FİKİRTEPELİLERİN TEMİNAT ISRARI VE SAT YAPÇI FİRMALARIN AKIBETİ ...
BOSTANCI ALIŞVERİŞ MERKEZİ AKIBETİ VE FİKİRTEPEDE RUHSAT DAHİ ALMADAN SATIŞ YAPAN FİRMALAR

Fikirtepede ruhsat almak bir tarafa , % 100 imzasını bile tamamlamadan ön talep toplama altında satış yapan firmalar vatandaşlara kat tapularını vermeden piyasadan para toplamaya nasıl devam ediyorlar .!?

Fikirtepeli vatandaşlar , arsa sahibi olarak kendi yerlerinin bile belli olmadan firmanın nasıl ve neye göre satış yaptığını , bakanlığın bu konu hakkında nasıl bir teftiş ve denetlemede bulunduğu noktasında endişe ve şüpheler içerisinde olduklarını belirtiyorlar.

Fikirtepeliler bundan dolayı da imza atmak için bu konuda ciddi tereddütleri olduğunu söylediler.


Bostancı Alışveriş Merkezini kim yapıyordu?

Bostancı Alışveriş Merkezini  Ticari sicil 238849 nolu , 1987 yılında 50 Bin TL sermaye ile kurulmuş olan , Beta İnş. Taahhüt Mühendislik ve Tic. A.ş. Kat karşılığı sözleşme usulü ile anlaşarak başladı. Beta İnşaat Bostancı Alışveriş Merkezini 2 blok üzerine ve takribi 20 dönümlük bir alan üzerine iki blok olarak inşa etmeye başladı.

Bostancı Alışveriş Merkezi İnşaatında Ne Oldu ?

1990’lı yılların başında büyük bir proje olarak sunulan ve Beta İnşaat tarafından yapımına başlanan Bostancı Alışveriş Merkezi, Ataşehir’in girişinde çirkin bir tuğla yığını olarak duruyor.  İçerenköy Mezarlığı’nın yakınındaki bina kaba inşaatın bitiminden sonra, yatırımcı firmanın batmasıyla harabeye döndü. Yatırımcılarını da büyük zarara uğratan inşaat yıllardır çöpten geri dönüşüm malzemesi toplayanların mekânı haline geldi.Bostancı Alışveriş Merkezi Nerede İnşaa edilmekteydi ?

Kat karşılığı sözleşme ve yapmadan satarak yani önce satıp daha sonra yapılmak sureti ile inşaya başlanan alışveriş merkezi Kadıköy İçerenköy mezarlığının hemen yanında Ali Nihat Tarlan Caddesi üzerinde iki büyük iş hanı olarak inşa edilmeye başlandı. Borç batağına saplanmadan 6 yıl önce inşasına başlanan Bostancı Alışveriş merkezi Firmanın sahibinin vefatı sonrası faaliyetinin durması ile beraber bu güne kadr toplamda 20 yıl gibi bir zaman dilimi boşa geçmiş bulunmakta.Bostancı Alışveriş Merkezini Yapan Firmaya Ne Oldu ?

Beta İnşaat patronu İsmail Burhan Demirkan kat karşılı sözleşme imzalayarak içerenköy mezarlığı karşısında olan bu merkezi lokasyondaki arsada inşaat aşamasında vefat edince işler olduğu gibi yarım kaldı .

Beta İnşaat gerçekten güçlü, mali yapısı yerinde ve üsküdarda kız kulesi konaklarını yapıp zamanında teslim eden bir firma idi. Ancak Bostancı Alışveriş Merkezinde evdeki hesap çarşıya uymadı. Ucuz fiyata iş başlamadan satılan yerlerin maliyeti kendi gelirini aşar olunca firma işi bitirebilmek için acil ve nakit olarak 20 Milyon $ borç aramaya başladı.Sat Yapçı yani, Yapmadan Satan Firmanın Akıbeti !

Fikirtepe Haber olarak ulaştığımız ve Kendisinden de borç bulunması için yardım talep edilen bir iş adamının söylediği işin ne kadar manidar ve bugünün Fikirtepesine yol gösterici olduğunu ayan beyan ortaya koymaktadır.

