BÜYÜK FİKİRTEPE TOPLANTISI YOĞUN KATILIMLA YAPILDI ...
Fikirtepe'de sorunlar bitmek bilmiyor ..!

Aşırı gürültü mü var ! Kulağınızı kapatırsınız duymazsınız . Aşırı görüntü kirliliği mi var ! gözlerinizi kapatırsınız görmezsiniz ... Ama Fikirtepedeki ne duyulmamazlıktan ne de görülmemezlilikten gelinemez bir hal almış bulunan sorunlar yumağı Fikirtepelilerde sosyal ve ekonomik çöküşü beraberinde getirmiş bulunmakta.

Evet, Fikirtepeliler 28.09.2014 pazar günü Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği öncülüğünde tüm Fikirtepeliler Merdivenköy Halis Kurtça Kültür Merkezinde kendi sorunlarını konuşmak ve yetkililer ile paylaşmak üzere bir araya geldiler.

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin BEKTAŞFikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği tarafından organize edilen “Büyük Fikirtepe Toplantısı” ile bir araya gelen Fikirtepeliler Kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan sıkıntıları ve çözüm yollarını konuşarak, Dernek aracılığı ile sundukları yedi maddelik somut sıkıntı ve taleplerine yetkililerin bir an önce yanıt vermesini istiyor.Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği'nin organize ettiği Büyük Fikirtepe Toplantısında konuşmacılar sağdan sola doğru sırası ile;
Merdivenköy Muhtarı Nazan GÜRKAN, CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Nevzat BERK, MHP İstanbul Büyükşehir Bld. Bşk. Adayı ve Şehir Bilim ve Planlamacısı Rasim ACAR, Mimar Cemal KURTOĞLU, Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin BEKTAŞ, Fikirbir Dernek Başkanı Menderes YAVUZ, Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Dernek Sözcüsü Erdal AYBEK, Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa GÜNALP 
Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Yönetiminin hazırlayıp sunduğu basın bildirisini okumasının akabinde mevcut sorunlar ve somut çözüm önerilerini de içeren 7 maddelik makalenin dernek Başkanı Yasin Bektaş tarafından okunmasının akabinde sırası ile önemli ve saygıdeğer davetli misafirlerin konuşmaları takip etti. CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜTMHP iSTANBUL Büyükşehir Belediye Başkan Adayı
ve Şehir Planlamacısı Rasim ACAR
Yoğun katılımın olduğu , salona sığmayan ve takribi 300 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Büyük Fikirtepe Toplantısına katılan ve Konuşma yapan konuşmacılar konuşma sıralarına göre şunlar ,

1- Yasin BEKTAŞ ( Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı )
2- Rasim ACAR   (MHP iSTANBUL B.Ş. Bld. Başkan Adayı ve Şehir Planlamacısı)
3- Nevzat  BERK ( CHP Kadıköy İlçe Sekreteri )
4- Nazan GÜRKAN ( Merdivenköy Muhtarı )
5- Cemal KURTOĞLU ( Mimar - Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Kurucu Üyesi )
6- Menderes YAVUZ ( Fikir-Bir Dernek Başkanı )
7- Mustafa GÜNALP ( Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı - CHP )
8- Erdal AYBEK ( Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Dernek Sözcüsü )
9- Kadir Gökmen ÖĞÜT ( CHP İstanbul Milletvekili )

Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa GÜNALPCHP Kadıköy İlçe Sekreteri Nevzat BERK ve
Merdivenköy Mahalle Muhtarı Nazan GÜRKAN
Büyük Fikirtepe Toplantısına katılan ve Konuşma yapmayan siyasi davetliler ,

Zeki Cemal ÇELİKER ( MHP Kadıköy İlçe Başkanı )
Burçin BEBE ( MHP İstanbul İl Yönetiminden )Konuşmacıların bildirilerini takdimden sonra Vatandaşlar tarafından dile getirilen sıkıntılar dinlendi ve sorulan sorulara konuşmacı konuklar ilgi alanlarına göre cevaplar vererek toplantı yaklaşık 3 saatin sonunda bitirilmiş oldu.
Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Başkanı Yasin BEKTAŞ, Büyük Fikirtepe Toplantısına katılan ve Konuşma yapan değerli konukların haricinde, toplantıya iştirak eden ama konuşma yapmayan tüm siyasi ve dinleyici olarak gelen Fikirtepeli , Merdivenköylü, Dumlupınarlı, Eğitim Mahalleli ve Acıbademli saygıdeğer misafirlere teşekkür etti. Kadıköy Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa GÜNALP , Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Dernek Başkanı Yasin BEKTAŞ , Tarlabaşı Kentsel Dönüşüm Dernek Sözcüsü Erdal AYBEK ve Fikirbir Dernek Başkanı Menderes YAVUZFikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği Büyük Fikirtepe Toplantısı sonucunda tüm konuşulan sıkıntılar ve önerilen çözüm yollarını rapor haline getirerek ulusal basın başta olmak üzere tüm siyasi partilere , temsilcilerine ve değerli bölge milletvekilleri aracılığı ile T.B.M.M. taşıma kararı aldı. Yürüyüş ile ilgili çalışmaların devam ettiği ve ilerleyen zaman içerisinde zamanı gelince ve tüm hazırlıklar yapıldıktan sonra ama, yürüyüşten önce öncelikle bu sıkıntıların yazılı olarak tüm yetkili birimlere , kurumlara iletilmesi ve dillendirilerek çözüme kavuşup kavuşmayacağının anlaşılması gerektiği bununla ilgili çalışmaların da vakit kaybetmeksizin yapılacağı belirtildi.Toplantıya katılan Fikirtepeliler Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneğine üye olup derneğin hazırlayacağı rapora ek olması ve sıkıntıları yansıtması adına kendi el yazıları ile sıkıntılarını kaleme aldıkları birer dilekçe yazıp dernek yönetimine sundular.
Bu amaçla onlrca dilekçe yazılarak 50 nin üzerinde şikayet dilekçesi rapora eklenmiş oldu.

