Fikirtepe ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Derneği  ve Fikirtepe Haber'den ücretsiz Avukatlık Danışmanlık Hizmeti

Düzce Barosuna Kayıtlı olarak Avukatlık mesleğini icra eden İsmail CAN Bey bundan sonra haftalık olarak Fikirtepe Haber'de sizler için Hukuki yorum ve makaleler yazacak. Avukat İsmail CAN'ın kendi belirleyeceği konular haricinde siz değerli okurlarımızdan da gelebilecek sorulara açık ve şeffaf cevaplar içeren makaleleri ile kendi köşesinden siz değerli takipçilerimizin misafiri olacaktır. Fikirtepe ve Kentsel Dönüşüm Derneği'nin de Avukatlık danışmanlığını Yürütecek Divan Hukuk Bürosu'nun bünyesinde bulunan ve branşı Gayrimenkul Hukuku olan Av. İsmail CAN bundan böyle Fikirtepe Haber'de yazacağı makaleler haricinde Dernek üyelerine de Divan Hukuk bünyesinde bulunan ve İstanbul Barosuna Kayıtlı diğer avukatlar ile beraber ücretsiz danışmanlık da yapacaktır...

Hayırlı olsun !ajansFİKİRTEPE / Fikirtepe Haber 

Telefon : 0551 2398898
__________________________________________

İşte İlk Makalesi ile Av. İsmail CAN

__________________________________________

6306 Sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun İçeriği ve Sosyal Devlet Olgusu

 Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak da bilinen 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 4. Maddesinde “Uygulama sırasında Bakanlık, TOKİ veya İdare tarafından talep edilmesi halinde, hak sahiplerinin de görüşü alınarak, riskli alanlardaki yapılar ile riskli yapılara elektrik, su ve doğal gaz verilmez ve verilen hizmetler kurum ve kuruluşlar tarafından durdurulur” düzenlemesi yer almaktadır. 


Söz konusu düzenlemenin amacı madde gerekçesinde iyileştirme, yenileme ve dönüştürme iş ve işlemleri maksadının gerçekleştirilmesini sağlamak için, uygulama sırasında gerekmesi ve talep edilmesi halinde riskli yapılara bazı hizmetlerin (elektrik-su-doğalgaz) verilmemesi veya verilenlerin durdurulacağı şeklinde açıklanmaktadır. Yani yapılacak uygulamaların sekteye uğramaması ve kanunun amacının gerçekleştirilmesi için riskli yapıların bir an önce tahliye edilmesini sağlamak hedeflenmiştir.

Ne var ki söz konusu kısıtlamalar, bu tür riskli yapılarda yaşamak zorunda kalanlar bakımından ciddi bir sıkıntıya sebep olabilecektir. Bu süreç içerisinde Kanun’un bazı maddelerinin çok iyi işletilerek (örneğin riskli yapı tespiti kolaylıkla ve hızla işletilebilmekte iken), bir kısım diğer maddelerin işletilmemesinin (örneğin kira yardımı konusunda sürecin zor ve yavaş olduğu söylenebilecektir) uygulamada yarattığı sıkıntılara bir yenisinin eklenmesi riski doğabileceği görülmektedir.

Bu bağlamda riskli yapılarda oturmak zorunda kalan kişiler bakımından elektrik, su ve doğalgaz gibi temel kamu hizmetlerinin sunulmaması başka sorunlara yol açacaktır. Temel insan haklarından olan sağlık hakkı, barınma hakkının yanı sıra sağlık ve güvenlik sorunları da ortaya çıkabilecektir. Özellikle İstanbul gibi büyük kentlerdeki büyük kentsel dönüşüm alanlarında çeşitli sebeplerle kira yardımı almayan/alamayan kişiler bakımından sürecin belirsizliği sebebiyle içerisinde bulundukları sıkıntıların yanı sıra bir de elektrik, su gibi temel ihtiyaçlarının sunulmaması eklenecek, zaten kira yardımı alamayan ve mağdur olan kişiler bu defa da temel barınma ihtiyaçlarını sağlayamayacaklardır ki bu durum hakkaniyet ile bağdaşmamaktadır.

Maddede “hak sahiplerinin de görüşü alınarak”  ifadesi kullanılmış olsa da bunun ne derece bağlayıcı olduğu tartışmalıdır. Henüz yapıyı tahliye etmemiş olan malikler, bu hizmetlerin kesilmesini tabi ki istemeyeceklerdir ancak görüşlerin ne şekilde değerlendirileceği veya bu görüşün ne derece bağlayıcı olduğu da düzenlemede yer almamıştır. Hal böyle iken zorunlu sebeplerden dolayı riskli yapıyı tahliye edemeyen malikler açısından elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerin sunulmaması başta soysal devlet ilkesine aykırılık oluşturacaktır. Sonuç olarak maliklerin barınma ve kamu hizmetlerine erişme hakkı ile afet riskli olan yapıların tahliyesi gerekliliği arasında bir denge kurularak vatandaşı mağdur etmeyecek şekilde hakkaniyete uygun bir çözüm olması gerektiği kanaatindeyiz.

Av. İsmail CAN / FİKENTDER
_________________________________ 
okuyucutemsilcisi@fikirtepehaber.com
ajansFİKİRTEPE /

 FİKİRTEPEHABER.COM

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Misafir Avatar
Ali Zor 4 yıl önce

Avukat bey, Oncelikle hoşgeldiniz diyorum sonra bu son gelisme ile ilgili hukuki yorumunuzu bekliyoruz 3/2 açık artırma ile satış durumu bizi nasıl etkiler? Teminat bile vermiyen firmaların yerimizi almaları mümkünmu? Teşekkür ederim.