İş adamı Bize yaptığı açıklamada, vefat eden iş adamı İsmail Burhan Demirkan 
1997 yılında bize 20 milyon $ nakit ihtiyacının olduğunu bu rakamın 18 milyon $ bile olsa işe yaramayacağını ve var olan yarayı daha da büyütmekten başka bir işe yaramayacağını söylediğini ifade etti.

Beta inşaat işi yapmadan kurtarır hesabı ile elindeki kendisine düşen payları ucuz ucuz sattı. Daha sonra beklenmedik gelişmeler ve maaliyet artışları İsmail Beyi içinden çıkamadığı bir serüvenin içine itti.

Firmanın bu akıbeti bir yana kat karşılığı anlaşma yaptığı diğer malikler ise daha kötü bir mağduriyet yaşatacak ve yıllarca sürecek bir mahkeme ve inşaatın hiç bir faaliyet yapılmadan öylece çürümeye terk edilmesi sebebiyle öylece ortada kalıverdiler.

İnşaatın  başlama tarihi bir tarafa kabası bitmiş ve çürümeye terk edilmiş bir cenaze gibi ortada kalma tarihi 1997 ve bu güne kadar geçen süre ise tam 17 yıl. 

17 yıldır çürümeye terk edilmiş cenaze gibi ortada kalan Bostancı Alışveriş Merkezi, şehrin göbeğinde onlarca mağdur ile beraber çirkin bir görüntü ve çevrede yaşayan insanlar için de bir o kadar tehlike arz eder şekilde ortada kalmış durumda akıbetinin ne ve nezaman olacağını beklemektedir.Hukuk mücadelesi ve Arap Saçına Dönen Gelişmler

1995 yılında İstanbul Bostancı'da alışveriş merkezi yapacağını söyleyen müteahhit İsmail Demirkan 80 kişiden yüz binlerce dolar topladı. İstanbul'un en değerli bölgelerinden biri olan Üst Bostancı'da AVM inşaatı başlatan müteahhit bir süre sonra iflas edince 80 kişi için çile dolu günler başladı. İflas eden müteahhit, arsa sahibi Nazif Yılmaz Örnek'in inşaatı tamamlayacağı sözünü verdi. Ancak bir süre sonra arsa sahibi Örnek'in inşaatı bitirmek için metrekare başına 800 dolar daha gerektiğini söylemesi ipleri kopartan adım oldu.

HUKUK MÜCADELESİ BAŞLADI

Arsa sahibinin yeniden para istemesi üzerine hak sahipleri, inşaatı daha ucuza bitirme sözü veren başka bir müteahhit bularak arsa sahibi Örnek'e öneri götürdü. Kooperatif mensuplarının önerisine kızan arsa sahibinin inadı inşaatı öylece ortada bıraktı. Hak sahiplerine 'inşaatı bitirmiyorum, böyle kalsın. Paranızı kime verdiyseniz ondan alın' dedi. Müteahhidin peşine düşen hak sahipleri inşaatın ilk müteahhidi İsmail Demirkan'ın öldüğünü öğrendi. Örnek'in inadından vazgeçmemesiyle de yıllar süren bir hukuk mücadelesi başladı. Arsa sahibinin, açtığı tapu iptal davası üyelerin lehine sonuçlandı. Arsa sahibi bu kez davayı temyize götürdü. Temyiz davası bir yıl önce 3.Yargı Dairesi'nde görüldü.


Bostancı Alışveriş Merkezi ile ilgili olarak çevrede yaşayan bazı vatandaşların yaptığı yorumlar 

ibretlik bir yapıt.. bunun temelini gören bebeler, üniversite bitirip, çoluğa çocuğa karıştı..


* 2000
 yılında yeni evimize taşınırken görüp "eheh ne güzel yakınımızda sinema falan olucak" diye mutlu olduğum fakat aradan çok uzun zaman geçmesine karşın 
* bir çivi bile çakılmayıp hayallerimi yıkmıştır. orada öyle kırık dökük durup insanı geçerken küfrettirmekten başka bir işe yaramaz. tamamen bir görüntü kirliliği abidesi olarak orda minibüs* * ve otobüse her bindiğimde gözüme takılan, acaba bir gün bunun bittiğini de görücek miyim, içinde sevdilklerimle sinemaya gidip alışveriş yapabilecek miyim diye ütopik hayaller kurdurmaktan başka bir etkisi yoktur bana.Bi de burda adaklık ve kurbanlık koyun
**satarlar hep, ben de o zavallı hayvancıklara acırım. öyle kınalı kınalı, mahzun bir ifadeyle bakıverirler insanların gözlerine yüzlerinde bezgin bir ifadeyle.

