FİKİRTEPE NOTERE TAŞINIYOR, FİKİRTEPE'DE İLK AZINLIK PROTESTOSU SELİMOĞLUNA!

Vatandaşın artık dayanacak gücü kalmadı !

Selimoğlu Grup ve Sevgili Yapı adasındaki Fikirtepeli hak sahipleri daha önceden faaliyetsizlik protestosu çektikleri Sevgili yapıya toplu Olarak  ve azınlık konumunda olmasına ve hiç bir iş yapabilme olasılığı olmamasına rağmen vatandaşların kaderi ile oynayarak ciddi zaman kaybına sebebp olan Selimoğlu Groupa dün 8 Ekim 2014, Çarşamba günü  "Kentsel dönüşememe ve faaliyetsizlik" protesto - ihtarnamesi çektiler.


Fikirtepeli hak sahipleri tarafından Kadıköy 11. Noteri'nin hınca hınç doldurulması akabinde çekilen ihtarnamede Selimoğlu Grup ve Sevgili Yapı adasında faaliyetsizlik protesto edilerek; geçen üç yılı da kapsayarak ileri dönük kentsel dönüşümün gerçekleştirilmemiş olmasından dolayı meydana gelebilecek maddi ve manevi kayıplar için dava açılarak tüm hakların aranacağı vurgusu yapıldı. 


Fikirtepe kentsel dönüşüm bölgesinde 33. Ada üzerinde yer alan Selimoğlu Grup ve Sevgili Yapı'ya hitaben çekilen ihtarnamelerde, iki firmanın da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile yapılan görüşmelerde zaten şikayet konusu olduğu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Yaşar Güvenç Bey' in sözü üzerine bu protestolara başvurulduğu, eğer kısa süre içerisinde her hangi bir faaliyetsizliğin devam etmesi durumunda Yaşar Güvenç'in bizzat müdahale ederek bu firmalar ile yapılan sözleşmeleri fesih yoluna gideceği sözünün hatırlatılarak bunun haricinde geçmiş zamandan dolayı uğranılan maddi ve manevi zararlara karşıda tüm yasal yollar tüketilene kadar her iki firma ile ada sakinlerinin mücadelelerinin devam edeceği vurgulandı... 


Fikirtepe Plan Notlarında Kademeli İmar


Fikirtepede yapılacak projelerde plan notlarında kademeli imar olmasına rağmen her hangi bir uygulama henüz pratikte bulunmuyor. Vatandaşlar ve Firmaların ortak menfaat ve çıkarları gereği ada bazında birleşerek 4 emsal oranı yakalamaları ve bu emsale göre adanın % 100 bütünlüğü üzeründen tevhit yaparak proje üretmeleri gerekiyor.

Selimoğlu Grup'a azınlık hatırlatması!

Vatandaşlar İhtarnamede, Selimoğlu Grup'a ada bazında % 10 anlaşma yapılarak azınlıkta olduğu hatırlatılırken "Azınlık oranda olmanızdan dolayı inşaat yapabilme imkanınızın bulunmadığı açıkça görülmektedir" iddiasında bulunarak firmanın adada her hangi bir iş yapılamamasına gerekçe olmalarını sebep gösteridiklerine dikkat çektiler... 

"Selimoğlu Grup yetkilileri,


Firmanızla aramızda kat karşılığı inşaat ve satış vaadi bulunmamaktadır.


Ancak ortak menfaatler gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın uygulama önceliği tanıdığı 4 emsal için ada bütünlüğü şartı gerekmektedir.


Firma olarak adamızda anlaşmış olduğunuz yüzde 10 azınlık oranı ile herhangi bir icraatta bulunma imkanınız yoktur. Adamızda yüzde 90 çoğunlukla anlaşan diğer firmanın iş yapamamasının en büyük engeli ve sebebi siz görülmektesiniz. 


