Fikirtepede başlatılan kentsel dönüşüm adı altında yenilenme seferberliği belediye, bakanlık derken idari sıkıntı ve yeni deneme tasarım çalışmaları sebebiyle dönüşememe sıkıntısı yaşıyor ..! Yasin BEKTAŞ / Fikirtepe Haber

Fikirtepede abuk sabuk sözleşmeler ve vekaletnamelere imza attırılıp mali yapısı şüpheli firmaların insafına bırakılan Fikirtepe Halkı başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Devlete güvenmenin ve rahatlığının acısını çekiyor ..!

Geçmişi unutma nokasında umut verici bazı gelişmeler olmasına 3 derken 2 olduğu yeni anlaşılan yapı ruhsatı verilmesi ve temel atma töreni gazı da maalesef bu güne kadar olan umutların biraz daha tüllenmesine neden oldu ve gelecek adına sevindirici bir gelişme idi.

Firmalar ile anlaşma yaparak arazilerinin yarısını her hangi bir teminat ve güvence olmadan firmaların hatta temsilcilerinin aracılığı ile kaptıran ahali bugün, sözleşmelerin içeriği ve firmaların mali yapıları hakkında pek farkında olmasa bile, yavaşlayan hatta bazı noktalarda durma noktasına gelen imza , tevhit , proje onay ve ruhsat alma aşamaları karşısında ruhsat alan veya almayan firmaların ardı ardına satış kampanyaları ile ne oluyoruz demeye başladı ..!

Tabi vatandaş cephesinde bu gelişmeler olurken İdari ağırlık ve prosedür yumağı içinde çabalayan ancak vatandaşların hala ne bekliyorsunuz , inşaatlar başlamayacak mı gibi baskıları ile prosedür üzerine prosedür çıkaran İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ağırlaştırılmış uygulamaları karşısında sıkışmış bulunan firmalar ne yapacağını şaşırmış ve şaşkın bir bekleyiş içerisine girmiş bulunmaktalar.

Büyükşehir Belediyesinin haksız dayatması sonucu zorunlu terklerin yapılıp tevhitlerin yapılması gereken tapu dairelerinin işleyişini dondurmuş hatta duraklatmış olması karşısında insanlar sebebini sorgulama ve öfkelenme moduna yönelmiş bulunmaktalar.

Büyükşehir Belediyesi hakkında Haksız diyoruz çünkü, Hazineye yapılması gereken mecburi terkleri hazine almayacağını yazılı belge ile beyan etmiş olmasına ve Büyükşehirin kendisinin de almayacak olmasına rağmen, kanuni olarak verilmesi gereken yerin yerel belediye yani Fikirtepe konusunda karşılığın ve muhatabın Kadıköy Belediyesi olması ve kadıköy Belediyesine terk verilmektense İstanbul Büyükşehir Belediyesinin terklerin ısrarla hazineye yapılmasındaki ısrarı anlaşılamamaktadır. Anlaşılamamasının yanında vatandaşların mağduriyet yaşamasına sebep olmaktadır.

Bu ülkenin vatandaşlarının kendi devleti içerisinde Çevre ve şehircilik bakanlığının ve başta İstanbul Büyükşehir Belediyesinin keyfi gözüken uygulamalarına muhatap olması ve aradan geçen 3,5 yıla rağmen bu uygulamaların neticesi olarak sosyal ve ekonomik bir çöküntü yaşaması hiç umursanmadan yeni engeller ve kıstaslar yanında sorunlar ortaya çıkarmanın gerçekten ne manası olabilir.

Bakınız saat 23:40 ve ben evimde bu satırları yazarken hala kepçe ve kamyon sesleri gümbür gümbür evimizin içine kadar geliyorken , hangi bakan ve belediye başkanı kendi evinde huzur ve sükunet içerisinde uyuyabilmekte ve hiç bir şey olmamış gibi hayatını devam ettirebilmektedir.

Sorarım size Çevre ve Şeircilik Bakanımız Sayın İdris Güllüce ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Topbaş Beyler , bu mudur sizin abilik , devlet yönetme ve vatandaşı düşünme anlayışınız !?

Bu mudur sizin sorun çözme , işleri hızlandırma ve vatandaşın geleceğini garantiye alma anlayışınız !?

Fikirtepe yani Fikirtepeliler sabırla işlerin hızlandırılmasını ve geri almaya çalıştığınız haklarımızın korunarak ilerletilmesini istiyor ve ve sizlerden bekliyor ...

Ha yapamayacaksanız lütfen bırakınız ne Fikirtepe' nin Ne de Fikirtepelilerin üstüne gölge yapmayınız yeter !

Verin imarımızı, elinizi yerlerimizin üzerinden çekiniz ! Bizler, normal vatandaşlar olarak her ne kadar mevki makam sahibi kişiler olmasak da verilmiş olan haklarımızı korumasını biliriz , gerekirse kendi yerlerimizi kendimiz yaparız , gerekirse uygun gördüğümüz ve anlaştığımız firmalar ile yerlerimiz yıkıp yeniden yaptırırız ...

Yapacaksanız da , sizlerden beklentimiz ; terk işlemlerinin vatandaşın kullanım önceliği ve proje bütünlüğü baz alınarak istenmesi , yaptırılması , mevcur 2/3 tebligatlarının süratle gönderilmesi ve bunun akabinde beliren isteklere göre 18 uygulaması ya da zorunlu tevhit diyebileceğimiz adaların yada Fikirtepe'nin bütününün hamurlaştırılıp terk alanlarının ve yeşil alnların toplamının bir merkezde toplanarak herkesin anlaştığı ve yapmak istediği metrajların yeniden ve süratle belirlenmesidir.

Son olarak söyleyebileceğimiz , siz kuralları zaten belirlemiştiniz, daha maç başlamışken ve oynanıyorken yeni kurallar ve sorunlar yoluyla engellemeler türetmeye çalışmayınız , vatadaşı verdiğiniz haklar ve kaideler çerçevesinde anlaşmaya ve yapılaşma yapmasına imkan veriniz , başka söze hacet yok ..!

Yasin BEKTAŞ / Fikirtepe Haber

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

yasin bey in yazılarından çok şey öğrendim. çokçok teşekkürederim.herkes rant peşinde büyük şehir ayrı kadıköy belediyesi ayrı çevre bakanlığı ayrı mütahitler ayrı. kimden çıkacak bu rantlar. tabiki biz fikirtepelilerden.biz bunları bakamayız. bıraksınlar arazilerimizi bize çadırda yaşamaya razı olacağız. kovalım hepisin gitsin allaha aşkına

Misafir Avatar
fikirtepeli 5 yıl önce

slm kolay gelsin 2 defa yazdım roportaj yapacaktınız güral inşaatla yannız sizden olumlu veya olumsuz bilgi alamasımm yasin bey teşekkürler kolay gelsinüral

Misafir Avatar
Yasin Bektaş @fikirtepeli 5 yıl önce

mrb, güral inşaat ile iki kere röportaj talebimiz oldu ama maalesef dönüş yapmadılar. bu hafta tekrar kendilerine ulaşarak röportaj talabimizi yenileyip gelişmeleri buradan sizler ile paylaşacağım. ilginiz ve uyarınız için teşekkürler.

Misafir Avatar
fikirtepeli 5 yıl önce

yasin bey ben çok teşekkür ederim hayırlı çalışmalar dilerimm