Konuşmalarda Mhp 'den Rasim ACAR Bey ve CHP iSTANBUL Milletvekili Kadir Gökmen ÖĞÜT Beyler bu toplantının sonucunda alınacak karar ve çıkan sonuçların kendilerine iletilmesi durumunda bu sıkıtıları ve sonuçları T.B.M.M. taşıma sözü verdiler ve bu konuda dernekten bunun hakkında rapor hazırlamasını istediler.

İşte Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği'nin Toplantıda Sunduğu Basın Bildirisi


 

Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği

Yazılı Basın Açıklaması

Fikirtepeli vatandaşlardan gelen yoğun istek ve talepler doğrultusunda, vatandaşların yaşadığı sosyo - ekonomik dram ve mağduriyetliklere karşı, son çare Büyük Fikirtepe Yürüyüşü kararını almadan önce, sesimizi yetkililere ve tüm Türkiye kamuoyuna daha gür bir sesle duyurmak için bu Büyük Fikirtepe Toplantısını düzenlemiş ve bu amaç doğrultusunda burada toplanmış bulunmaktayız.

Bu kararımızda ana hedefimiz Fikirtepe'nin daha sağlıklı ve hızlı dönüşümünün sağlanmasına katkıda bulunmak, gerçekten iyi niyetli, iş yapmak isteyen firmalara imza atan ve olumsuz tereddütler yüzünden hiçbir yere imza atmamış bulunan Fikirtepeli vatandaşların haklarının korunması ve savunulmasıdır.Bundan mütevellid dolaylı olsa bile gerçekten adil ve haklarını koruma altına alarak imza atmış bulundukları firmanın aldığı imza çoğunluğuna rağmen rantsal beklenti ile imzasını geciktirenlere karşı, bu tarz her türlü pozitif yaklaşımda bulunan ve iş yapmak isteyen ama  bürokratik ve menfi yaklaşımlardan dolayı her hangi bir ilerleme sağlayamayan firmaların haklarının korunması ve savunulması bu firmalar ile imza atmış bulunan mağdur Fikirtepe çoğunluğu adına, Fikirtepe Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak bizim faaliyet alanımızı oluşturmaktadır. 

Almış olduğumuz kararlarımızda ve uygulamalarımızda en büyük destek ve moral gücümüz her hangi bir kurum , firma veya temsilcilerden ziyade tamamen mağdur ve mazlum Fikirtepeli vatandaşlarımızdır.Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği olarak amacımızın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri başta olmak üzere, Fikirtepe ve Fikirtepelilere doğru ve alternatif çözüm önerileri sunup, yapılan yanlışların düzeltilmesi yönünde hizmet ederek  sağlıklı ve hızlı bir dönüşümün gerçekleşmesinin sağlanması olduğunu tekraren ve özellikle vurgulamak istiyoruz ...

Dernek olarak, her türlü teminat ve güvenceyi verebilen, mali gücü yerinde ve teknik olarak yapabilme kabileyeti olan firmalar ile beraber vatandaşların haklarını koruyucu maddelerin yazılı olduğu sözleşme metinleri ile sağlama alınması şartı en temel hedef ve beklentimizdir.

Bununla beraber her ada içerisinde rantsal ve aşırı menfaat beklentisi içerisinde olup plan notları dahilinde kendi yerini kendisi yenilemek bile istemeyerek toplumun geneline engel olan arsa sahibi vatandaşın tüm olumlu kazanımlarına rağmen ideolojik veya rantsal inatla anlaşmaya yanaşmaması karşısında, bu kişilerin arsaları hakkında reel piyasa bedeli ödenmek sureti ile kamulaştırılmasını elbetteki toplumun ve yeni modern sosyal donatılı şehirleşmenin geleceğinin önünün açılması adına vatandaşların mevcut konumlarının ve haklarının korunması şartı ile desteklemekteyiz.

