BAKANLIK PERSONELLERİNİN FİRMALARLA SAMİMİYETİ DİKKAT ÇEKİYOR !!!

Fikirtpede ticari firmaların tüm istek ve beklentileri dolaylı da olsa bakanlık tarafında  yerine getirildiği yaşanan bir gerçektir.Mali yapısı zayıf Yapabilirliği sıkıntılı.Teminat vermeyen.Ve hatta iflas etmiş firmaların varlığı ortadayken bakanlığın kamulaştırma tehtitleri açıkca devletin vatandaşların yanında olmadığını gösteren en büyük delildir.

Fikirtepeli vatandaşlara dayatılan tek taraflı sözleşmeler ve içerikleri ortadadır.Bu konudaki vatandaşların ve Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının şikayetleri ve çözüm teklifleri bakanlığa iletilmiştir.Fikirtepe halkını ve onun derneklerini bakanlık ve bürokratları tarafından dikkate alınmıyorken devlet ciddiyetine ve geleneğine sığmayacak iletişim şekilleriyle ticari firmalarla temas kuran devlet memurlarının faaliyetleri dikkat çekiyor.Müteahhitlerin cep telefonlarına bakanlık memurlarının gönderdiği resmi devlet geleneğine uymayan örnek yazışması :
(Ne tesadüftür ki bu yazışmanın konusu Fikirtepe halkının arsalarının kamulaştırılıp müteahhitlere verilmesiyle ilgili)

 


ÜÇ MİLYON DOLAR MESELESİ

Fikirtepe Haber olarak bize ulaşan bir bilgi de 2/3 tebligatları ve ruhsat çalışmaları için ödendiği söylenen 3.000.000 $ ödeme doğru mu !? Doğru ise bu para ne için alındı ? Bunun karşılığında yapılan faaliyetler ve vatandaşa dayatılanlar neler !? ‘2/3 UYGULAMASI’ TUTMADI MALINIZI ‘ACELE KAMULAŞTIRALIM’
Çoğunluk yasası olarak lanse edilen 2/3 uygulaması esnasında vatandaşlara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürü Bülent Babaoğlu imzasıylaFikirtepelilere tebligatlar gönderilmişti.Eski bakanın istifası sonrası bu işlemleri yapan bürokratlar tasfiye oldular.Kapalı kapılar ardında firmalar lehine  pazarlık ve işlem yapanların çabaları boşa çıktı.Fikirtepeli imza atmayan vatandaşların üstüne baskı kurma amacında ki 2/3 çoğunluk uygulamasının işlevsizliği ortaya çıkınca vaz geçildi.

Ama gönderdikleri tebligatlarla Fikirtepeli vatandaşların üstünde baskı oluşturarak her şeyin bittiği gözü ile bakılmasını sağladılar.Bu tehditle baş edemeyen bazı Fikirtepeliler finansı yetersiz  firmaların art niyetli sözleşmelerine imza atmak zorunda kaldılar.Şimdi imza atan bazı Fikirtepeliler iflas eden müteahhitlerin iflas mahkemelerinde malını kurtarmaya çalışıyor.Bu müteahhitler borcu oldukları alacaklılara karşı Fikirtepelilerin arsalarını teminat olarak göstermekden çekinmemişler.

Ticari firmaların talepleri doğrultusunda gündeme getirilip uygulamaya çalışılan ‘acele kamulaştırmauygulaması tam bir muamma…

Daha önce benzer pazarlıkları kapalı kapılar ardında yapan ve sonucunda  tasviye olan bürokratların aynı hatalarını yeni bürokrat kadrosu yapıyor !!!

Ticari firmalar ile beraber kapalı kapılar ardında kararlar alan bakanlık yetkilileri vatandaşlara hiçbir şekilde  bilgi akışı sağlanmıyor..!

 

UZLAŞMA KOMİSYONU MU ? MAĞDUR ETME KOMİSYONUMU ?
Bakanlık her zaman yaptığı gibi kapalı kapılar ardında dar ve seçkin kadroyla  bir oldu bitti işlemi yapma planları peşindedir.