Anlaşmamız üzerinden geçen 3 yıla rağmen adamızda sizden kaynaklandığı görülen herhangi bir icraat yapılmamış ve dönüşüm gerçekleşmemiştir. Azınlık oranda olduğunuzdan inşaat yapabilme imkanınızın bulunmadığı açıkça görülmektedir.


Bu faaliyetsizliğiniz ve yol açtığınız belirsizlik bütün ada sakinlerinin zararına sebep olmaktadır. Faaliyetsizliğinizi ve adamızdaki kentsel dönüşümü engelleyici tavrınızı protesto ediyoruz.


Adamızdaki faaliyetsizliğinizden dolayı kentsel dönüşümü gerçekleştiremediğimizden uğrayacağımız her türlü maddi, manevi. hak kaybı ve zararlarımız için yasal hakkımızı kullanarak açılacak davalarda ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'yla yapacağımız görüşmelerde kentsel dönüşememe sebebi olarak gösterileceksiniz."

Sevgili Yapı'ya 'kentsel dönüşememe sebebi siz olacaksınız' uyarısı!

Vatandaşlar , Sevgili Yapı için hazırlanan ihtarnamede ise sözleşmelerin imzalanmasının üzerinden 30 ay geçtiği hatırlatılarak, "firmanın herhangi bir icraata başlamamasından dolayı ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğramış bulunmaktayız" iddialarıda bulunmalarına rağmen,
Sevgili Yapı İcraate başlayamaması olarak Selimoğluna imza atanların vekalet ve muvaffakatneme vermemelerinden dolayı adanın tevhit işlemini gerçekleştiremediğini ve bu sıkıntıdan dolayı düşündükleri proje hakkında her hangi bir iş yapamadıklarını iddia ediyor. 


"Sevgili Yapı A.Ş., 


Muhatap ve yüklenici ile aramızda 02/03/2012 tarihinde ilgili noterliğince yapılan Kat Karşılığı İnşaat ve Satış Vaadi Sözleşmesi gereğince yüklenici firma tarafımıza ait İstanbul ili, Merdivenköy Mahallesi tapu bilgilerinde kayıtlı taşınmazımız üzerinde bağımsız bölümler yapıp teslim etmeyi yüklenmiştir. Yapılan sözleşmede yer alan birçok maddenin 30 ay içerisinde firmanın herhangi bir icraatta bulunmaması ve geçen süre zarfında değişen bazı mevzuatlar ile anlaşma dönemindeki şartların değişmesi sonucu bugünkü şartlarda uygulama imkanı ortadan kalkmıştır. 


Anlaşma yaptığımız tarihten bugüne kadar geçen 30 aylık süre zarfında firmanın herhangi bir icraata başlamamasından dolayı ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğramış bulunmaktayız. 


Uğradığımız ve uğrayacağımız tüm zararların temini ile ilgili olarak tüm kanuni haklarımızın saklı kalmak kaydı ile yeni oluşan resmi mevzuat ve gerekçeler altında anlaşmamızı derhal yenileyip yapılacak resmi müracaatlarla hemen inşaata başlamanızı, aksi taktirde büyük bir şantiyeye dönüşmüş olan Fikirtepe'de sizin herhangi bir faaliyete geçmemiş olmanız nedeniyle ikametinin de hala orada sürmesi neticesi oluşacak olan maddi ve manevi zararlarımın yasal haklarımı kullanarak açılacak davalarda ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yapacağım görüşmelerde kentsel dönüşememe sebebi olarak gösterileceksiniz." 

ajansFİKİRTEPE /Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
murat köroğlu 4 yıl önce

yarin tüm ada sakinleri olarak taşkınlık yapmaya değil yerimizi yuvamızın üstünden pençesini çekmeyen sevgili inşaat olan akbabaları purotosto edeceğiz şimdi birlik zamanı haydi fikirtepe halkı gelin bir ilki gerçekleştirelim kardeşliğimizi tüm türkiyeye duyuralım varolasın güzel semtimin insanları