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği olarak Yürüyüş ve Öncesinde Tüm halkımıza açık toplantı kararı almamıza etken olan sebepler sırası ile aşağıda yazılmıştır , Dikkatlerinize sunarız...

1 - Firmaların başvurusu beklenmeden bakanlık baskısı ile Firmalardan evraklar ve avan proje çalışması istenmeli. Aynı anda ve süratle boşa vakit kaybetmeksizin tüm imzası biten adaların ruhsatlarının verilmesi. İş yapamayacak, mali yönden yetersiz firmaların hiç bekletilmeden elenmesi ...2 - Fikirtepe'de % 100 imzası bitmiş toplam 14 ada ve firma mevcut. Fikirtepedeki 60 ada ve 35 firmayı göz önünü aldığınızda dönüşümün Fikirtepe'de başlamasının üzerinden geçen 4 yıl sonrası ruhst alan firma sayısı toplam 4 adettir. Bu kesinlikle bir başarı değil tamamen büyük bir hezimettir.

Bunlar sırası ile Anka Yapı, Teknik Yapı, Emay Kent Plus ve Baysaş Firmalarıdır.

Fikirtepede imzalarını uzun zaman öncesinde % 100 bitirmiş olan adalar içerisinde iş yapma gayreti gösteren firmaların aksine, hiçbir faaliyette bulunmayanlarında varlığı gözlerden kaçmamaktadır.

Kat Karşılığı sözleşme imzalayan Firmalar % 100 imzalarını bitirdikleri bu 14 adanın imzalarının tamamını olmasa bile büyük çoğunluğunun en az 2-3 sene öncesinden bitirmiş olmalarına rağmen nedense hala ruhsat alamamışlardır veya hiçbir girişimde bulunulmamıştır?

Bunun boşa geçen 4 yılı da içine alacak şekilde ciddi manada irdelenmesini, hataların tekrar edilmemesini ve bu konuda vatandaşların kaderlerinin firmaların insiyatifine bırakılmaksızın bakanlıkça sıkıştırılarak faal duruma getirtilmesini talep ediyoruz.

3 – Bugün maalesef sözleşme kurnazlıklarına sığınarak ruhsat almış veya almamış büyük firma , küçük firma demeden vatandaşların kiralarını dahi ödememe kurnazlığına kaçarak vatandaşları mağdur eden firmaların varlığı ileri dönük bizleri tedirgin etmekte ruhsat verilmiş olmasının bile sorunları bitirmemekte olduğunu gözler önüne sermektedir.

Ve tüm bunların haricinde sözleşmelerdeki tuzak ve boşluklardan faydalanarak iş yapmayan ve zaman kaybına sebep olan firmalar dikkatlerden kaçmamakta, artarak devam etmektedirler...

Bu bağlamda Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği olarak saydığımız problemleride göz önüne alarak 60 adaya girmiş bulunan tüm firmaların mali yapılarının, vatandaşlara dayattıkları tek taraflı sözleşmelerin ve mecbur bırakılarak istenilen vekaletnamelerin tekrar gözden geçirilerek hem vatandaşı , hem de firmaları iki tarafı da koruyucu ve adilane olacak şekilde yeniden düzenlenmesini veya ek protokollerle sağlamlaştırılmasını talep ediyoruz.

4 - Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ruhsat aşamasında değil imza aşamasında denetlemeye yoğunlaşsın. Bu bağlamda Ç.Ş. Bakanlığının gücü etkisinde olan ve kentsel dönüşüm alanında faaliyette bulunacak inşaat firmalarının Bakanlığın kendi belirleyeceği ve vatandaşı koruyucu kriterler ile sertifikalandırmasını, bu sertifikalarda da firmaların mali gücüne göre a-b-c gibi kategorilendirilmesini bu aşamada mali gücü yeterli olmayan firmaların sertifika aşamasında elenmesini talep ediyoruz.

5 - Dernek olarak bakanlık aracılığı ile ortak hak ve menfaatler doğrultusunda eşit sözleşme metinlerinin düzenlenmesini ve gerekli teminatların alınması yolu ile vatandaşların haklarının korunmasını talep ediyoruz. Zira her hangi bir teminat verilmeksizin arsa devir mecburiyeti getiren , kamu veya toplumsal baskı ile yapılmış veya yapılacak sözleşmelerde ilerde yaşanabilecek iflas ve batma gibi durumlarda vatandaş çaresiz kalabilmekte ve uzun yıllar sürebilecek mağduriyetliklere sebep olabilecek mahkemelerde yıllarını heba etmek zorunda kalabilecektir.