Bu oldu bitti işleminin adınıda ‘uzlaşma komisyonu’ koymuşlar. 

O masada tarafları olmayan uzlaşma olamaz.Mahalle muhtarları,mahalle dernekleri,sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve bakanlık uzmanlarından oluşmamış bir komisyon ancak ‘dayatma komisyonu’ olacaktır.Buda kabul edilemez…

 BAKANLIK YETKİLİLERİNE SORULAR


Bugün toplanılacağı duyumları alınan uzlaşma komisyonu çalışmalarına kimler davetlidir?

Çalışma konusu ve detayları nelerdir? Her hangi bir firma veya yetkilisi davetli midir ? Fikirtepe den hangi sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar davetlidir ?

Fikirtepe meselesi 4 yıldır neden bitirilemiyor? 

Kademeli imarın uygulanmamasının sebebi nedir? Bakanlık son dört yılda vatandaşları çokta muhatap almadı.Halada almıyor.Yapılan çalışmalar ve alınan kararlar aşamasında vatandaşların bilgisine başvurulup daha şeffaf bir çalışma ortamını neden bugüne kadar üretemediniz ? Bu konuda bir tavır ve yöntem değişikliği bakanlık olarak yapacak mısınız ? Fikirtepe de 4 yıldır oynanan kirli oyunlar, bazı ticari firmalar ve bakanlık bürokratlarının kirli ilişkileri vatandaşları tiksinme noktasına getirdi.Sayın yeni bakanımız bu konularla ilgili soruşturma açacak mı?

FİDEM,TİCARİ FİRMALAR,BAKANLIK YETKİLİLERİ ARASINDAKİ KARMAŞIK VE İÇ İÇE GEÇMİŞ İLİŞKİLER DİKKAT ÇEKİYOR…
Ameliyat masasında yatan ve 4 yıldır her şeyi elinden alınmak için uğraşılan vatandaşa rağmen bakanlık ,ticari firmalar ve bazı sivil toplum örgütlerinin sergiledikleri kol kola halay havası vatandaşları rahatsız ediyor.Birde vatandaşla dalga geçercesine eğlence düzenlemişler.

Bu eğlenceyi kimin kesesinden yapıyor bu dernek ?

Bu derneğin başkanı olan Ercüment Oruç aynı zamanda iflas ertelemesi mahkemesi olan ANKA firmasının ada başkanı değil mi? 30 Haziran 2014 Gebze adliyesinde iflas erteleme davası olan firmanın mağdur ettiği ve edeceği Fikirtepelilerin kaygısını taşımayan dernek ve onun yöneticileri olur mu? Neyin kutlamasını yapacaksınız ?

Bu düzenlediğiniz eğlence mahkemede müdahil taraf olarak başvurma hakkı olan Fikirtepeli arsa sahiplerini oyalama taktiği olduğu halkımız tarafında konuşuluyor.Çünkü  iki aylık adli tatile bu mahkeme sonrası girilecek.Ve Anka ve buna benzer firmalar zaman kazanma imkanı doğacak.

Fikirtepeliler iflas etmiş firmaların mahkemelerinde arsalarını kurtarma telaşındayken.Bakanlığın kapalı kapılar ardında uzlaşma komisyonu adıyla zorbaca Fikirtepelilerin mallarını elinden alma çalışmaları yapılırken.Her Fikirtepelinin arsasının yaklaşık %40 yol ve yeşil alan bahanesiyle elinden alınıp hülle yöntemiyle ilerde satılma ihtimalleri varken.Müteahhit kılıklı çantacıların topladıkları Fikirtepelilerin arsalarını büyük firmalara milyon dolarlık komisyonlar karşılığı pazarlarken.Taşyapı gibi fakir halkın kiralarını ödemeyerek mağdur eden bir sürü firma mevcutken.Yağmurlarda toprak kayması ve taşkınlık nedeniyle Fikirtepelilerin canı ve malı tehlikedeyken neyin eğlencesini düzenliyor bu dernek ? Mizah dergilerini de geçen tirajı komik işlere kalkışan çıkar grupları ve onun elemanlarını dikkatle seyrediyoruz…

                           

 

Fikirtepe Halkı Ne İstiyor ?

