiş olduğu malesef olumlu düşünce yazısına Bakanlığımızın vereceği cevaba 
mesnet oluşturması ve savunmanın güçlendirilmesi adına yapılması gereken işlemleri aşağıda sizlere sunuyorum .... 

1 - Her yapı adasından minumum 30 hak sahibinin ilgili davaya müdahil olma isteğini acıklayan dilekcelerin toplanarak onumuzdeki hafta 
içi ilgili mahkemeye  sunulması gerekmektedir. Bu konuda işlemler hakkında mutlaka bizlere bilgi aktarımı sağlayınız ...  (TAPU FOTOKOPİSİ DE OLMALI)

2- Müteahhit firmaların sözleşme fotokopilerini ve savunmayı güçlendirecek diğer belgeleri ile birlikte davaya müdahil olması 
gerekmektedir. bunun için cok beklemeden mumkunse pazartesi den itibaren ve mumkunse toplu olarak yapılmasını istemekteyiz.

3 - Bakanlığın savunmasını güçlendirmek ve savcılığın dusuncesinde yazmıs oldugu tezleri curutmek üzere yıne her yapı adasından 
adanın buyuklugune gore ve homojen dagılımı saglayacak sekilde her yapı adasından mınumum 20 adet olmak sartı ile deprem performans raporu 
veya teknik raporun hazırlanarak dernegimize en gec 05/ 03 / 2015 perşembe   gunu ulastırmanızı rica ederim . 
teknik raporlarda minumum 3 karot  ,  tasıyıcı sistem röntgeni ve donatıların korozyonu ile ilgili olçumlerin olması gerekmektedir. ( derneğimizin bu konu ile ilgili görüştüğü firma karot yapı labaratuvarı ilgili kişi Egemen ÖNEY 0 212 445 ..... --- 0532 166 ...... )
(BİNA RESİMLERİ)
Yıkılan adalarda moloz fotoğrafları ve yıkılan adalarda davaya müdahil olacak kişi sayısı en az 30 olmalı

4 - Fidem olarak biz dernek adına davaya mudahil olacagız ... 

konunun hassasıyetini anladıgınızı düşünmekteyiz. 
toplantıya katılan yatırımcılara tesekkur eder .. süreci yakınen takip etmenizi rica ederim ...

Ercüment oruç ''

Böylesine bir gücü elinde bulunduran bu stk neden vatandaşların haklı taleplerini karşılama yönünde bu firmalara baskı uygulamıyor da firmaların dayttığı tek taraflı sözleşmelere imza atmayan vatandaşların tapulu mülklerinin kamulaştırılması için bu ticari firmalar ile böylesi bir ilişkiye girmesine bir mana veremiyor yorumları sizlere bırakıyoruz.

Evet son olarak bu kararlar ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm Müdürlüğünde bazı personelinde bu yönde beyanlarda bulunması dikkatlerden kaçmaz iken, İstanbul Alt yapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğünün de vatandaşlara gönderdiği tebligatların bu hafta hızlandırılması firma ,stk ilişkisi bir tarafa gönderilen tebligatların içeriği danıştaydaki davaya rağmen olayın boyutunu gözler önüne sermektedir.

Bakanlığın tebligatları ve açılan davaları hızlandırması ile mahalle aralarında temsilci kisvesi altında firmalar ile iş tutan bazı insanların seviç naraları atmalarını ve mutluluklarının yüzlerinden okunmasını anlatmamıza gerek olmadığını düşünüyoruz.

Kanun ve adalet karşısında her kesin hakkının yüce Türk adaleti ve mahkemelerinin koruması altında olduğunu son olarak vurgulayarak firmaların vatandaşa, vatandaşların da firmalara dayatma yolu ile değil sulh yolu ile serbest piyasa koşulları gereği talep edilen haklı gerekçeleri karşılayarak anlaşmalarını sürecin zorlamalar ile de bir yere vardırlamayacağının görülerek uzatılmamasını tekraren vurgulamak istiyoruz.