6 - Fikirtepede imza atmış bulunan vatandaşlar iki ada ( Teknik Yapı ve Baysaş İnşaat) haricinde hiç bir adada Fikirtepe’de kentsel dönüşümüm başlamasının üzerinden geçen 4 yıllık kayıp zamana rağmen ne alacağını net olarak bilmemektedir. 

Tüm Türkiye'de ve Dünyada olduğu gibi bakanlık tarafından imza almış firmalara yapılacak baskı ile  avan projelerin yıkımdan önce çizdirilmesi ve bir an önce vatandaşların ileride kötü bir sürpriz ile karşılaşıp mağdur olmaması için şimdiden gerekli önlemlerin yıkımdan önce alınmasını istiyoruz. 

Bunun Türkiye'de kentsel dönüşüm sürecinde yapılaşan diğer çevre binalardaki vatandaşların hakkı olduğu kadar tüm Fikirtepelilerin de hakkı olduğunu düşünüyor ve bu doğrultuda taleplerimizi tekrarlıyoruz ...

7 –
 Her hangi bir siyasi görüş ve parti ayrımı yapılmaksızın yerel Belediyelere de İ.B.B. ye tanınan bazı yetkilerin verilerek ruhsatlandırma ve evrak takibi noktasında hem işlemlerin hızlandırılmasının sağlanmasını ve yerelde vatandaş tarafından hesap sorulabilirliğin artırılmasını istiyoruz.
_____________________________________

Tüm Fikirtepelileri derneğimize üye olarak destek olmalarını, aldığımız ve alacağımız kararlarda hedefe varmamız için aktif görev almalarını bekliyoruz ...

                          Fikirtepe Ve Çevresi Kentsel Dönüşüm

                       Sosyal Yardımlaşma ve Dyanışma Derneği

                                      Yönetim Kurulu Başkanı
                                     Yasin Bektaş  

  

Fikirtepe Kentsel Dönüşüm Derneği İrtibat
Adres: Merdivenköy Mah. Mandıra Cad. Teker Sok. No:2 Kadıköy

www.fikirtepekentseldonusum.com  / e-mail : fikirtepedernegi@hotmail.com

Tel    : 0551 2398898 – 0549 8413716

www.fikirtepehaber.com - ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber


ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
misafir 4 yıl önce

allah sonumuzu hayıretsin durum vahim

Misafir Avatar
metin akyal 4 yıl önce

birde yüzde doksan gibi imzaları bititrdigini beyan eden ve ne cıkıs yazısı ne kira ödemesi işlemine başlayan oyalamacı kendınce uyanık firmalar var. haldız ne yapmaktadır neyi beklemektedir.insaat.

Misafir Avatar
BİRGÜL DELİKANLI 4 yıl önce

yasi̇n beye ve değerli̇ katilimcilara çok tşkkür ederi̇m i̇yi̇ki̇ varsiniz sesi̇mi̇z oldunuz si̇zi̇nle gurur duyuyoruz

Misafir Avatar
fikirtepe gençlik 4 yıl önce

yasin beye ne kadar teşekkür etsek azdır. yürüyüş için çalışmalara başlamak gerektiğini düşünüyorum.

Misafir Avatar
yasin küçükkara 4 yıl önce

ben toplantıya katıldım hep aynı laflar konuşuluyor ortada çözüm yok ben güvenmiyorum bu mütahitlere ve çevre şehircilik bakanlığına ve istanbul büyükşehir belediyesi ve kadıköy belediyesine 4 senedir beklettiniz bizi güzelim fikirtpemizi ne hale getirdiniz yazıklar olsun bi yanımızda ykılmış boş evler içlerinde suriyeden kaçan insanlar var bi yandan uyuşturucu yapan kişiler var akşamları dolaşmayı korkuyoz ne hale geldik ya ben ve fikirtepede oturanları bu hale getirenlere yazıklar olsun tekrar söylüyorum ey fikirtepeliler birlik olalım 200-300 kişi çevre şehircilik bakanlığa yada istanbul büyükşehir belediyenin binasına gidip haykıralım bi fikirtepeli ve hak sahibi olarak bunu diyorum

Misafir Avatar
mısafır 4 yıl önce

eko group tan haberi olan varmı acaba ses seda yok 4 kişi kaldıgını söylüyolardı firma yetkileri neden bir acıklama yapmıyorlar

Misafir Avatar
temel çelik 4 yıl önce

bir firmada üçünçü şahse devir veya ortak alma sözleşmesinde varsa imzaatılmaz hele kamulaştırma için müracaatetmişse hiç görüşülmez bile sahtekardır. devlet bunlara fırsat vermemeli

Misafir Avatar
arslan 4 yıl önce

Tamamen oyalama basit taktiklerle bizleri mağdur edenleri ihbardır burada anlatılan