Fikirtepeli vatandaşlar devlet ihale kanununun Fikirtepede de uygulanmasını.Firmalar tarafından hazırlanarak temsilci ve/veya avukatlar aracılığı ile kendilerine dayatılan tek taraflı sözleşmelerin gözden geçirilerek örnek bir sözleşme metninin hazırlanmasını istiyor.Devletinin vatandaş lehine kefil olmasını istiyor…

HAKAN YILMAZ / ajansFİKİRTEPE 

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

bakaanliğin fikirtepede açip kapattiği ofise bir gün bilgilenmek için uğramiştim. karşimdaki sanki memur değil sanki tüccardi.

Misafir Avatar
GÖKHAN 5 yıl önce

uyan uyan uyan uyan uyan uyan uyan

ey fikirtepe halkı sonuç bellidir.maddi ve manevi dava açılması sözümü yinelemek istiyorum. kimse hayeller kurmasın, yeni sözleşmeler de olsa değişen bir şey olmayacaktır. olması gerekeni yeniden iletiyorum. herkese yeni projeden ek geri ödeme olmaksızın daire (net m2 üzerinden)verilmesidir.proje ve devlet garantörlüğünde sözleşmeler ön koşul olmalıdır. yoksa gerisi teferruattır. vatandaşın elindeki m2 nin yarısını müteahhit bir lütuf gibi alacak, proje yapılacak alanda zorunlu olarak yapılan % 20 yol terkleri haricinde ek % 25 kamuya terkler, bunun neresinde uzlaştırma yapılacak gerisini biraz aklı olan anlayacaktır.

Misafir Avatar
gül 5 yıl önce

savaş çıkarsa bize daire vermezler geçmiş olsun

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

sayin gül hanim bize daire vermezlerde mütahide baaşlarmi?bu ülkee hiç savaş bitmedi zaten bizde evimizin savaşini veriyoruz.

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

evet gül hanıma katılıyorum, savaş çıkması, hükümetin düşmesi, ekonomik kriz, iç savaş gibi nedenler gözetilmeksizin yapılacak tüm sözleşmeler geçersizdir.
maddi ve manevi dava için sözleşme imzalamış da olsa imza toplanması için internet ve/veya broşür üzerinden bilgilendirme yapılmalıdır.

Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

komsiyon fikirtepedeki çevre bakanliğinin ofisineki memur ve mütahitlerden oluşuyor galiba iş aihm sinde biter bence

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

hakkını ara yedirme!
anayasa mahkemesi, kentsel dönüşüm yasası'nın bazı hükümlerini anayasa'ya aykırı bularak iptal etmişti.
6306 sayılı kentsel dönüşüm yasasının 6.maddesinin (9) bendi : "bu kanun uyarınca tesis edilen idari işlemlere karşı tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde 6/1/1982 tarihli ve 2577 sayılı idari yargılama usulü kanunu uyarınca dava açılabilir. bu davalarda yürütmenin durdurulmasına karar verilemez." biçiminde oluşu nedeniyle, kentsel dönüşüm mağdurları, kendi arsa ve konutları için uygulamaya kalkışılan kentsel dönüşüm uygulaması hakkında idari yargıda dava açabilmekte ancak, uygulamanın yürütmesinin durdurulmasını isteyememekteydiler. bunun doğal sonucu olarak da, dava açmış olmak başlatılan kentsel dönüşüm uygulamasını engelleyemiyordu.
devamı var

Misafir Avatar
gökhan 5 yıl önce

anayasa mahkemesinin, anayasa'ya aykırı bularak iptal ettiği bu maddenin ortadan kalkması sonucu, kentsel dönüşüm ile ilgili davalarda yürütmenin durdurulması talepli dava açılabilecek yani yurttaşın evi yıkılmadan mahkemeden durdurma kararı alabilmesinin önü açılmış olacak, yurttaşlarımızın bir oldu bittiye getirilmesinin önü alınmış olacaktır.
vatandaş, tebligatların yapıldığı tarih itibariyle 30 gün içinde yürütmenin durdurulması talepli dava açabilecektir.