Not: Davete ve toplantıya ismi geçen firma ve/veya şahıslardan katılımın ne kadar gerçekleştiği ve hangi firmaların tam olarak katıldığı net olarak tarafımızdan bilinmemektedir.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
fikirtepeli 4 yıl önce

Enfal süresi 30

وَإِذْ يَمْكُرُ بِكَ الَّذِينَ كَفَرُواْ لِيُثْبِتُوكَ أَوْ يَقْتُلُوكَ أَوْ يُخْرِجُوكَ وَيَمْكُرُونَ وَيَمْكُرُ اللّهُ وَاللّهُ خَيْرُ الْمَاكِرِينَ

Ve iz yemkuru bikellezîne keferû li yusbitûke ev yaktulûke ev yuhricûke ve yemkurûne ve yemkurullâh(yemkurullâhu), vallâhu hayrul mâkirîn(mâkirîne).

Ve o inkâr edenler, seni tutuklamak ya da öldürmek veya sürgün etmek (çıkarmak) için tuzak kuruyorlardı. Ve onlar, bu tuzağı kuruyorlarken; Allah da tuzak kuruyordu. Ve Allah, tuzak kuranların (karşılık verenlerin) en hayırlısıdır.

Misafir Avatar
4.ada 4 yıl önce

Bu yol hepimizin bu yolda kostek degil destek ol 100/10 degil 100/90ninda sesini duy fikirtepe haber rant hesabına düşüpte fikirtepe halkını madur etmeyin

Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

Fidem ve firmalar ve temsilciler yaptıkları bütün planlar boşa çıktı.Insanlar evini vermek istemiyorsa kademeli imarla yapabilirler.

Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

bakanlik secim calismasi yapiyor fidemin ve fimalarin gazini aliyor rahat olun.

Misafir Avatar
Ali 4 yıl önce

cogunluk imza atanlarin secimde oy vermesi icin yapilan calismadir yargi bunlarin oyunlarini bozar.

Misafir Avatar
VATANDAŞ 4 yıl önce

Fikirtepe haber
yapılmış olan toplantıda siz neden yoksunuz.? Sizi imza atmayanlarin sesi olarak tanımlıyor Fikirtepe.

Misafir Avatar
Halim Yıldırım 4 yıl önce

kendi başlarına toplantı yapıyorlar kafalarına göre karar alıyorlar yıkıyorlar yapıyorlar kamulaştırıyorlar töbe töbe

Misafir Avatar
Fikirtepe Haber @VATANDAŞ 4 yıl önce

Sayın dostlarımız bizler sadece imza atmayanların değil bazı firmaların kandırarak sakat sözleşmelere imza attırdıkları vatandaşlarında sesiyiz. Biz vatandaşın arkasından gizli iş yapıp kendi menfaatleri doğrultusunda bakanlığın veya kanunların arkasına sığınanların yaptığı gizli kapaklı toplantılara katılmadık, katılmayız da. Kaldı ki bu onların yaptıkları ne ilk ne de son toplantıdır ... Yapılan toplantılar ve alınan kararlar, bu stk ve bazı firmaların ne denli bir telaşe içerisine girdiklerinin de ispatıdır. Sonuç olarak ticari kar ve menfaat peşinde koşanlar şunu bilmeli ki imza attırdıkları bozuk sözleşmeleri düzeltmeden veya imza almak istedikleri vatandaşları veya haklı taleplerini ciddi bir şekilde kaale almadan hiçbir şekilde ne bakanlık nede herhangi bir bürokrat aracılığı ile vatandaşın yerini zorla alamayacaklardır. En azından imzaların % 100 bitmiş olma ihtimaline rağmen ilerde çıkabilecek her türlü aksaklık ve mahkeme yollu engellemelerin olmaması için de bunun gerekli ve elzem olduğunu tekraren ve uyararak vurgulamak istiyoruz.
Bakınız yakında yapacağımız bir haber ile medyada çok gündeme gelen bazı firmaların bazı adalarında aldıkları imza oranlarına ve % 100 imzalarını bitirdikleri ve hatta ruhsat almış olmalarına rağmen yaptıkları çalışmaları ve geldikleri seviyeleri onların ne denli bir gayret ve söylediklerinin arkasında olduklarının da ispatı olacak şekilde sizlere sunacağız ..
Sonuç olarak Fikirtepe güzel günlere gebe ..
Tüm Fikirtepe'nin , iş yapmak isteyen dürüst firmaların ve Fikirtepelilerin mağdur olmadan sürecin hakkaniyetli ve süratle çözüme kavuşturularak hızlandırılması temennilerimizle, kalın sağlıcalıkla...

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber