ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞINDA DERNEKLER VE MUHTARLARLA BERABER FİKİRTEPE MESAİSİ ...
Fikirtepe Kentsel Dönüşümü ve sorunları temalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğünde Çevre ve Şehircilik Bakan Müsteşarı  Pof. Dr. Mustafa Öztürk ilgili Müdür ve personellerininde katılımı ile 08.08.2014 tarihinde cuma günü saat 14:30 da 3 saat süren bir toplantı düzenlendi.

Fikirtepe Haber farkı olarak Toplantı detaylarını şeffaf ve tarafsız olarak noktasına virgülüne dokunmadan siz değerli takipçilerimizin dikkatine sunuyor , değerlendirmeyi sizlere bırakıyoruz.

İşte Toplantının önemli başlıkları ve tartışılan konular , öneriler ve alınan kararlar ...

Teminatsız ve Sakat Sözleşmelere Rağmen Kamulaştırma

Müsteşar Pof. Dr. Mustafa Öztürk, '' 800 m2 yeri olan veya toplayan varsa projesini getirsin , beklemesin ! aksi takdirde çoğunluk sağlanan yerlerde kamulaştırmayı işleteceğiz. Amacımız kamulaştırmak değil firma ile vatandaşı uzlaştırmaktır.. Biz bu işin bir an önce bitirilmesini istiyoruz ve vatandaşlardan da destek bekliyoruz '' dedi. 

Müsteşar Pof. Dr. Mustafa Öztürk 4 yıl aradan sonra İlk defa düzenlenen bu tarz sivil toplum katılımlı toplantının tekrarını 15 - 20 gün içerisinde tekarar yapacaklarının duyurusunuda toplantı başında açıkça belirttikten sonra konuşmasını aşağıdaki şekilde sürdürdü.

Müsteşar ve tüm yetkililerin özellikle vurguladıkları nokta ruhsat aşamasına kadar gelen tüm firmaları didik didik ettikleri noktasında idi. Mustafa Bey vatandaşların yazılı beyanları olursa tüm taleplerini değerlendireceklerini firmalar konusunda her türlü araştırmayı yapıp vatandaşa mutlaka geri döneceklerini söyledi ve şöyle ekledi '' biz asla firma iyi midir , kötü müdür bu konuda asla bir şey söyleyemeyiz. Bu iki kişi arasında olan özel bir hukuki durumdur ve karşılıklı olarak oturup anlaşmaktadırlar '' dedi.

Müsteşar Mustafa Bey önümüzdeki Eylül Ekim gibi yeni bir temel atma töreni daha düzenlemeyi ve Fikirtepe' nin en azından % 60 - 65 gibi oranını halletmiş olmayı hedeflediklerini de ayriyeten vurgulayarak belirtti.

Müsteşar Mustafa Bey , kamulaştırma tebligatı gönderdikleri vatandaşlar ile firma temsilcilerini başka hiç kimseyi almadıkları ve kamera kayıt altında karşılıklı buluşturduklarını , ve kesinlikle müdahil olmadan karşılıklı uzlaşmaları için çabaladıklarını söyledi.

Müsteşar Mustafa Bey eğer uzlaşma olmaz ise o zaman vatandaşı mağdur etmeyerek vatandaşın yerini kamulaştırarak parasını verip satın alacaklarını söyledi !

Müsteşarın ilk söz hakkını muhtarlara vermesi üzerine konuşan Dumlupınar muhtarı, Fikirtepenin geçmişten bugüne kadar gelinen süreçte yaşanan sıkıntılar ve yapılan çalışmaları detaylı bir şekilde anlatmalarından sonra Bakanlığın tebdili kıyafet Fikirtepede dolaşmalarını talep ettiler.

Dumlupınar, Fikirtepe ve Eğitim Mahallesi Muhtarları özellikle Fikirtepe'de ekonomik , sağlık ve sosyal boyutta olmak üzere ciddi bir çöküş yaşandığını ve insanların artık geçinmek üzere yerlerini satmak durumunda kaldıklarını belirttiler.

Muhtarların ve derneklerin boş metruk evler ile ilgili dile getirdikleri sıkıntılar üzerine, Müsteşar Mustafa Bey bu tarz boş evlerin sahipleri tarafından bizzat Muhtarlara başvuru yapılmasını, yapılacak başvuruda evin boş olduğuna ve yıkılabileceğine dair bilgininde paylaşılarak belirtilmesini istediler.
Bu başvuruların muhtarlıklar aracılığı ile bakanlığa iletilmesi sonucunda, bakanlık yetkilileri gerekli yıkım çalışmalarının yapılabileceğini söylediler. 

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanının sunduğu dosyaları alan Bakanlık yetkilileri, Dernek başkanının özellikle ,çantacı, emlakçı ve yer alıp yap - sat yerine sat - yap şeklinde ilerlemeye çalışması yani, önceden satıp belirli bir finans desteği elde ettikten sonra yerleri yapma girişiminde bulunan firmalar ile ilgili ileri dönük kriz risklerine dikkat çekti.Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği başkanı bu tarz kat karşılığı anlaşılıp sat - yap  şeklinde ilerlemeye çalışıp inşaat yarım şekilde iflas eden durumda olan yerler yüzünden mahkemelerin 20 yıldır bitmeyip bir çok mağdurları mahkemelerde ömürlerini geçirmesine sebep olduğunu söyledi. Dernek başkanı, örnek olarak gösterdiği inşaatın İçerenköy mezarlığının karşısında cenaze gibi kendi kaderine terk edilen 2 bloklu ve 20 dönüme yakın bir alanda inşa edilerek yarım kalan bir inşaat olan Bostancı Alışveriş Merkezi gibi örneklerin var olduğunu belirtti. Dernek vaşkanı, vatandaşların büyük marka firmalarla ilgili teminat ve güvence noktasında bir nebze bile olsa güvencelerini tolere ederek sözleşme imzalasa bile küçük ve yeni kurulmuş geçmişi ve tekniği olmayan, düşük sermayeli firmalar ile ilgili endişelerinin ve tereddütlerinin arttığını belirtti. Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı bu tarz endişelerden dolayı teminat noktasında daha titiz olmaya ittiğini söylemesi üzerine, bakanlık müsteşar yardımcısı Mücahit Bey , bunun bir tek örnek olduğunu buna rağmen iyileri de görmek gerektiğini söyledi.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek yetkilileri ve vatandaşların özellikle vurguladıkları , iflas ertelemeli ve mali yapısı zayıf olan firmalarla ilgili nasıl kamulaştırma yapabileceklerini sormaları üzerine Müsteşar ve Bakanlık yetkilileri sunulan dökümansal evrakları alarak bunu üzerine inceleme başlatacaklarını söylediler.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek yetkilileri özellikle firmaların sözleşme içeriklerinden dolayı ciddi sıkıntıların yaşandığını ve firmaların dayatması ile karşı karşıya kalınmasının süreci tıkadığını söylediler.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği başkanı bakanlık yetkililerinin sorusu üzerine Fikirtepeye marka ve büyük firmalarında ilk başlarda gelerek teklif verdiklerini ama oranların % 35 - 40 gibi diğer firmaların teklifleri olan % 55 - 65 bandına göre çok altta olan oranlar önermeleri ve tepeden inme biz büyük firmayız ve tepeden inme kibirli yaklaşımları karşısında vatandaşların daha cana yakın ve samimi duran oranal olarak daha yüksek oran ve ekstra rakamlar ödemeyi vaat eden firmalara yönelmelerine sebep olduğunu belirtti.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği başkanı ayriyeten sadece sona kalan değil bazı adalarda ilk imza atarak adayı bağlayan ve maliklerin hem değersel hem kazanım olarak kayıplar yaşamasına sebep olan fırsatçıların bulunduğunu bunu tek taraflı olarak değerlendirilmesinin bir eksiklik olduğunu belirterek bu tarz kişiler yüzünden maalesef gerçekten hakkını arayan masum insanların mağdur olduğunu özellikle belirtti.Fikirbir Derneği yetkilileri ne olursa olsun devletin kamulaştırma yapması gerektiğini ve bunu çok istediklerini söyledi.

Fikirbir Derneği yetkilileri sözlerine şöyle devam etti . Firmaların vatandaşları boşaltmalarına karşın özellikle, büyük firma bile olsa kiraları ödemeyerek vatandaşların mağdur olmalarına sebep olduklarını ve Fikirtepeli vatandaşların başvurmalarına karşın devletten kira yardımı alamadıklarını söyledi.Fidem Derneği Yetkilileri kendileriin hazırlattıklarını söyledikleri haritadan bahsederek Fikirtepe'nin % 90 'nın sözleşme imzaladıklarını ve imza atmayan % 10 luk kesimin sesinin çok çıktığını iddia etti.

