FİKİRTEPE ŞANTİYELERİ-5, VARTAŞ YAPI VE DURAN HAFRİYAT ÇALIŞMALARI
Kamuoyunda Fikirtepe’de tek ev” ile dikkatleri üzerine toplayan ve geçtiğimiz günlerde 3 sene boyunca süren görüşmeler sonrasında kamulaştırma baskısınında sonucu ile ikna edilen Fikirtepe inatçısı olarak bilinen Alaaddin Demirel ile anlaşma sağlayan VARTAŞ canlı yayınla yıktığı “o tek ev” ile Fikirtepe’nin kaderini değiştirdiğini iddia etti. Vartaşın anlaştığı ve yıktığı Aladdi Demirel' in evinin haricinde o ada içerisinde henüz imza atmamış 43 hissedar ve 3 parsel bulunuyor .Barata' nın Fikirtepede yıkım yapılan ada içerisinde anlaşma sağlayamadığı bir parsel sahibi ile de açılmış ve görülmekte olan bir davası hala devam etmekte ...


 

Barata yıkım günü gerçekleştirdiği basın toplantısında Fikirtepe kentsel dönüşümü ve yeni projeleri hakkında bilgileride basın mensuplarıyla paylaştı. Yoğun bir basın ordusu tarafından takip edilen toplantı sonrasında Fikirtepe’nin sembolü olarak dikkatleri çeken “o tek ev” canlı yayınlanarak yıkılmıştı.Kamulaştırmasız Kentsel Dönüşüm Olmaz

Kentsel Dönüşüm’ün sembol bölgesi olan İstanbul Fikirtepe’de sahibi anlaşmaya yanaşmadığı için dokunulamayan ve 30 dönüm arsa ortasındaki görüntüsüyle kamuoyunda ilgi uyandıran “Yalnız ev” VARTAŞ’ın bugün gerçekleştirdiği basın toplantısı sonrasında proje alanında tören le yıkılmıştı. Bölgede ruhsat almadan lansmanını yapıp ön satışına başladığı Renovia İstanbul projesi ile Fikirtepe’nin en büyük projelerinden birini yapacağını iddia eden Ömer Faruk Barata, Fikirtepe ve kentsel dönüşüm projeleri hakkında yaşanan son gelişmeleri toplantıda değerlendirmişti.Barata Kentsel Dönüşümün sanılanın aksine rant kapısı olmadığını iddia etti !

Vartaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Barata “Kentsel Dönüşüm sanılanın aksine rant kapısı değil, adeta demirden bir leblebi. Deprem felaketi yaklaşıyor. Bu milli bir meseledir, herkes elini taşın altına koymalıdır” dedi.

3 yılda ödediğimzi kira 16.5 milyon TL

3 yıl içinde binlerce hak sahibi ile görüştüklerini, mağduriyetlerin yaşandığını dile getiren Barata, kira maliyetlerinin 24 ay üzerinden hesaplandığını oysa maliyetlerin 48 ay yapılması gerektiğini bu nedenle kriz çıkabileceğini belirtti.Times dergisine çıkan medyada haber olan yalnız evin sahibi Alaaddin Demirel ile anlaşmamız 25 ayı buldu. Kira maliyetleri doğru yapılmalı, dedi.

Yaptığımız araştırmaya göre, Fikirtepe'de anlaşma yapan firmalar % 55 - % 60 bandında vatandaşlara teklifte bulunurlarken Vartaş yapı anlaşmış bulunduğu  adalara % 50 teklif ile girmiş bulunmakta ve vatandaşlar ile anlaşma yapmakta.

Fikirtepe Haber' e açıklama yapan bazı vatandaşlar ,Barata' nın bu açıklamaları üzerine ödenen kiraların mevcuttaki aylar için mi yoksa ilerleyen dönemde ruhsat alınıp inşaatın başlamasından itibaren mi geçerli olacağı konusunda kafalarında soru işareti olduğunu dile getirdiler.

Fikirtepe'de kira ödemesi yapan firmaların çoğu yaptıkları kira ödemelerini ilerde iş başlangıcında sayılmak üzere peşin avans olarak ödediklerini beyan ediyorlar veya açıklıyorlar. 

Kamulaştırmasız Kentsel Dönüşüm Olmaz

Kentsel Dönüşümün devlet eliyle ve kamulaştımasız yapılamayacağını söyleyen Barata sözlerine şöyle devam etti “ Çoğunluk hak sahipleriyle anlaşma yapsanız bile o arada ölen bir kişinin varisleri çıkabiliyor. Biz yaşadık, ölen tek bir kişinin 41 varisi çıktı. Bu 41 kişi de reddi miras yaptılar. Böyle durumlarda devletin, olaya el atması bakanlığın işi çözüme ulaştırması açısından kamulaştırma çok önemli. Hatta Kentsel Dönüşüm alanlarında Bakanlık eliyle tek bir sözleşme matbu bir şekilde yapılmalı ki her hak sahibi farklı sözleşmeleri değil matbu hale gelen bu sözleşmeyi kullanabilmeli dedi.

Önemli açıklamalar yapan Barata nedense Fikirtepede uygulanmakta olan ve plan notlarında da hala geçerliliğini koruyan kademeli imar uygulamasına hiç değinmedi.

Kentsel Dönüşüm bu yüzyılın en büyük kararı

Barata kentsel dönüşümün bu yüzyılda alınmış en önemli kararı olduğunu iddia ederek sözlerine şöyle devam etti “Yıktığımız bir binada çıkan demirleri tarttığımızda 4,5 ton demir çıktı. Oysa bu büyüklükteki bir binada çıkan demirin 30-35 ton olması gerekiyordu. Deprem felaketiyle yaşayan ülkemizde binalarımızın ne kadar eski ve depreme dayanıklı olmadığını görebiliyoruz. 1999 öncesi yapılan binalarda deniz kumu kullanılırken çoğu da kaçak yapıldığı için mühendislik hizmeti görmemiş binalarımız çoğunlukta.Bu da büyük risk demektir, dedi.

ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber

banner23
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
davut dalavereci 5 yıl önce

bana teminatımı net kaçmetrekare vereceğini ne zaman yıkıp yapacağını kiralarımı peşin versin sabaha imza atmayan ne olsun

Misafir Avatar
..... @davut dalavereci 5 yıl önce

daha imza atmamışsın isteklere bak.ama sizin kabahatiniz yok.kanun çıkarıp uygulayamayan dünyada belkide tek ülke bizim ki.

Misafir Avatar
saf 5 yıl önce

sen imza attıktan sonra istedin sanırım. o zaman sana geçmiş olsun. herkesi de kendin gibi batsın istiyorsun

Misafir Avatar
...... @saf 5 yıl önce

hakikaten ismin gibi safmışsın.

Misafir Avatar
saffffff 5 yıl önce

gözü kapalı imza attın diye veya firmaya çalışıyorsun diye kendini uyanık mı sanıyorsun. senin gibi uyanık olmaktansa bilinçli bir fikirtepeli olmayı yeğlerim. ben fikirtepenin o bozulmamış, paraya tamah etmeyen saf anadolu haliyim. senin ne halde olduğunu kendin daha iyi bilirsin.

Misafir Avatar
........ @saffffff 5 yıl önce

harbi safmışsın fikirtepenin saf anadolu çocuğu.

Misafir Avatar
safff @........ 5 yıl önce

sende harbi çok uyanık olduğunu zannediyormuşsun. o halde firmadan ne kadar kopardığını açıklada ne kadar uyanık olduğunu anlayalım. saf olabiliriz ama koyun değiliz. gelmez boynumuz çekiye. gölge etme yeter.