* Açılmadan eskiyen alışveriş merkezi.

bu saatten sonra açılırsa muhtemelen yeniden yapmak gerekecektir.

* Yıllardır yapılmayan, alışveriş merkezi iskeleti olarak kalan tuğlalar yığını.bunu her gördüğümde üzülüyorum. yazık olmuş onca emeğe, paraya. kaba inşaatı bitmiş aslında. e hadi alışveriş merkezi yapılmaya yeltenilmiş, sonra artık ne olduysa kalmış öyle. bundan sonra ne olacak? daha ne kadar öyle kalacak? adak koyun satılıyor kocaaaa binada. kurban bayramında da kurban kesim alanı olarak kullanıldı. Hayır, birşey değil. artık tuğlaları çalınıyor. belki de kendiliğinden düşüyordur, bilemiyorum, ama benim aklıma çalınıyorlar gibi geliyor. inşaatın tuğlaları her geçen gün azalıyor sanki. tuğlaların etrafındaki dış cephe kaplaması da birer birer sökülüyor gibi. bu gidişle sanırım bu bina kendi kendini imha edecek.

* Dün aksam saat 7 civarı yogun trafik sebebiyle onunden tıngır mıngır gecerken, gozum takıldı. ulan dedım, kendı kendıme, "burayı da senelerdır bıtıremedıler kendımı bıldım bılelı var burası kardesım." artık kacak mıdır, ruhsat mı alamamıstır bılemem bunu ama muhtemelen buraya kadar yaptıklarından ve harcadıklara paraya kıyamadıklarından boyle duruyor burası. kardesım tamalamaya paran yoksa o zaman sat baska bırısı yapsın acsın degıl mı? gercı bunları yazıyorum ama normal zamanda burası delıcesıne trafık oluyorsa bu alısverıs merkezı de acıldıgında heralde kesmekesın danıskası olacak. olmadı ıkı dalcık yaparsınız keyfımız yerıne gelır, gırıp gırıp cıkarız.

herneyse madem acmıyorsunuz park yapın, bank koyun bısey yapın, gencler sevissın. daha once dedıgım gıbı kacaksa da yıkın senelerdır neyı beklıyorsunuz? topbas amcam ımar planını degıstırır dıye beklıyorsanız once %3 u sokulmenız lazım. pamuk eller cebe. Kendi kendime sorun uretip cözüyorum delirdim mi ne ? monolog manyagı oldum.

* Yıl 1996, ben henüz 11 yaşında olduğum için öyle gezmeye tozmaya gidemiyorum. sinemaya fln anca ailem ile gidebiliyorum. o dönemde bir söylenti var etrafta 2000 yılında bitiyormuş diye. çok seviniyorum o zamanlar, kendi kendime gezebileceğim, sinemaya gidebileceğim bir yer olacak evimin dibinde diye (evet o dönemde hesap edemiyorum 4 sene sonra iznimin sınırlarının genişleyeceğini ve başka yerlere zaten gidebilecek olduğumu) sonra 2000 yılı geliyor, 2004 yılı geliyor, 2008 yılı geliyor ve geçiyor ama orası hiç bitmiyor.

arazisi gayet değerli bir yerde ölü bir yatırım olarak kalıyor kendisi.

yine başka bir söylentiye göre burayı yapmaya başlayan kişi, inşaatın belirli bir kısmı bitince içerideki dükkanları satmış ancak ardından bir sebepten parayı idare edemeyince inşaat yarım, dükkanları alanlar da aldıkları ile kalmışlar

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber
banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
TEMEL ÇELİK 5 yıl önce

i̇mza atanlar atmayanlari suçlayip duruyor. oysa bu sözleşme ve vakalet namelerle kendi̇ arsalarini elden çikarmişlar farkinda bi̇le deği̇ller. dürüst fi̇rmalar i̇çi̇n geçerli̇ deği̇l ama hep kuşkulu kaliniyor.