      

Fidem Derneği'nin bu söylemi üzerine Müsteaşar Mutafa Bey o zaman % 90 lık kesim neden hakkını aramıyor diye sordu ve onlarında seslerini duyurmaları gerektiğini söyledi. Dernek yetkilileri kendilerine göre ''çantacılık, sermayeden ziyade bir ada alıp başka bir ada da bir iki tabela çakarak kilitlenmesine sebep olanlardır'' dedi.

Fidem Dernek yetkilisinin söylediği ifadeye göre , Vartaş adasında Aladdin Demirel' in 3 yıllık süreç içerisinde diğer vatandaşların kira yardımı almış olmalarına karşın kendisinin ve kardeşlerinin alamayarak kayıp yaşadıklarını ve normal hakkı haricinde % 60 talep ederek niyetinin iyi olmadığını gösterdiğini söyleyerek şöyle devam etti , sonunda geldi yine diğer vatandaşların imzaladıkları sözleşmenin aynısına birebir imza attığını ama, olanın diğer vatandaşlara olduğunu ve zaman kaybı yaşandığını iddia etti.

Fikirtepe'den bireysel katılan bazı vatandaşlar bakanlığın sunduğu imkanların bir fırsat olduğunu , bazılarının imza atmalarına rağmen mahalle içinde çeşitli sıkıntılar yaşandığını belirttiler.

Fikirtepe'de bir adanın temsilcisi diğer bir vatandaşın imza attıkları firma hakkında her türlü araştırmayı mahalle temsilcisi sıfatı ile kendilerinin yaptıklarını ve kendi firmaları hakkında çeşitli spekülasyonlar yapılmasına rağmen her hangi bir sıkıntı yaşamadıklarını iddia etti. Buna rağmen bakanlığın neden ayrı bir inceleme yapması gerektiğini anlamadığını belirtti. Aynı temsilci bir soru üzerine kendisinin ilkokul mezunu olduğunu ama hayat okulundan mezun olduğunu söyledi.

Toplantıya bireysel katılan vatandaşlardan bazıları da özellikle firmaların mali yapısı ve sözleşme içeriklerinden şikayetçi oldular.

Toplantıda genel olarak tüm adalardaki sıkıntılara değinilirken öncesinde ve sonrasında özellikle ismi geçen veya sıkıntılar dile geirilen firmalar veya adalarındaki uygulamaları ile gündeme gelen firmalar Taş yapı ( 14 aydır kira ödemiyor ) , Anka ( İflas erteleme ), Sunja ( Emlakçılık ve çantacılık yaptığı iddia ediliyor ) , Emay Kent Plus ( 6 aydır kira ödemediği iddia ediliyor ) , Vartaş , Selimoğlu , E -7 , Eko ,  Sevgili, Mutlu turizm, Usta inşaat ve Dumankaya

Bakanlık yetkilileri Sunja ve Anka Yapı' nın durumu ile inceleme yapacaklarını Diğer Firmalar ile ilgili şikayetleri de tekrardan ciddi biçimde inceleyeceklerini söylediler.

Toplantı sonucu olarak Bakanlık Müsteşarı Mustafa Beykötü niyetli firma ve imza atmaya yanaşmayan art niyetli hak sahiplerine taviz verilmeyeceğini var olan şikayetlerin kendisine bizzat yazılı olarak iletilmesini beklediklerini vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti ederek bitirdi


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
halim yıldırım 5 yıl önce

bu kamulaştırma işi mahkemeden dönerse o zaman görücem ben sizi milletin yerini zorla almak neymiş herkes görecek

Misafir Avatar
harun @halim yıldırım 5 yıl önce

kamulaştırılacak mahkemeden dönmez artık...biranevvel atın yoksa yanacaksınız

Misafir Avatar
EMIN 5 yıl önce

yasin bey trsekkurler yine fikirtepe haber farkini yasattiniz

Misafir Avatar
Emin @halim yıldırım 5 yıl önce

dostlar mahkemeyi birakalim bir an once saglam bir sekilde sozlesmeleri inceleterek imzalayalim surec basladi donus yok aladdin bey bile imzaladiktan sonra